banner136

Akkuş: Gelirimizi büyükşehre kaptırdık
banner17
banner43

Nurhak Belediye Başkanı Av. Ahmet Akkuş, Kahramanmaraş’ın Büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla birlikte bütçelerinden yüzde 40’a yakın kesintiyle karşılaşan ilçe belediyelerinin hizmet noktasında sıkıntıya düşeceklerini belirterek, “Artık zoru başarmak için çalışacağız” diye konuştu.

Kahramanmaraş genelinde CHP’nin kazandığı tek ilçe olan Nurhak’ın nazar boncuğu olduğunu belirten Akkuş, büyükşehir ile birlikte ilçelerin gelirinin artmasını beklerken, önemli oranda düştüğünü söyledi.

Nurhak Belediye Başkanı Av. Ahmet Akkuş, 30 Mart 2014’te gerçekleştirilen yerel seçimler sonrasında ilçeyle ilgili yapmak istediklerini ve Büyükşehir Yasası’nın getirdikleri ile götürdüklerini anlattı. Nurhak Belediyesi olarak büyükşehir yasası çerçevesinde geçiş sürecini tamamladıklarını ve sahada çalışmalara başladıklarını kaydeden Başkan Akkuş, “Biz, neyi, nasıl ve ne ile yapacağımızı biliyoruz. Çünkü ayağını yorganına göre uzatan bir belediyeyiz” dedi.

Yerel seçimler öncesinde Kahramanmaraş’a Büyükşehir Belediyesi tabelası asılmasıyla bütün sorunların çözüleceği şeklinde bir hava oluşturulduğunu ifade eden Başkan Akkuş, bu konuda da; “Kahramanmaraş’ın dağlar kadar sorunu var. Bir çırpıda çözülecek sorunu da sınırı da yok. İlçelerde de durum aynı. Bunların tek elden yürütülmesi anlaşılabilir ama kısa zamanda taşların yerli yerine oturması çok zor diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

 

Büyükşehir zaman geçirmeden hizmete başlamalı

Büyükşehir kanununu yerinden yönetim değil, yerindekilerin elinden alma yönetimi olarak yorumlayan Başkan Akkuş, yaptığı açıklamada; “30 Mart yerel seçimleri ile birlikte ilimiz Kahramanmaraş, Büyükşehir Belediyesi oldu. Büyükşehir Kanunu’nun hazırlığı döneminde de dile getirmiştik. Kahramanmaraş, ülkemizin coğrafi bakımdan 16. büyük ilidir. Nurhak olarak 3 tane beldemiz kapatıldı. 3 köyümüz mahalle oldu. Bu kanunun daha önceden de dile getirdiğim gibi yerinden yönetim değil, yerindekilerin elinden alma yönetimi olduğunu düşünüyorum. Şuanda mevcut Büyükşehir Belediye Başkanımız kendi çabasıyla bir şeyler oluşturmaya çalışıyor. Kolay bir şey değil. Bu örgütlenme süreci uzunca bir zaman alacak gibi gözüküyor. Çünkü imkânları olmayan ve İller Bankası payına bağlı yaşayan belediyeler var. Bu belediyelerin vatandaşların mağdur edilmemesi için zaman geçirilmeden büyükşehrin sahada çalışmaya başlaması gerekir. Gün geçtikçe vatandaşlarımızın beklentileri daha fazlalaşıyor. Kahramanmaraş’a büyükşehir tabelası asılınca tüm sorunların biteceği gibi bir hava oluşturuldu. Öyle bir şey yok. Tabela asıldıktan sonra Büyükşehir Kanunu’nun getirdiği şeylerin birçoğu vatandaş açısından olumsuz olacak. Kahramanmaraş’ımızın zaman ve emek kaybına yol açacak. Önümüzdeki süreçte inşallah ben haksız çıkarım ama ufukta öyle bir şey gözükmüyor” şeklinde konuştu.

 

Gelirimiz artacakken, eksildi

Kahramanmaraş’ın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla birlikte ilçe belediyelerinin gelirlerinin artacağı yönünde de bir yanılgı bulunduğunu kaydeden Başkan Akkuş, gerçeğin bunun tam tersi olduğunu ifade etti.

Başkan Akkuş, “En büyük yanılgının bir tanesi de buydu. Kahramanmaraş, Büyükşehir olduğunda bütçesi artacak, belediye olarak daha rahat edecek; vatandaşın sorunları, sıkıntıları tek elden yürütülecek şeklinde değerlendirildi ve seçim sürecinde vatandaşlarımıza o şekilde anlatıldı. Kahramanmaraş’taki özel, kamu, vatandaş ve belediyenin hepsinin bir arada yürütülmesi gerekiyor. Birisi topal kalırsa o şehrin büyükşehir anlamında başarılı olması çok zor gözüküyor. Büyükşehir Kanunu’nun gerekçesi yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve tasarruf tedbirleri olarak belirtildi. Belde belediyeleri de bu tasarruf ayağında düşünülerek kapatıldı. Ama bu tasarruf ayağını düşündüğünüzde her ilçeye şube müdürlükleri kuruluyor. Bir tane belediye başkanının yürüttüğü işleri 5-6 birim yürütecek. Kahramanmaraş’ın dağlar kadar sorunu var. Bir çırpıda çözülecek sorunu da sınırı da yok. İlçelerde de durum aynı. Bunların tek elden yürütülmesi anlaşılabilir ama kısa zamanda taşların yerli yerine oturması çok zor diye düşünüyorum. Büyükşehir kanunu ile gelirlerimiz düştü, sıkıntılarımız çoğaldı. Mevcut nüfusun artmasına rağmen paylarımız artmadı. Çeşitli kalemlerde yüzde 40’a varan kesintiler büyükşehre ya da çeşitli kredilere kesiliyor. Bütçesinin yüzde 40’ı kesilmiş bir belediye de olsak zoru başarmak zorundayız. Vatandaşımıza söz verdik. Kendi çapımızda sıkıntısız ve sessiz ama derin bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

 

Şehirler çocuklara benzer, ihtiyaçları bitmez

Nurhak Belediyesi olarak planlı ve programlı bir şekilde 30 Mart 2014 itibariyle sahada çalışmaya başladıklarının altını çizen Başkan Akkuş, şehirleri çocuklara benzeterek, şunları söyledi:

“Ben her zaman siyaseti ayakları yere basmayan ve afaki bir seçim propagandası yürütmedim. Ben 2004 yılında ilk göreve geldiğimden bugüne kadar vatandaşa olacaksa evet olur; olmayacaksa da sebeplerini belirterek olmaz diyerek siyaset yürüttüm. Siyasetçi algısının ülkemizde değişmesi lazım. Siyasetçi yalan söyler, bir tarafı yalandır çerçevesinden çıkması gerekiyor. Nurhak’ta yapılacak dünya kadar şeyler var. Ben şehirleri çocuklarımızın ihtiyaçları şeklinde tanımlıyorum. Nasıl ki çocuklarımızın ihtiyaçlarını gideremiyorsak, bitiremiyorsak onun sınırı yoksa ilçeler de öyledir. Biraz çocuklara benzer. Yenilikler oldukça vatandaşın ihtiyacı da değişiyor. Gelişen, günden güne çağımız artık bilim çağına dönüştü. İlçelerin ihtiyaçları bitmez.”

Başkan Akkuş, açıklamalarını, “Biz, kanalizasyon çalışmasıyla ilgili uzunca bir süre emek vermiştik. Başlanıldı ama kanalizasyonla ilgili müteahhitten kaynaklanan sıkıntılar var. Kanalizasyon yapımının tamamlandığı yerlerdeki yol çalışmalarını 30 Mart’ın akabinde başlattık. Şuanda da devam ediyor. Yüksekokulla ilgili yarım kalan çalışmalar devam ediyor. Nurhak Belediyesi olarak biz şuanda kendi örgütlenmesini tamamlayan, kendi birimlerini oluşturan ve önüne bir yol haritası koyan bir belediyeyiz. Birçok belediyede şuanda böyle bir yapılanma tamamlanmadığı için telaş var. Biz, Nurhak Belediyesi olarak bu safhaları erkenden bitirdik. Şuanda sahadayız. Nurhak’ımızın ve beldelerimizin imar sorunları var. Hâlihazırları, 1/5000’lik haritalarının yapılması var. Onlara başladık. Benim bu üçüncü dönemim. Biz, neyi yapacağımızı, bunu nasıl yapacağımız ve ne ile yapacağımızı biliyoruz. Çünkü ayağımızı yorganına göre uzatan bir belediyeyiz. Borç yığınları ve hacizleri ile uğraşmayan bir belediyeden bahsetmiyorum. Nurhak Belediyesi, hangi adımı ne zaman atacağını bilen bir belediye haline dönüştü” sözleriyle tamamladı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.