banner136

ATSO Başkanı Can’dan termik santral açıklaması
Balik Dunyasi Reklam
banner43

Bölgede kurulu bulunan termik santrallerin, teknolojisinin eski olduğunu ve günümüz çevre koşullarına göre üretim yapamadığını hatırlatan ATSO Başkanı Bekir Sıtkı Can, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Afşin-Elbistan A Termik Santrali 1970 yılındaki teknolojiye göre inşa edilmiş, B Termik Santralimiz ise 1988 yılı teknolojisine sahip. Bu santraller günümüz çevre koşullarına göre üretim yapmıyor. Bu santrallerimizin en kısa zamanda günümüz teknolojisiyle donatılıp çevre koşullarına göre üretim yapması gerekiyor. Bizim ikinci en önemli sorunumuz ise termik santralin yaydığı zehir. Kül demek basit kalacağı için zehir ifadesini kullanıyorum. Bu zehir sadece soluduğumuz hava olarak karşımıza çıkmıyor, toprağımıza karışıp bir avuç tahıl üretebiliyorsak ürünümüze karışıyor önce biz bölge halkını daha sonra ulaşabildiği her yere kadar ulaşıyor. Bu aslında bir bölge sorunu değil ülke sorunudur."

Afşin-Elbistan A Termik Santrali’ne bir an önce baca gazı arıtma filtresi takılması gerektiğini dile getiren Başkan Can, "Şuanda A Termik Santralimizin işletmesi, 20 yıllığına bir firmaya devredildi. Devir şartlarının arasında santralin iyileştirilmesi elektro filtrelerin ve baca gazı arıtma sistemlerinin takılması var. Bölge halkı olarak bu santralin 20 yıl içerisindeki iyileştirilmesine tahammülümüz yok. İyileştirilmeler yapılarak, filtrelerin biran evvel takılarak enerji üretimini yapması gerekiyor. Çünkü havaya salınan gaz bölgeyi, toprağı ve insanları öldürüyor. Şuanda  Afşin'de kanser hastalıkları sayısı had safhada. Bu sorun, Afşin’de olduğu kadar Elbistan'ımızda yaşayan vatandaşları da ciddi bir şekilde etkiliyor. Bununla ilgi de Enerji Bakanlığımıza, Kahramanmaraş milletvekillerimizin tamamına hem görsel materyallerle hem de yazılı başvurularla sorunumuzu ilettik. Çok şükür ki yetkililerimiz de konuya duyarsız kalmadıklarını ve kalamayacaklarını bize bildirdiler. Sorunun çözümüne ilişkin her türlü yola başvuracağımızdan vatandaşlarımızın haberdar olması ve bu konuda birlik ve beraberlik içerisinde hareket edilmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 


Anahtar Kelimeler: