banner136
banner162

ADALETSİZLİK SONA ERMELİ

Memur-Sen konfederasyonuna bağlı Enerji Bir-Sen Elbistan İlçe Başkanı Tacettin Dal, aynı unvanda olup ta farklı kurumlarda görev yapan kamu görevlileri arasındaki ücret adaletsizliğinin sona ermesi gerektiğini ifade ederek, yönetici konumundaki ve 657 sayılı kanuna tabi personelin ücretlerinin ise, maiyetindeki personelden daha az ücret alan konuma düştüğünü söyledi.

Dal, yaptığı yazılı açıklamada, şu cümlelere yer verdi:

"Bilindiği gibi, kamu görevlileri arasında ücret farklılıklarının giderilmesi ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de düzenleme yapılmak suretiyle, "eşit işe eşit ücret" anlayışının somut olarak gerçekleşmesi çerçevesinde; aynı unvanda fakat farklı kurumlarda görev yapan kamu görevlileri arasındaki ücret adaletsizliğini giderme aracı olarak 2008 yılı Ağustos ayından itibaren ek ödeme uygulaması hayata geçirilmiştir.

375 sayılı KHK'de gerekli düzenleme yapılmak suretiyle hayata geçirilen ek ödeme uygulaması kapsamında 399 sayılı KHK'nin ekli I sayılı cetvele tabi personel, ek ödemenin kapsamı dışında tutulmuştur. Yönetici konumundaki ve 657 sayılı kanuna tabi personelin ücretleri, maiyetindeki personelden daha az ücret alan konuma düşmüştür.

Bunu önlemek için, Meclis Plan Bütçe Komisyonunda görüşmelerine devam edilen ve kamuoyunda Torba Kanun olarak bilinen kanun tasarısında yer verilen bir hükümle, 399 sayılı KHK'nin 25. maddesinde düzenleme yapılarak, I sayılı cetvele tabi personelin ek tazminat oranlarının yüzde 200'e kadar çıkarılmasına imkan sağlayan bir değişiklik öngörülmüştür. Bu düzenlemeyle, bu cetvele tabi personelin maiyetindeki personelden daha düşük ücret alması olumsuzluğunun ortadan kaldırılması planlanmıştı.

Söz konusu düzenleme, Kanun Tasarısı'nın kapsamından (Maliye Bakanlığı'nın görüşü doğrultusunda) çıkarılmıştır. Toplam 6 bin 500 kamu görevlisini kapsayan bu düzenlemenin yürürlüğe girmesi halinde anılan personelin ücretlerinde en fazla 560 TL düzeyinde bir artış olacaktır. Bu rakam, 2011 yılı bütçesine yaklaşık 43 milyon 680 bin TL olarak yansıyacaktır. Bütçeyi etkilemeyecek orandaki bu rakam, çalışma huzur ve barışının sağlanması, hakkaniyete aykırı bir olumsuzluğun giderilmesi gibi hususlar dikkate alındığında kabul edilemeyecek bir maliyet değildir.

Hiyerarşik yapıyla uyumlu olmayan bu durumun oluşturduğu olumsuzluğun giderilmesine yönelik olarak I sayılı cetvele tabi personelin ek tazminat oranlarının arttırılmasına yönelik olarak 2008 yılından itibaren dile getirdiğimiz talepler, ilk olarak 2009 toplu görüşmelerinde kabul edilmiş ve buna yönelik bir çalışma yapılacağı ortaya konmuştur. Ancak söz konusu çalışma, Başbakan'ın sözü ve varılan mutabakata rağmen 2009 yılında gerçekleştirilmemiştir. Mağduriyetin devam etmesine bağlı olarak 2010 yılı toplu görüşmelerinde aynı talep dile getirilmiş; konuyla ilgili Bakanlıkların bürokratları; özellikle de Maliye Bakanlığı üst düzey bürokrasisi tarafından talebimizin haklılığı teyit edilmiştir.

Bunun üzerine, hükümet tarafından toplu görüşme sonunda imzalanan Toplu Görüşme Tutanağında konuyla ilgili düzenleme yapılacağı taahhüdünde bulunulmuştur. Sorunun çözüldüğünü düşündüğümüz tasarının TBMM'ye sevk edildiği bir durumda sevincimiz yarım kalmış, söz konusu uygulamadan vazgeçilmiştir.

Bizim, hükümetten ve milletvekillerimizden talebimiz, söz konusu düzenlemenin yeniden Torba Kanun Tasarısı kapsamına alınması ve yapılan yanlıştan dönülmesini sağlamalıdır. Talebimizin dikkate alınmaması halinde eylem ve girişimlerimizi sürdüreceğimizi belirterek, sesimize kulak verilmesini istiyoruz."


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
necati bozkurt 10 yıl önce

il il il il olmak istiyoruz artık yeter