Anadolu Enerji, Açık Kömür İşletmesi için ÇED sürecini başlattı

Firma, eksikliklerin giderilmesi için verilen 1 yıllık sürenin dolmasına 2 ay kala Açık Ocak İşletmesi Kömür Ocağı için ÇED sürecini yeniden başlattı.

Merkezi İzmir’de bulunan Anadolu Enerji Üretim A.Ş.’nin Elbistan’a bağlı Çatova, Küçükyapalak, Eldelek ve Büyükyapalak Mahalleleri sınırları içerisinde kurmayı planladığı 500 MW kurulu güce sahip olacak termik santralin, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci, geçtiğimiz ocak ayında 1 yıllığına durdurulmuştu. Firmaya, ÇED dosyasındaki eksiklikleri gidermesi için 1 yıllık süre tanınmıştı. Hazırlanan ÇED raporu, başta bölge halkı olmak üzere çevre ve doğa örgütlerinin itirazları ile karşılanmıştı. Bölgede yaşayan vatandaşlar, topraklarını sonsuza kadar yok olacağını belirterek, ‘mezarlarımızı bile sırtımıza alıp gitmemizi istiyorsunuz, biz ise yaşamak istiyoruz” şeklinde tepki göstermişlerdi. Ülke çapındaki birçok çevre örgütü de konuya birinci dereceden müdahil olmuş ve termik santralin, bölge doğasında ve insan yaşamında yol açacağı büyük tahribata dikkat çekmişti.

Tüm bu yaşamsal itirazların da dikkate alındığı 500 MW kurulu güce sahip olacak santral için hazırlanan Çevresel Etki Değerlendirme Raporu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda düzenlenen Bakanlığı’nda İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı (İDK) ile masaya yatırılmıştı. Ocak ayındaki toplantının ardından ÇED süreci 1 yıllığına durdurulmuş ve ilgili firmaya da rapordaki eksikliklerin giderilmesi için aynı oranda süre verilmişti.  Bu durdurma kararı bölge insanları tarafından sevinçle karşılansa da sürecin yeniden başlaması, endişeye neden oldu.

Anadolu Enerji Üretim A.Ş., Açık Ocak İşletmesi Kömür Ocağı için ÇED sürecinin başlamasına ilişkin olarak başvuruyu Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptı. Müdürlük, Kahramanmaraş Valiliği’ne sunulan dosyayı, Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda inceleyerek uygun buldu ve projeye ilişkin ÇED Sürecini başlattı. Açık Ocak Kömür Ocağı için hazırlanan ÇED dosyasında, projeye ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü’nden 3 ruhsatın birleştirilmesi ile tek bir ruhsat alındığı bilgisine yer verildi. Açık Ocak Kömür İşletmeciliği projesinin kapasitesinin yıllık üretim kapasitesinin 400 bin ton olması planlandığı belirtilen proje dosyasında proje alanının çalışma şartları, projenin çevreye etkileri, pazar durumu bir arada değerlendirildiğinde yer seçimi konusunda daha uygun bir alternatif oluşturulamadığının da altı çizildi.

 

500 MW kurulu güce sahip santral kurulması planlanıyor

 

Küçükyapalak ile Büyükyapalak Mahalleleri arasına kurulması planlanan tek üniteli termik santralin, daha yüksek teknolojiye sahip olan akışkan yataklı yakma teknolojisine sahip santral olacağı belirtilirken, kömür sahası ise, Alembey, Çatova, Akören, Eldelek, Küçükyapalak ve Büyükyapalak Mahallelerindeki büyük çoğunluğu şahıs ve hazine arazilerinin yer aldığı alanı kapsayacak.

Planlanan 500 MW güçteki Elbistan Enerji Santrali Entegre Projesindeki elektrik üretimi, akışkan yatakta yakma teknolojisine göre yakılacak ve yanma sonrası oluşan yüksek ısı ile bir takım arıtma işlemleri sonrası saflaştırılan sudan yüksek basınç ve sıcaklıkta buhar elde edilecek. Yüksek basınç ve sıcaklıkta elde edilen buhar vasıtasıyla buhar türbini döndürülerek mekanik enerji elde edilecek ve türbinin de jeneratörü döndürmesiyle elektrik enerjisi üretilecek. Santralin ana üniteleri ise, kazan, buhar türbini ve jeneratör, ana ve yardımcı soğutma sistemleri, yardımcı üniteler olarak ise su temin sistemi, su arıtma sistemi, su soğutma sistemi, elektrik sistemi, yangın söndürme sistemi yarı kuru tip Baca Gazı Desülfürizasyon (BGD), Elektrostatik Filtre (ESF), atık su arıtma tesisi, kömür işleme sistemi, kül giderme sistemi, gerilim yükseltme/devreye alma/yardımcı ünite trafoları, dizel jeneratörleri, telekomünikasyon gibi üniteler ile ve bakım atölyeleri yer alacak.

Ekonomik ömrü 30 yıl olarak belirlenen santral inşaatının 40 ayda tamamlanması planlanıyor. Elbistan Enerji Santralinin yıllık yaklaşık 3.5 GW/h elektrik enerjisi üretmesi planlanıyor. 2 milyar 700 milyon lira proje maliyeti olan santralin yapım sürecinde yaklaşık bin 500, işletme sürecinde ise 500 işçinin çalışacağı ifade ediliyor.  


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
vatandaş rıza 5 ay önce

yapalak, çatova uzak olur. vergi dairesinin önüne kurun santralinizi ! Hak ediyor memleket, aklı olan göçer gider. Bu iktidar desteği ile ne akedaşa ne bunlar gibi termik santralcilere güç yeter

Avatar
Zahide 5 ay önce

Elbistanlı vatandaşlar kanserle ve akciger hastalıklarıyla ugraşıyor.ve kimse burnumuzun dibine kurulacak termik santraline çıtını çıkarmıyor.Yazık bize

Avatar
Çevre mühendisi 5 ay önce

Termik santralin yapılmasında sıkıntı yokda acaba b santralindeki gibi filtre sistemleri tasarlanirken 4 kat daha az kirletici degerler hesaplanarak tasarlanıp bir cevre felaketi daha olusacak mi? Kirletici degerlerin havadaki dispersiyonu duzgun hesaplanacak mi?Yoksa kamu yararina proje denilerek bazi seylere goz yumularak o verimli araziler birilerine ranta mi gidecek

Avatar
Hasan bütün 5 ay önce

Hayırlı olsun hersene ektiğimiz üründen kazanç elde edemiyoruz devlet enerzi için dışa bağımlı topraklarımıza karşılık isteyene bölğemiZ olan akdeniz bölgesinden arazi versin istemeyenede parasını

Avatar
Elbistan aşığı 5 ay önce

Lanet olsun santrallerinize her evde bir kanser hastası var. A termik santrali 2 yıldır çalışmıyor ona rağmen her taraf zehir. o da çalışacak yeni santrallerde yapılacak. Geleceğimizi çalmayın!

Avatar
VATANDAŞ 5 ay önce

işçi alımı ne zaman yapılacak Elbistan halkının gözünün yaşına bakmam kim olsa hakkını yerim referans bulur işe girerim

Avatar
Yılmaz 5 ay önce

Bu santrali yapacaklar ellam

Avatar
elbistan_lı 5 ay önce

işe girmek için referans şartları ne acaba acil yardım bekliyorum bilenlerden

banner124

banner116

banner119