banner136
banner162

Alagöz, ahlaki çöküşe dikkat çekti
banner43
 Bireyi ve toplumu ayakta tutan ahlaki değerlerin çöküşünün günümüzde maalesef hız kazanmış durumda olduğunu belirten Alagöz,  bunun da toplum için doğuracağı tehlikeye dikkati çekti.

Ahlaki çöküşün neticesinde; toplumsal hoşgörünün, sevginin, saygının, itidalin yerini kin ve nefret ve gerilimlerin alacağını kaydeden BBP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Alagöz, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, şöyle konuştu:

“Siyasi, ticari, kültürel ve toplumsal erdemler bugün olduğu gibi bir bir kaybolur.  Bu hal bir milletin iflası ve çöküşü demektir. Toplumu çepeçevre saran bu ahlaki çöküntü; gerçek dinden uzak, hiçbir ahlaki ve etik değeri olmayan bir toplumsal yapı oluşmasına neden olmuştur. Dürüstlük, saygı, sevgi, hakkaniyet, kul hakkı, dostluk, yardımseverlik, şefkat, merhamet, alçakgönüllülük gibi imani, insani, sosyal, ahlaki kavramlar anlamını ve önemini yitirmiştir.

Manevi, ahlaki ve töresel değerlerini kaybeden insanlar, dünyayı sadece kendilerinin yaşayabilecekleri yer olarak görürler ve dünyada kendileri için çıkar sağlamaya, kendi arzu ve isteklerini tatmin etmeye, hiçbir ölçü tanımadan mala mülke, makam mevkie ve statüye sahip olmaya çalışırlar. Böyle yaparak; benmerkezci bir tavır sergileyerek bencil davranırlar, başkalarını düşünmezler. İnsana ve topluma dair hiçbir değer onlar için önemli değildir. Bu sorumsuzlukları da sadece kendilerine değil, çevrelerindeki insanlara da zarar verir.

 Ahlaki değerlerin kendileri için hiçbir yarar sağlamayacağını düşünen ve sadece kendi ikballeri için yaşayan bu insanlar, ahlaklı kimseleri ise ‘saf’ insanlar olarak değerlendirirler. Bu tip kimselerin yaşam felsefeleri sadece kendilerini besler. Çıkarları uğruna güçlü olanın zayıf olanı ezmesi, insanlara zulmetmesi üzerine kurulu çarpık bir yaşam felsefesidir bu. Ahlaki değerlerin yitirildiği, manevi çöküntünün had safhaya ulaştığı, adaletsizliğin adalet gibi telakki edildiği bir toplumda, kadına şiddetin, güçlünün zayıfı ezmesinin, adaletsizliğin, hukuk tanımazlığın, servet hırsının, rüşvetin, saygısızlığın, sevgisizliğin ve her türlü sapkınlığın, edepsizliğin, hayasızsızlığın yaygınlaşması ise çok normaldir. Bu şaşılması ve yadırganması gereken bir durum değildir.”

Alagöz, “Devlet dahi kumarı teşvik ediyorsa, rüşvete ve kayırmacılığa ses çıkarmıyorsa, adaleti tesis etmiyorsa, imani, insani, sosyal ve kültürel değerlerin içinin boşalmasından rahatsızlık duymuyorsa halkın ahlaksızlığa sürüklenmesi yadırganacak bir durum değildir. İçine düştüğümüz ahlaki ve sosyal buhranın sebebi insanların milli, manevi, etik, töresel her türlü kıymetinden uzaklaşması, bu değerlerine karşı samimiyetsizleşmesidir. Sonuç itibariyle bir toplum, sosyal, hukuki, imani, vicdani ve ahlaki değerlerinden uzaklaşıyorsa veya bu değerlere sahipmiş gibi görünerek söz konusu değerlere ters düşen bir yaşam biçimi sergiliyorsa, hayat felsefesi kurgulamışsa o toplumun özü çürümeye başlamış demektir” görüşlerini aktardı.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 9 ay önce

Elbistan da ne din ne iman ne ahlak ne namus. Butun degerlerin ici bombos. Perdenin arkasinda neler dondugunu bilenler bilir. Daha fazla konusmayayim... Sonra birileri yalana dolana sariliyor

Avatar
Ali Nuri Candoğan 9 ay önce

Katılıyorum. Ahlak çöküntüsü başlamış durumda. Mesela evli ve çocuklarınız varken gidip başka kadınla yaşamak ve sırf Allah'ı haşa kandırmak için o kadına imam nikahı kıymak sonrada utanmadan toplum içerisinde gezinmek çocuklarının ve karının yüzüne utanmadan bakmak...ne çirkin ne ahlaksızca bir davranıştır. Allah ıslah etsin böylelerini.

Avatar
Halit yarbi 9 ay önce

Yıllardır Elbistan sesi gazetesini mobil üzerinde. Takip ediyorum yanlış anlaşılmasın haberleriniz cok güzel ama bu zamana kadar en güzel haber bence bu insanlarımız önce ahlaki degerlerini korumalı egitim almalı çünkü elbistanda gercekten ahlakı çöküş hat safada cok güzel Bi konuya deginmiş İbrahim bey

Avatar
Vatandaş 9 ay önce

Konuşma önemli değil, insanlar göründükleri ve konuştukları gibi mi? Ona bakmak gerekir. Tefecilik almış başını gitmiş, ses çıkaran yok ne ahlâkı ne adaleti!?

Avatar
ADEM DEMİR 9 ay önce

Bence ahlak kurallarına en başta bu şahsın uymayı öğrenmesi lazım. Kendisini gayet iyi tanıyoruz.

Avatar
Melih Olgun 9 ay önce

Baştan sona kadar haklı.

Avatar
Elbistanlı 9 ay önce

Bişey söylemek kolay dinlemek dahada kolay fakat güzel bir icraat yapmak işte o zor
Durumun müsait hadi imanı ve insanlıgı kurtaracak adımlar at kurum aç bizde tebrik edelim

Avatar
serdar 9 ay önce

Kimle konuşsam etraf bozuk kendileri milliyetci, kimin sosyal medyasına girsem dürüstlük sözleri paylaşılıyor,bir grupla oturuyorum kalkıp namaza gidiyorlar ama kazançlarının kökü haram.Bu kötü insanlar kim kimse kendince yada yaptığı kötü değilki herkes yaptığı şeylere kılıf buluyor başkaları kötü kim kim ?