banner136

Artık trafikte geçiş üstünlüğü yayanın

İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı’ndaki ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ uygulaması kapsamında sürücülere konuyla ilgili olarak broşür dağıtan Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, trafikte medeniyetin en büyük göstergesinin yayalara olan saygı olduğunun altını çizdi.

Trafikte yaya önceliğinin geliştirilmesi ilgili amacıyla İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" uygulaması, Elbistan’da İbrahim Karaoğlanoğlu Meydanı ile şehrin 11 ayrı noktasında polisler ile kırsal bölgelerde de jandarma ekiplerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

"Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" uygulamasına Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Aşık, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Sinan Sert, Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri katıldı. Polis ve jandarma görevlileri, etkinlikte yayalara öncelik tanınması araç sahiplerini durdurarak konu hakkında bilgilendirme içeren broşürleri dağıttı.

Uygulamayla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Elbistan Kaymakamı Özkan Demir, 2019 yılının İçişleri Bakanlığı’nca yaya öncelikli trafik yılı ilan edildiğini hatırlattı.

Elbistan’daki bütün sürücülerden yayalara öncelik tanımalarını isteyen Kaymakam Demir, “İçişleri Bakanlığımızca başlatılan ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ kampanyası için buradayız. Tüm Türkiye genelinde bugün 12.00-13.30 saatleri arasında bu uygulama yapılıyor. 2019 yılı, İçişleri Bakanlığımızca yaya öncelikli trafik yılı ilan edildi. Medeniyetin en büyük göstergesi, yayalara saygıdır. Biz bu anlamda bütün sürücülerimizden ve Elbistanlılardan yaya geçitlerinde yayalara, okul geçitlerinde de öğrencilerimize öncelik tanımalarını istiyoruz. Duruma göre yavaşlamalarını ya da durmalarını istiyoruz. Yayalarımıza saygı düzeyini ve bu bilinçlendirmeyi sağlamak amacındayız. Biz, Elbistanlılardan bu kampanyaya destek bekliyoruz” dedi.

Elbistan’da birlikte yaşama kültürünün geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Kaymakam Özkan Demir, “Elbistan’a ve insanlarımıza yakışır şekilde daha yaşanılabilir daha kaliteli bir yaşam alanı olsun. Sonuçta yayalarımız da eşimiz, dostumuz, annemiz, babamız; bizleriz hepimiz yayayız. Birlikte yaşama kültürünü geliştirmemiz lazım. Kent kültürünün en temel göstergesinden biri de yayalara olan saygıdır. Bunu da inşallah Elbistan’da tesis etme noktasında bugün bir milat olur. Bütün sürücülerimizden yayalarımıza saygı rica ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Trafik kanunu değişti

 Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik devrim niteliğinde bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile "Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu kurala uymayan sürücülere para cezası verilecek.


 

 

banner141

Anahtar Kelimeler:

banner129

banner119