banner136

1 milyon 650 bin imza, şeker çuvalları ile teslim edildi
banner17
banner43

Elbistan’dan toplanan 20 bin imza da Şeker-İş Sendikası Elbistan Şube Başkanı Mehmet Kılıç tarafından şeker çuvalına konularak Şeker-İş Sendikası Genel Merkezi’ne gönderildi.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın (ÖİB) aldığı karar doğrultusunda Türkşeker’e ait 14 şeker fabrikasının varlık satışı yöntemiyle özelleştirilmesi süreci devam ediyor. İlk özelleştirme ihalesi, Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat Şeker Fabrikaları için 3 Nisan 2018 günü düzenlenecek. Özelleştirme kapsamında bulunan Elbistan Şeker Fabrikası’nın ihale tarihi ise 18 Nisan 2018. Özelleştirme kararının açıklanmasının ardından başlatılan kampanyaların en büyüğü Şeker-İş Sendikası tarafından tamamlandı. Başta özelleştirilecek iller olmak üzere ülke geneline yayılan özelleştirmeye karşı imza kampanyasında toplanan 1 milyon 650 bin imza, şeker çuvallarına doldurularak düzenlenen basın toplantısında Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök tarafından Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay'a teslim etti.

Atalay, klasörler halinde 15 şeker çuvalına yerleştirilen imzaların teslimi için Türk-İş'te düzenlenen toplantıda, şeker fabrikalarının ve şeker üretiminin milli bir mesele olduğunun altını çizdi.

Şeker fabrikalarının özelleştirmesine yönelik sürecin 2001 yılına kadar dayandığını anımsatan Atalay, "Bugün verdiğimiz mücadeleyi 2006 yılında da verdik ve netice aldık. Daha sonra 2011 ve 2012 yıllarında tekrar şeker fabrikalarının özelleştirilmesi gündeme geldi yine netice aldık. Şimdi de imza kampanyasıyla mücadelemizi yürütüyoruz. 15 çuval içerisinde toplam 1 milyon 690 bin imzanın yer aldığı dosyalar var. Bu kampanyaya destek veren herkese şahsım adına, TÜRK-İŞ ve ŞEKER-İŞ sendikası adına minnetlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin sıradan bir özelleştirme olarak görülmemesi gerektiğini vurgulayan Genel Başkan Atalay, şöyle konuştu:

"Son günlerde söylenen 'Şeker vatandır' sözü çok güzel ve anlamlı. Bundan yarım asır önce Muş'ta, Erzurum'da, Erzincan'da şeker fabrikaları sosyal amaçla kuruldu. Şimdi 33 şeker fabrikası var, 25 tanesi devletin elinde, 5 tanesi kooperatiflerin elinde, 3 tanesi ise özel sektörde. Şeker fabrikalarından yaklaşık 10 bin çalışan var. Bizim meselemiz inanın ki burada işçiler çalışsın, arkadaşlarımız orada sendikacılık yapsın değil. Biz oradaki arkadaşlar için bir çözüm buluruz, zaten ülkeyi yönetenler de bunu söylüyor. Esas mesele biz bu fabrikaların çalışmasını, bacasının tütmesini, üretime devam etmesini talep ediyoruz çünkü bu fabrikalar çalışmazsa zehirlenmeye devam edeceğiz."

Atalay, özelleştirme kapsamındaki 14 şeker fabrikasından, bu kararın hayata geçmesi halinde sadece 5'inin üretime devam edeceği görüşünü aktararak, "Bunların dışındaki fabrikaları çalıştırmazlar çünkü o bölgedeki pancar üretim kapasitesi belli. Dünyanın hiçbir ülkesinde özel sektör zarar edecek bir işe girmez. Nişasta bazlı şeker (NBŞ) lobisi dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de güçlü. Bu özelleştirme sürecinde kar eden 5 fabrikayı NBŞ lobisi almak için el altından müracaat ederse hiç şaşırmayın. NBŞ kotasının yüzde 5'e indirilmesi kararını, memnuniyet verici olarak görüyoruz. Bu kararla ilgili NBŞ lobisinin sesi çıkmıyor. Yine bir oyun var işin içinde. Özellikle glikozlu ürünü kota kapsamının dışına çıkartmaya gayret ediyorlar. İnsanlar, zehirlenmeye devam ediyor. Bunun bedelini işçi, çiftçi, yoksul ödüyor çünkü parası olan 10 liraya tatlı yemiyor.”

Şeker üretiminin dünyada tercih edilen bir modelle üretilmesine sıcak baktıklarını vurgulayan Atalay, devletin denetiminde, içerisinde çiftçilerin, işçilerin ve kooperatiflerin olduğu bir yapının şeker fabrikalarını işletmesini istediklerini anlattı. Atalay, birinci önceliklerinin şeker fabrikalarının bacasının tütmesi olduğunu ifade etti.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de şeker fabrikalarının özelleştirilip birçoğunun da kapatılması halinde vatandaşların şekeri daha pahalıya tüketeceğini savundu.

Gök, şeker fabrikalarının özelleştirilmesiyle bünyelerindeki makine fabrikalarının da olumsuz etkileneceğini kaydederek, "Yüzde 85 ve 90'ı Türk mühendis ve işçilerinin katkısıyla Özbekistan'a sıfırdan şeker fabrikası kurma yeterliliğine sahip bu fabrikalarımız da özelleştirmeyle atıl duruma gelecektir. Ne zaman biz Özbekistan'a anahtar teslim şeker fabrikası yaptık, Türkiye'de şeker fabrikalarıyla ilgili operasyon başlatılmıştır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Gök, toplananların tümünü temsilen bir klasör imzayı Atalay'a teslim etti.
Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hacı 2 yıl önce

AKP herzaman yaptık kimse seslenmedi bu seferde öyle olur sanıyor ama bu şeker fabrikaslarının satılma kararı çok büyük oy kaybettirecek.

Avatar
Mehmet 2 yıl önce

1.650,000 oyu kaybetmeyi göze alamazlar seçim üstü..

Avatar
Şekerci 2 yıl önce

Değil 1 milyon 650 bin imza, bu sayı kadar insan bizzat hükümetin kapısını gitse yine de satarlar. Ama çıkmadık candan ümit te kesilmez.

Avatar
Serkan 2 yıl önce

Elbistan ın imza nufusu 90 bin anca geri kalan imza muhtemel kesin sahte imza dır Ö Z E L L E Ş E C E K millet 9 ay yatmayacak boş tan para çıkmayacak devleti hortumlamak bu imzalar

Misafir Avatar
Hacı 2 yıl önce @Serkan

Okumamak çok kötü bak 3 satır yazıyı okumadan partizanlık yapıyorsunuz .1.600.000 imza Ebistandan değil Türkiye genelinden.Elbistandan 20 bin imza var.Ayrıca şeker fabrikasından önce Tki nin arabalarıyla hergün eve gidip gelenler önlensin..

Beğenmedim! (0)
Avatar
Âdem 2 yıl önce

Lafa baksana şeker vatanmış. İnanın bunlar 1 çuval şekere vatanı satarlar. Siz devletten iyi biliyorsunuz ya. Bunlar her hayırlı işe karşı çıktıkları gibi şekerin özelleşmesine de karşı çıkıyorlar

Avatar
Vatansever 2 yıl önce

Bu sendikacı milleti varya şeytana babucunu ters giydirirler vAllahi sahte imzayla attıkları havaya bakın

Avatar
Şekerci 2 yıl önce

Özelleşsin çalışan çalışmayan belli olur ozaman yatarak para kazananlar görsün bakayım Devletimizin aldığı karara saygı duyuyorum çok doğru karar