Algedik: Santral elektrik üretmemiş, iklimi değiştirmiş

İklim ve Enerji Uzmanı Önder Algedik, “Çevreye saldığı küle, karbondioksite bakıyorsunuz aslında Afşin-Elbistan Termik Santrali elektrik üretmemiş, iklimi değiştirmiş, çevreyi kirletmiş, suyu kirletmiş” dedi.

Elbistan Hayatı ve Doğayı Koruma Platformu tarafından, 17 Temmuz 2016 günü düzenlenmesi planlanan ancak, yaşanan darbe girişimi nedeniyle ertelenen, ‘Termik santrallerinin hayata ve doğaya verdiği zararlar’ konulu panele konuşmacı olarak katılmak üzere gelen, İklim ve Enerji Uzmanı Önder Algedik, termik santrallerin elektrik üretmekten çok iklimi değiştirdiğini, çevreyi ve suyu kirlettiğini söyledi.

Algedik, platform üyeleri ile birlikte Ressam Haluk Özyurt tarafından açılan resim sergisini gezdi.

Burada kısa bir açıklama yapan platform üyesi Mehmet Dalkanat, “17 Temmuz Pazar günü ‘Termik Santrallerin Çevreye Verdiği Zararlar’ ile ilgili bir panelimiz vardı. Bu konu ile ilgili Prof Dr. Ali Osman Karababa ve İklim Enerji Uzmanı Önder Algedik, hem bizler çevre bilinci hem de termik santrallerin havaya, suya ve canlılara verdiği zararlar ile ilgili akademik açıklamalar yapacaklardı. Fakat ülkemizde gelişen olaylar nedeniyle panelimizi yapamadık. Emniyet Müdürlüğünün almış olduğu bir karar ile tüm toplantı, miting ve yürüyüşler ikinci bir emre kadar iptal edildi. Biz de Emniyet Müdürlüğünün almış olduğu karar sonucunda panelimizi daha ileri bir tarihe ertelemek zorunda kaldık. İlerleyen zamanlarda bir değil, inşallah birkaç paneli çevre halkının katılımı ile gerçekleştirmeye çalışacağız” dedi.

Platform üyesi İbrahim Yalçın ise, “Bu panel için yoğun bir emek harcadık. Elbistan’da belki ilk defa bütün kesimleri içene katan platform oluşturduk. Elbistan’da ilgi gören bir platform oldu. Gelecek dönemlerde panellerimiz devam edecek” diye konuştu.

Termik santrallerin zararı hakkında kısa bir açıklama yapan, İklim ve Enerji Uzmanı Önder Algedik ise, şunları söyledi:

“Biz TBMM’ye şubat ayında ‘İklim Değişikliği ve Meclis Rolü’ üzerine bir rapor sunduk. Orada elde ettiğimiz bulgular, kömür ve Elbistan üzerine çalışmalarımızı paylaşmak istiyordum. Termik santral 1984’ten beri çalışıyor. 2014 yılına kadar olan veriler var. 30 yılda 405 milyon ton kömür yakmış. Eğer bunların yüzde 30 gibi bir kül oranı varsa, 120 milyon ton uçucu kül dağılmış. Bu kadar kül nereye gitti?

Bu işin ikinci bir kısmı iklim değişikliği ile ilgili. 200 milyon karbondioksit salınmış. Etiyopya’nın atmosfere bir yılda saldığı kadar sera gazını bu santral salmış. Çevreye saldığı küle, karbondioksite bakıyorsunuz aslında Afşin-Elbistan Termik Santrali elektrik üretmemiş, iklimi değiştirmiş, çevreyi kirletmiş, suyu kirletmiş. Şimdiye kadar 400 milyon ton kömür yakılmış, 4.8 milyar ton kömür rezervi olduğu söyleniyor. Bunu yakarsanız Elbistan kalır mı, Türkiye kalır mı, dünya kalır mı? Şu an Elbistan çok ciddi bir kuraklık yaşıyor. Son 6 aylık veriler, Elbistan’ın kuraklık yaşadığını söylüyor. Bunun biraz daha artması Elbistan’ı yaşanmaz hale getirecek. Biz herkese şunu anlatmaya çalışıyoruz; ‘Kömüre Yer Yok’

İskoçya termik santrallerini kapatıyor, Peru’da yoksullara güneş enerjisi panelleri veriliyor. Türkiye ne yapıyor? Kömür üretelim, kömür yakalım.

Daha da hazini, Elbistan’a bir santral daha yapılması planlanıyor. Yılda 6.6 milyon ton kömür yakacakmış, karşılığında atmosfere 2.5 milyon ton karbondioksit verecek, her sene 1.5 milyon ton kül saçacak etrafa. Toprağınızı parçalatacaksınız, kömürü çıkartacak ve yakacaksınız, külü ve karbondioksiti etrafa dağılacak, bir de tarımdan, hayvancılıktan, hayatınızdan 10 milyon ton suyu termik santrale vereceksiniz.

Biz 24. yasama dönemini inceledik durum kötü. 24. yasama döneminde 72 bin soru önergesi içerisinde iklim değişikliği geçen toplam 21 tane soru önergesi var. Vatandaşlar konuyu öğrenip kendi muhtarına, kendi belediye başkanına, il çevre müdürüne, valisine bunların hesabını sordurmalı ve öğrenmeli.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nuri Akın 2 yıl önce

Çok çok doğru maalesef iklim ve çevre sağlığı çok olumsuz etkilenmektedir.Bunun ciddi olarak değerlendirilip, en kısa zamanda tedbirlerin alınmasını diliyoruz.İlgilenenlere sonsuz saygılar sunuyorum.

Avatar
Yenimi uyandik çevreye verdiği zarar herkes tar farkında olu 2 yıl önce

tarafında

Avatar
DOĞAN DOĞANCAN 2 yıl önce

DOĞRU SÖZE SÖYLENECEK LAF YOK,SÖZÜN BİTTİĞİ YER.

Avatar
Muhammed Sönmez 2 yıl önce

İşçi alımı olunca Eüaş'ın kapısında yatarsınız,30 yıldır var olan santralin verdiği zararlar bugün mü saptanabildi ? Bölgemizde kaç insan santral sayesinde evine ekmek götürüyor,ayrıca ülkemiz içinde önemli bir konumda

Avatar
Mustafa öztürk 2 yıl önce

Muhammed sönmez'e katılıyorum iş konusunda fakat hava konuşun da gerçekten de filtreleri yetersiz kalıyor ve buda çevreyi ve insan sağlığını etkiliyor ama iş konusundan bakınca ola dediği gibi kapısında yatarsiniz

banner1