Akbolat: Havalar ısındı, yangın riski artıyor

TEMA Vakfı Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdurrahman Akbolat, havaların aşırı ısınmasıyla birlikte artan yangın riskine dikkat çekti.

Akbolat, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş’ın, Türkiye’nin önemli orman şehirlerinden biri olduğunu belirterek, orman yangınlarının çok büyük bir oranının insanların dikkatsizliği sonucu çıktığını belirtti.

İnsanoğlunun her zaman doğaya muhtaç olduğunu belirten Akbolat, “Minicik dikkatsizliklerin çok büyük sonuçlarına toplum olarak hep birlikte katlanmak zorunda kalıyoruz. On yıllarca uğraşarak yetiştirdiğimiz ormanlar, dakikalar içinde küle dönüyor. Havaların ısınması yangın riskini artırıyor, lütfen dikkatli olalım” dedi.

TEMA Vakfı, orman yangınlarının büyük bir bölümünün piknik ateşi, sigara izmariti atılması gibi ihmal ve kusurlardan kaynaklandığını hatırlattı.

Havaların ısınmasıyla birlikte artan orman yangınlarıyla ilgili bir açıklama yapan, TEMA Vakfı Kahramanmaraş İl Temsilcisi Abdurrahman Akbolat, “Orman yangınlarıyla yalnızca ağaçlar değil, orman altı bitki örtüsü, orman içinde yaşayan çok sayıda canlı yok oluyor. Orman ekosistemi büyük zarar görüyor” dedi.

İklim değişikliği etkisi nedeniyle yangın riskinin zaten her yıl daha da arttığını söyleyen Akbolat, “Herkesi ormanlık alanlarda dikkatli olmaya davet ediyoruz. Ormanda hiçbir şekilde ateş yakmayın. Sigara izmaritlerini ormana bırakmayın. Bir yangın gördüğünüzde hemen ALO 177’yi arayın” çağrısında bulundu.

 

ALO 177’yi arayın

Yurttaşların orman alanlarında herhangi bir yangın ya da duman gördüklerinde ücretsiz ALO 177 Orman Yangın İhbar Hattı'nı aramaları erken müdahale edilmesinde büyük önem taşıyor. Erken müdahale ile yangınlara daha kısa sürede ulaşmak mümkün oluyor ve büyümeden daha küçük alanlarda kontrol altına alınabiliyor. Türkiye'de 2002 yılında yangına ortalama 40 dakikada ulaşılıyorken, son yıllarda bu süre Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı yatırımlar sonucu 15-16 dakikaya kadar indi. Bu sürenin düşürülmesinde erken haber alma sistemlerinin oluşturulması, helikopter dahil müdahale araçlarının yenilenmesi de önemli bir rol oynuyor.

 

Yangınların yüzde 90’ı insan kaynaklı

Yazları sıcak ve kurak geçen Akdeniz iklimi etkisi altındaki Türkiye’de ormanların yüzde 60’ı yangın riskiyle karşı karşıya. Kahramanmaraş'tan başlayıp Akdeniz ve Ege'yi takiben İstanbul'a kadar uzanan bin 700 kilometrelik bandın 160 kilometre derinliğindeki bölümü yangın açısından büyük risk taşıyor. Bu alanda 12 milyon hektar yangına birinci derecede hassasiyet taşıyan orman alanı bulunuyor.

1997-2014 yılları arasında toplam 38 bin 423 adet orman yangını tespit edildi. Bu yangınların sonucunda Kilis ve Yalova illerinin toplamına yakın (161 bin hektar) büyüklükte orman alanı yandı. Yangınların nedenleri incelendiğinde orman yangınlarının yaklaşık yüzde 90’ının insan kaynaklığı olduğu görülüyor. Bu yangınların; yüzde 52'si ihmal ve dikkatsizlik olarak nitelenen anız yakma, çöplükten ormana sıçrama, avcı ve çoban ateşi, sigara, piknik ateşi, enerji nakil hattı, trafik kazaları gibi sebeplerden kaynaklandı. Düzce ili büyüklüğünde (yaklaşık 110 bin hektar) orman alanı ihmal ve kusurlar nedeniyle yandı. Yüzde 12'si terör, kundaklama, orman açma ve diğer nedenlerle kasıtlı olarak çıkarıldı ve yaklaşık 20 bin hektar alana zarar verildi. Yüzde 26'sının nedeni saptanamadı. Uzmanlar bilinmeyen nedenlerin hemen hemen hepsinin insan kaynaklı olduğunu kabul ediyor. Doğal nedenlerle çıkan orman yangınları, yanan ormanların sadece yüzde 3’ünü oluşturuyor.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa Emer 2 yıl önce

Orman yok
Sıkıntı da yok

banner110

banner1