banner108

2016 yılı buzağı desteklemesi müracaatları başladı

Kahramanmaraş İl Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, 2016 yılı buzağı destekleme müracaatlarının başladığını belirterek, desteklemeden faydalanmak isteyen üreticileri, il veya ilçe müdürlüklerine beklediklerini söyledi.

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İhsan Emiralioğlu, “Hayvancılık, insan beslenmesi için esansiyel besin maddelerinin kaynağını oluşturan ve dengeli beslenmeye katkıda bulunan, başka türlü değerlendirilmesi mümkün olmayan alanları değerlendiren, aynı zamanda istihdam oluşturan çok yönlü bir üretim sektörüdür” dedi.

Emiralioğlu, açıklamasının devamında, şu cümlelere yer verdi:

“Nüfusun yüzde 36’sı kırsal kesimde yaşayan Kahramanmaraş İlimizde, insanlarımızın sağlıklı ve dengeli beslenmesi, hayvancılığa bağlı sanayinin gelişmesi, kırsal alanda istihdamın arttırılması, kalkınmada öncelikli yörelerin gelişmesi, tarımda verimliliğin arttırılması, dış ticaret dengelerinin sağlanması, ayrıca AB’ye girişte en kritik alt sektör olması nedeniyle hayvancılık; tarımda olduğu gibi ilimiz içinde hayati bir öneme sahip anlayışı içerisinde İl Müdürlüğümüz çalışmalarını sürdürmektedir. Kahramanmaraş ilimizde, hayvan ıslahı faaliyetlerinin ürünü olan nitelikli damızlık üretiminde ve sun-i tohumlama çalışmalarında, ülke ortalamasının üzerinde ciddi bir ilerleme sağlanmıştır.

İlimiz hayvancılık potansiyeli her geçen gün artan bir trend içerisinde yükselmektedir. Buzağı desteklemesi de bu kapsamda önem taşımaktadır. Bu destekten faydalanmak isteyen üreticilerimizi İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerimize bekliyoruz.”

 

2016 yılı buzağı desteklemesi

2016 yılında doğan, Türkvet ve e-ıslah sistemine kayıtlı, Doğduğu işletmede 4 ay yaşamış, Programlı aşıları yapılmış (Br. Şap LSD), Suni veya tabii tohumlamadan doğan buzağılar için müracaatı olan yetiştiriciler 350 TL desteklemeden yararlandırılır. Aşısız Arı işletme statüsü kazanan işletmeler hariç, programlı aşıları yapılmış ve türkvet kayıt sistemine aşı bilgileri kaydedilen her buzağı için destekleme ödemesi yapılır. Soykütüğü buzağı desteklemesinde suni tohumlamada kullanılan spermaların aynı ırk veya melezi olmalı ve e-ıslah veri sistemine kayıt edilmesi gerekmektedir 500 TL. Soykütüğü faaliyetlerinin ve soykütüğü buzağı desteklemelerinin yürütülmesinden TDSYMB ve üye İl Birlikleri sorumludur.

 

Yetiştiriciler

Destekleme için zamanında müracaattan, Türkvet ve e-ıslaha kaydettirilmesinden, Br. Şap ve LSD aşılarının yaptırılmasından, İşletme bilgileri ile buzağıların desteklemeye esas kayıtların 01.08.2017 tarihine kadar türkvet ve e-ıslah veri tabanlarında güncellenmesinden sorumludur. Soykütüğüne kayıtlı işletmelerde DSYB aracılığı ile ön soykütüğüne kayıtlı işletmeler üyesi olduğu yetiştirici/üretici örgütü aracılığı ile veya şahsen ilçe müdürlüklerine dilekçe ile başvurabilirler (dilekçenin ekinde 10 TL’lik müracaat bedelini gösterir makbuz olmalıdır.) Belgelerin düzenlenmesi ve veri girişlerinin zamanında yapılmasından görevli kişi ve kuruluşlar sorumludur.

Başvurular üç dönemde yapılır: 15.07.2016 tarihine kadar, 01.11.2016-31.12.2016 tarihleri arası, 01.04.2017-01.06.2017 tarihleri arası. Başvurularda usule ilişkin eksiklikleri bulunanlar yazılı olarak uyarılır ve 10 gün içerisinde eksiklikleri tamamlayamayanların başvuruları geçersiz sayılır.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110