banner136
banner162

5 mahalledeki höyükler için yeni kararlar alındı
banner43
 Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Elbistan’a bağlı Doğan, Evcihüyük, Büyükyapalak, Kalealtı ve Akbayır mahallelerindeki höyükler ile bazı diğer tarihi alanlarla ilgili olarak alınan kararları açıkladı.

Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüklerinin sorumluluk alanları içerisinde yer alan, öncelikli olarak sit alanlarının sayısallaştırılması işlemlerini tamamladı. Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün yazısı doğrultusunda, Büyükyapalak höyükleri (2 adet), Evci Höyük, Akbayır Arkeolojik Sit Alanı, Kalealtı Höyük ile Doğan Höyük ve Mezarlıkları ile Doğan Nekropol Alanlarına ait sit sınırlarının sayısallaştırılması ve irdelenmesine yönelik yerinde yapılan incelemeler sonucunda müdürlük uzmanlarınca yeni raporlar hazırlandı. Yapılan görüşmeler sonunda; Elbistan ilçesi sınırları içerisinde tescil edilerek haritaları üzerinde sit sınırları belirlenmiş ancak sayısal koordinat değerleri bulunmayan ya da hiçbir harita bilgisi bulunmayan sit alanlarına ilişkin olarak Bölge Kurulu Müdürlüğü Uzmanlarının raporları doğrultusunda; olumlu ya da olumsuz kararı verildi. Söz konusu kararlar, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Büyükyapalak Mahallesi’ndeki Doğu ve Batı Höyükleri ile ilgili olarak, “Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 07.11.1988 tarih ve 164 sayılı kararı ile tescili yapılan ve yine aynı karar ile sit sınırları köşe koordinatları olmadan 1/5000 ölçekli harita üzerine çizgisel olarak işaretlenen Büyükyapalak Mahallesinin kuzeyinde, Eskiören Yeri olarak bilinen alanda yer alan Büyükyapalak Batı (Küçük) Höyük ve Büyükyapalak Doğu (Büyük) Höyük’lerin yerinde yapılan incelemeleri ve elde edilen veriler ışığında höyük sınırlarının yaklaşık aynı olduğu görülerek hazırlanan kararımız eki I. Derece Arkeolojik Sit sınırlarını gösteren sit haritası ve köşe koordinatlarının uygun olduğuna (olumlu), höyüklere yönelik sit fişlerinin hazırlanarak Kurulumuza iletilmesine karar verildi” denildi.

Evcihüyük Mahallesi’ndeki höyükle ilgili de kaçak kazıların varlığına dikkat çekilen kararda, “Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 29.11.2012 tarih ve 1644 sayılı kararı ile karar eki harita ve sit fişi ile birlikte tescili yapılan I. Derece Arkeolojik Sit Alanı Evci Höyük’te yapılan kaçak kazılar sonucu konunun Kurulumuzda görüşülmesi sonucu Kurulumuzun 19.02.2016 tarih ve 1613 sayılı “…Evcihöyük alanının Bölge Kurulu Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanan 11/02/2016 tarihli raporla daha geniş bir alanı kapladığı ve 127 ada, 3 parseldeki yeni yapının hafriyat toprağı içinde arkeolojik bulgular görüldüğü anlaşıldığından alanın topografik bütünlüğü de dikkate alınarak Kurul Uzmanlarınca sit sınırlarının irdelenmesine…” şeklinde alınan kararı doğrultusunda yapılan incelemeler ve elde edilen veriler ışığında Evci Mahallesi Evci Höyük’e yönelik hazırlanan kararımız eki I. Derece Arkeolojik Sit sınırlarını gösteren sit haritası ve köşe koordinatlarının uygun olduğuna (olumlu) kararı verildi” ifadeleri kullandı.

Kalealtı Höyüğü için yeni bir harita hazırlandığına da değinilen kararda, “Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 21.12.2006 tarih ve 2269 sayılı kararı ile I. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak, tescil fişi ve koordinatlı haritası ile birlikte tesciline karar verilen Kalealtı Höyük’ün koordinat değerlerinin yaklaşık 80-90 m’lik bir hata ile onaylandığı tespit edildiğinden, Kalealtı Mahallesi Kalealtı Höyük’e yönelik yeniden hazırlanan kararımız eki I. Derece Arkeolojik Sit sınırlarını gösteren sit haritası ve köşe koordinatlarının uygun olduğuna (olumlu) kararı verilmiştir” şeklinde bilgi verildi.

Akbayır Mahallesi Akbayır Arkeolojilik Alanında da incelemeler yapıldığı kaydedilen kararda, “Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 22.10.1996 tarih ve 2627 sayılı kararı ile tescili yapılan ve yine aynı karar ile sit sınırları köşe koordinatları olmadan 1/5000 ölçekli harita üzerine çizgisel olarak işaretlenen Akbayır Mahallesi Akbayır Arkeolojik Alanının yerinde yapılan incelemeler, elde edilen veriler ve arazinin topografik yapısı da dikkate alınarak yeniden hazırlanan kararımız eki III. Derece Arkeolojik Sit sınırlarını gösteren sit haritası ve köşe koordinatlarının uygun olduğuna (olumlu) kararı verildi” denildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Doğan Mahallesi’nde Doğan Höyük dışında kalan alanlarda herhangi bir kültür varlığına rastlanılmadığının altı çizilerek tescil kayıtlarının yeniden incelenmesi gerektiğine değinildi. Doğan Höyük’le ilgili olarak şöyle denildi:

“Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 27.09.2001 tarih ve 4328 sayılı kararı ile I. ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescili yapılan ve yine aynı karar ile sit sınırları köşe koordinatları olmadan 1/5000 ölçekli harita üzerine çizgisel olarak işaretlenen Doğan Höyük, Mezarlıklar ve Nekropol Alanı (pitos-hoker gömü alanı) ile ilgili çeşitli zamanlarda yapılan çalışmalar sonucunda; Doğan Höyük ile Nekropol Alanının bir bütün olarak incelenmesine yönelik Kurulumuzun 19.02.2016 tarih ve 1610 ile 19.02.2016 tarih ve 1615 sayılı kararları gereği Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü ile birlikte ortak yapılan incelemeler sonucunda hazırlanan Uzman Raporu doğrultusunda Adana Kurulun 27.09.2001 tarih ve 4328 sayılı kararı ile tesciline karar verilen Doğan Höyük dışındaki alanlarda herhangi bir kültür varlığına rastlanmadığı ve bu doğrultuda tescil kayıtlarının yeniden irdelenmesi gerektiği hususu ile Doğan Höyük nihai sit sınırlarının Kurul Üyelerimizce yerinde incelendikten sonra değerlendirilmesi gerektiğine; I. ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanlarında Koruma Kullanma Koşulları olarak; Koruma Yüksek Kurulunun 05.11.1999 tarih ve 658 sayılı ilke kararı hükümlerinin geçerli olduğuna karar verildi.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Serkan 3 yıl önce

Mehre yeni ismi ile ortaklar kabaağaç mahallesinin guneyi ordaki huyuklerde digerleri ile esdeger tarih iceriyor bunuda inceleyin bence

Avatar
D 3 yıl önce

Kazı gariban yaptıkdan suç.Adana antep.ne işi.var.burda

Misafir Avatar
Tarih Bilinci 3 yıl önce @D

onlar zaten kazı yapmıyor tescil çalışması yapıyor bilginize sayın D

Beğenmedim! (0)
Avatar
Seyit USTA... 3 yıl önce

Ekinòzū Çiftlikkale ve Çiftlik mahallesinde bulunan Tarihi kale ve höyūklerede bir zahmet ilgilenin.... Yoksa milletin tarla elde etme hırsı yūzūnden kaybolup gidecekler...

Avatar
Höyüklerin altinda 3 yıl önce

Cok altin ariyorlar. Bu konuyada dikkat edelim. Bir söylentidir karun hazineleri var diye.. o tarsus kazisinda da baya iliskilendirildi