banner136
banner138

Aycan, hava kirliliği ve kanseri Meclis gündeminden düşürmüyor
banner143

Daha önce de konuyla ilgili olarak soru önergeleri hazırlayan MHP’li Aycan, bu kez de Elbistan ve Afşin bölgesinde kanser vakalarına dikkati çekti.

Temiz Hava Hakkı Platformu, Türkiye’nin 2016 – 2018 yılları arasında hava kalitesi durumunu inceleyerek ‘Kara Rapor’ adıyla bir rapor hazırladı. Temiz Hava Hakkı Platformu tarafından hava kirliliği ölçümleri ve ölüm istatistikleri verileri kullanılarak yapılan analize göre, Türkiye’de 2017 yılında hava kirliliği trafik kazalarının 7 katı can aldı.  Elbistan, 2018’de 10 ay boyunca kirli hava soludu 70 sayfalık ‘Kara Rapor’un’ Elbistan ve Afşin’le ilgili olarak tespitleri ise insan sağlığının ne kadar büyük tehlikeyle karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Rapora göre 2018 yılında hava kalitesi en kötü olan il, Afşin – Elbistan bölgesinde işletmede olan 2 tane kömürlü termik santrali ve yeni santral planları ile gündeme gelen Kahramanmaraş oldu. 2018 yılında hava kalitesi, ulusal sınır değerlerine göre değerlendirildiğinde; 81 ilin yarısından fazlası kirli hava soludu. Aralarında Elbistan, Iğdır, Soma, Bursa, Mersin, Erzincan gibi istasyonların olduğu toplam 15 istasyonda 300 günden fazla limit aşımı ölçülmesi, hava kirliliğinin 2018 yılının tamamına yayılan bir sorun olduğunu gösterdi. Elbistan’da yaşayanlar neredeyse tüm yıl (10 aydan fazla gün) boyunca sınır değerlerin üzerinde kirli hava soludu. 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan da, Elbistan ve Afşin’de 33 yılda 17 bin erken ölüme neden olduğu belirtilen termik santrallerden kaynaklanan hava kirliliği ve kanser vakalarındaki artışı, parlamentonun gündeminde tutmaya devam ediyor. Yapılması planlanan 6 tane yeni kömürlü termik santralin toplamda 32 bin erken ölüme yol açacağı öngörüsünü de göz önünde bulunduran MHP’li Aycan,  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle 2 ayrı soru önergesi hazırladı. Soru önergelerini Türkiye büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunan Aycan, Elbistan ve Afşin’deki hava kirliliğinin insan sağlığı için ne kadar tehlikeli olduğunu sordu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’dan, Afşin-Elbistan bölgesindeki termik santrallerin hava kirliliğini nasıl etkilediğine ilişkin net cevap isteyen Aycan, Sağlık bakanı Dr. Fahrettin Koca’dan da kanser vakası sayısını açıklamasını talep etti. Bölgede görülen kanser vakalarının çevre ve hava kirliliği ilgili yönünün tespit edilip edilmediğini soran MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, 2017-2018 yılları arasında Elbistan ve Afşin’deki kanser vakası sayısını da öğrenmek istedi.

Aycan, son olarak soru önergesinde kanser vakalarının önlenmesi ya da azaltılması için bölgeye özel bir çalışma yapılıp yapılmadığı sorusuna da cevap aradı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
son ülkücü 4 ay önce

sayın vekil bu boş konuları bırak ekonomi konuş işsizliği konuş ne zaman ucuza et yicez ne zaman ucuza domates alacaz ne zman torpil bitecek ne zman hakkaniyet gelecek bunları konuş.havadan sudan sebeblerle kıymetli vaktini harcama

Misafir Avatar
ülkücüyüz 4 ay önce @son ülkücü

sayın elbistan parasız pulsuz bi anlamı kalmıyor zaten hastayız gardaş aç karnına gezilmiyor fiyakalı elbise olmayınca gezilmiyor sen ne konuşuyon cebte çay parası yok

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Elbistan 4 ay önce @son ülkücü

Gerçekten bu konuyu boş olarak mı görüyorsunuz? Burada sağlığın söz konusu. Allah'ım ne zaman bana aklı başında ülkücü göstereceksin?

Beğenmedim! (5)
Avatar
Duyarlı Vatandaş 4 ay önce

sayın vekilim sayın vekilim ne kanser vakalarının artmasından bahsediyorsunuz Albısdana koosgoca hashana yapıldı ya hava kirliymiş sayın vekilim gar yada yamur yadımıda temizlenir bu gimin meseleler içun heç VEKİL beyler rahatsız edilirmi

Avatar
Şila 4 ay önce

Yazılanlar olsun atğözlüğü takmış kör zihniyettilere yaşanacak hava solunacak nefes koymadınız neyin hesabı bu

Avatar
ASİL 4 ay önce

Ülkede nimet ve külfet eşit paylaşılmalıdır.Ülkem için üretilen elektiriğin cefasını yöre halkı çekmemeli.İnsan sağlığının mazereti olamaz.Onun için yöre halkı için ne gerekiyorsa yapılmalı.Ama bunu AKAPE'ye yamanmış Akkurtlar yapamaz sadece timsah gözyaşı dökerler.Dostlar alışverişte görsün.

Avatar
Alperen 4 ay önce

Sayın Vekilim,
Öncelikle insanların sağlığını ve geleceğini düşünerek hava kirliliği hususunda defalarca TBMM'de verdiğiniz önergelerinize en kısa zamanda müsbet bir yanıt verilmesini diliyoruz.
Bölge de yıllarca Termik santrallerinden dolayı hava kirliliği nedeniyle kanser vakasında artışlar ve bu artışlara bağlı ölüm oranları aşırı derecede artmış durumda Türkiye'de hava kirliliğinde Elbistan Afşin ikinci sırada geliyor.

Üçyüz beşyüz insan çalışıyor diye varsayalım 3 bin insanımız çalışıyor diye sadece Elbistan'da 150 bin civarında insanımızın Afşin de 60 bin civarında insanımızın sağlığını hiçe sayarak toplamda bölgede 200 binin üzerinde insanımızın Termik santrallerinin neden olduğu hava kirliliği sonucunda kanser illetinden ölüme terk edilmelerine seyirci kalanların bir an önce bu gaflet uykusundan uyanmalari gerekir.

Gelişmiş ülkeler yaklaşık 60 yıl önce Termik santrallerinin tamamına yakınını kapatmış durumdalar.

Alternatif enerji üretimi için de bölgemiz elverişli örneğin rüzgar ve güneş enerjisi ile ilgili yeni yatırımlar yeni istihdam kapıları açılabilir.

Bölgemizde bulunan kömür rezervinin başka şekilde değerlendirilmesi düşünülebilir.

Elbistan Türkiye'nin 4 'üncü büyük ovası iken Termik santrallerinin verdiği zarardan dolayı tarım arazileri verimini yitirmek üzere,
Termik santralinden elde edilen enerji düşünülürken diğer yandan da milli servete büyük katkısı olan tarımı, hayvancılığı, tarım ve hayvancılıktan elde edilen geliride heba etmektedir termik santralleri.

Bölgemiz alternatif iş ve yeni istihdam olanaklarıyla desteklenmeli ve termik santrallerinin ölüm sacmasindan kurtulmak zorundayız.
Milletvekilimiz Sefer Aycan bey konuyla ilgili Elbistan ve Afşin Cumhuriyet Başsavcılıklarina dilekçe ile termik santrallerinin hava kirliliğine neden oldukları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuş olup bu suç duyurusunun ivedilikle sonuçlandırılmasını bekliyoruz.

Termik santralleri ivedilikle kapatılmalı
Yerine alternatif enerji kaynakları ile alternatif istihdam alanları açılmalı.

Hiç birşey insandan daha önemli olamaz.

Elbistan'da yıllarca buralardan istihdamda da bir kısmı yabancı memleketin insanı yararlanirken bölge insanları zehirli havayı yutan işsizler ordusunda yerlerini almaya devam ederken,
Çalışkanların bölgeden olanlar ise adeta aile şirketine çevrilerek dede den toruna şeklinde genelde aynı aile efradından olanlara iş olanakları sunulur iken bölge insanıda Termik santrallerinin parçalarından sızan zahiri yutmaya ve bu zehirin olumsuz etkisiyle ölüme terk edilmislerdir.

Bir kez daha MHP Milletvekili Sn.Prof.Sefer Aycan beyi tebrik ediyorum.

banner116