banner136
banner138

500 milyon lira bütçeli hayvancılık yatırımı için halkın görüşü alındı
banner145
banner143

Kahramanmaraş Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Hasan Topak başkanlığındaki Halkın Katılımı Toplantısı, Elbistan Ziraat Odası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Elbistan Tarıma Dayalı Büyükbaş Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin (TDİOSB) paydaşlarından olan Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, Kahramanmaraş Valiliği ile Büyükşehir Belediyesi görevlileri, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Bedir Ergüç, besiciler ve vatandaşlar katıldı.

Toplantıda konuşan Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, yaklaşık 500 milyon liralık bir yatırımdan söz ettiklerini hatırlattı.

Böyle devasa bir yatırıma öncü olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarının altını çizen Başkan Paksoy, “Burada yaklaşık 2 bin kişi istihdam edilecek. Bu bölgenin insanı burada çalışacak. ETSO olarak, böyle büyük bir yatırıma öncü olduğumuz için çok mutluyuz. Valiliğimize, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanımıza, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Mahir Ünal’a desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. Şuana kadar 400’e yakın ön talep aldık. Besi OSB’nin kurulacağı alanın yeri çok iyi. Her yönüyle iyi. Güneş enerjisi yönünden de çok avantajlı bir konumda. 100 MW kurulu güçteki bir elektrik üretimi sağlanacak. Biyogaz tesisi de elektrik üretecek. Diğer katma değerleri de hesaplandığında bölgemiz için çok önemli ve geleceğine dönük bir yatırım. Memleketimize ve bölgemiz besicisine, üreticisine hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş Valiliği ve Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklığında Elbistan’a bağlı Doğan ve Evcihüyük Mahalleleri arasında kalan 4 bin dekarlık alanda kurulması planlanan Elbistan Tarıma Dayalı İhtisas Büyükbaş Besi Organize Sanayi Bölgesi’nin (TDİOSB) ÇED dosyasını hazırlayan firmanın yetkilileri, yaptıkları sunumda, Elbistan TDİOSB’nin işletme aşamasında doğrudan 1.843 kişilik istihdam sağlamasının beklendiğini kaydettiler.  

Hazırlanan ÇED dosyasına göre Elbistan TDİOSB’de 20 adet 50 başlık, 70 adet 100 başlık, 70 adet 150 başlık, 88 adet 250 başlık ve 39 adet de 500 başlık olmak üzere yaklaşık 300 işletme yer alacak. 60 bin adet hayvan kapasitesinin 1 yılda kesime hazır hale gelmesi ile üretilecek ortalama 20 bin ton karkas etin bugünkü piyasa koşullarındaki getirisi ise 500 milyon liranın üzerinde olacak. Bu rakama; Elbistan TDİOSB’de ahırların çatısındaki güneş enerjisi panellerinden ve kurulacak biyogaz tesisinden üretilecek elektrik enerjisinin ile kurulacak diğer işletmelerin getirisi eklendiğinde ilçe ekonomisine sunacağı katma değer daha da artacak.

Elbistan Tarıma Dayalı Büyükbaş Besi Organize Sanayi Bölgesi’nde (TDİOSB) besi işletmeleri, et kombina tesisi, biyogaz üretim tesisi, yem üretim fabrikası, deri ve sakatat ön işleme tesisi, et kombinasında oluşan boynuz, tırnak, paça ve kemiklerin bertarafı için rendering tesisi, idari binalar, sosyal ihtiyaçların karşılanması için cami, kafeterya, yemekhane, dinlenme salonu, dezenfeksiyon ünitesi, hayvan muayene ve sevk kontrol merkezi yer alacak. Projenin arazi hazırlığı ve inşaat döneminde yaklaşık 200 kişi istihdam edilecek. Elbistan TDİOSB’nin işletme aşamasında işletmelerde, yem fabrikası, biyogaz tesisi, atıksu arıtma tesisi, idari ve sosyal birimlerde, güvenlik gibi birimlerde toplamda 1.843 kişinin çalıştırılması planlanıyor. Kurulması planlanan 4 MW gücündeki biyogaz tesisi ile Elbistan TDİOSB’nin enerji ihtiyacının bir kısmını karşılanacak. Et kombinası ve işletmelerde yer alan acil kesim ünitelerinde oluşan deri, bağırsak, karın, paça, dalak, böbrek v.b. gibi sakatat ve derinin işlenerek güvenli ve sağlıklı bir şekilde pazara sunulacağı ön işleme tesisi kurulacak. İşletmelerde yetiştirilen besilerin beslenme ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak yem üretim fabrikası tesis edilecek ve halk arasında; sanayi yemi, fabrika yemi, karma yem diye bilinen kesif yem, silaj ve hazır yem üretilecek. Et kombinasında oluşan boynuz, tırnak, paça ve kemiklerin bertarafı için rendering tesisi kurularak kemik unu üretimi gerçekleştirilecek. İşletmelerin çatıları güneş enerjisi ile donatılmaya uygun olarak tesis edilerek işletmelerin enerjilerinin bir kısmını güneş enerjisinden sağlamaları sağlanacak.

Toplantı sonucunda hazırlanacak rapor, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Elbistan TDİOSB ile ilgili olarak İDK toplantısı düzenlenecek. İDK toplantısının ardından da kararın olumlu olması halinde Elbistan TDİOSB’ye ÇED raporu verilmiş olacak.
Anahtar Kelimeler:

banner129

banner116