5 bin çocuk, babalarının, dedelerinin oynadığı oyunlarla tanışacak

Şenlikle, günümüzde büyük bölümü teknolojiye yenik düşen ve unutulmaya yüz tutan, “mendil kapmaca, sek sek, birdirbir, bilyeli araba yarışı, topaç çevirme, körebe, saklambaç, yakan top, tombik” gibi oyunlar, yeniden hayat bulacak.

Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, büyüklerimizin çocukluk oyunlarını yeni nesillere tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla 7 ve 10 yaş arasındaki çocukların katıldığı Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği’nin bu yıl dördüncüsünü düzenleyecek. Daha önceki yıllarda torun, baba ve dededen oluşan 3 kuşağın katılımı ile oldukça renkli görüntülere sahne olan şenliğin bu yıl da coşku içerisinde geçmesi bekleniyor. 15-16 Nisan 2019 tarihinde yapılacak olan Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliğinde mendil kapmaca, tombik, halat çekme yarışmaları yer alacak. Ayrıca şenlikte çember çevirme, topaç, sek sek ve bilyeli tahta araba oyunları oynanıp tanıtımları yapılacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Cengizhan Firik: “Elbistan Gençlik Merkezinde geçtiğimiz yıl 3.’sü düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği bu yıl 15-16 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl ki etkinliklerimiz 1919-2019 Milli Mücadelenin 100.yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilecek. Günümüzde büyük bölümü teknolojiye yenik düşen ve unutulmaya yüz tutan çocuk oyunları, Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği ile yeniden hayat bulacak. Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği boyunca çocuklar hem oyun oynayacak, hem yarışacaklar hem de eğlenecekler. Yarışmalara yaklaşık olarak 5 bin sporcunun katılmasını bekliyoruz. Kazanan ve kaybedenin olmayacağı şenliklerde tüm sporculara madalya verilecektir” dedi.

 

 


Anahtar Kelimeler:

banner129

banner119