Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Ezberci anlayıştan kaçınmalıyız” diyor. Yıllardır siyasi ağızlardan çıkan bu sözler içi doldurulmadığı için inandırcılığını yitirmişti.
     Selçuk, güven veren bir eğitimci sıfatıyla bu sözü söylediğinden bizi yeniden umutlandırdı. Eğitimdeki ezberci anlayışı aşmadıkça sorunlarımızı çözemediğimiz gibi değişen ve gelişen çağa ayak uyduramayız.
     Peki nedir ezberci eğitim? Mevcudu tekrarlamaktır. Bir şeyi idrak etmek değil, hafızlamaktır, bilgiyi hafızaya yapıştırmaktır. Zekayı, muhakemeyi, hayal gücünü aktive etmek değil, hafızayı depo olarak kullanmaktır. Ezberci eğitim kafaları bilgi ie doldurmaktır ancak beynin onu işlememesidir. Bizim dolu kafalardan ziyade üretken kafalara ihtiyacımız var. Ezberci eğitim üretkenliğe hizmet etmez. Bizleri edilgin bir bilgi obezine dönüştürür.
     1939 yılındaki eğitim şurasında konuşan Ankara Hukuk Fakültesi Hocası Prof. Ernst Hırsch’de okullardaki ezberciliği eleştirirek şöyle der: “Üniversitede bazı talebeler sanıyor ki yegane mühim olan şey dersleri takip etmek ve anlatılanları sınavlar için ezberlemektir. Özellikle de hocaların ders notlarını ezberlemek. Fakat hususi çalışmalar, farklı kitapları okumak fikri ve araştırma zihniyeti hiç yoktur.”
 O zamandan bu zamana ezberci anlayış hep eleştirilmiş ama ezberci eğitim devam etmiştir.
      Ziya Selçuk ezberciliğin yanlış olduğunu değişen duruma göre zeka ve muhakemenin işlemesi gerektiğini şu sözlerle vurgular: “Şöyle bir metoforla izah etmeye çalışırsam. Aya füze gönderiyoruz. Füze tam karşınızda . Ay tam karşınızda. Füzeyi oraya gönderirken istikamet belirleniyor. Ve eğer biz ay orada diye füzeyi oraya gönderirsek, füze oraya ulaştığında ayın yörüngesi değişmiş olacak ve ay orada olmayacak. Biz çocuklarımızı geleceğe fırlatıyoruz. Ve çocuklarımız oraya ulaştığında ay orada değilse “siz bize nasıl bir eğitim verdiniz,? Siz bize nelerden bahsettiniz? diyecekler. Bir çocuğun hayatına dokunmanın, hayaline dokunmanın vebalini çok derinden hissetmek gerekir.”
        Eğitimde bu zamana kadar hep niceliksel tartışmalar yaşandı, Eğitimde süreler tartışıldı. Sınav biçimleri tartışıldı. Ama eğitimin esası konuşulmadı. Selçuk, eğitimde niteliksel bir değişimin işaretlerini veriyor.
        Okullarda düşünmeyi öğretemiyoruz. Öğrencilerde analitik düşünme, eleştirel düşünme, yenilikçi düşünme ile veriyi bilgiye, bilgiyi fikre, fikri hayal gücüne dönüştürecek yeteneği geliştiremiyoruz. Ezberci bir anlayıştan mucit çıkmaz, düşünür çıkmaz, bilim gelişmez, teknoloji gelişmez. Sorunlar çözülmez. Gelişme olmaz.
       Osho der ki, “Sen cevapları ezberliyorsun ama hayat asla aynı soruyu tekrarlamaz.” Hayat ezberciliği boşa çıkarır. Ezberci eğitim yetenekleri öldürür.
       Bir Zen hikayesinde ezberciliğin ne kadar yanlış olduğu vurgulanır.
       Bir Zen üstadı öğrencisine soru sorar. Aldığı cevap verilmesi gereken cevaptır. Ertesi gün üstad yine aynı soruyu sorar. Öğrenci, “Ama ben bu soruyu dün cevaplamıştım” der.
      Üstat, “Şimdi yine soruyorum.” Der. Öğrenci yine aynı cevabı verir. Üstat “Bilmiyorsun” der.
     Öğrenci, “Ama dün de aynı cevabı vermiştim ve siz başınızla onaylamıştınız. Ben de cevabın olduğu şeklinde yorumladım. Neden şimdi fikrinizi değiştirdiniz?” der.
    Üstat şöyle konuşur: “Tekrarlanabilen hiçbir şey senden gelmez. Cevap sana hafızandan gelir. Bilincinden değil. Gerçekten bilseydin cevabın farklı olurdu. Çünkü dünden beri çok şey değişti. Ben dün sana sorduğum kişi değilim. Durum tamamen değişik. Sen de düne göre farklısın ama cevabın aynı. Aynı cevabı verip vermeyeceğini görmek için sana soruyu tekrar sordum. Gerçekte hiçbir şey tekrarlanmaz.”
    Hayatın değişkenliğine karşılık ezberciliği bırakıp eskilerin deyimiyle “Muktezayı hale mutabık düşünebilmek ve davranabilmek" gerekir.. (gereken duruma uygun düşünmek ve davranmak) Ezberci bir beyin değişkenliği algılayamaz. Gereken durumu kavrayamaz.
     Velhasıl Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimin yeni bir “ziya”sı yani ışığı yani meşalesi olacak mı? Söylemini eylemine dönüştürebilecek mi ? Umutla süreci takip edeceğiz.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner119