Yıllar önce x kurumuna bir konuyu sormaya gitmiştim. Girdim, selam verdim. Yatıyor gibi oturan fiyakalı müdür;  ne istediniz? dedi.  Cevap vermeden bir telefon çaldı. Fiyakalı müdür; gelen telefonla ayağa kalktı ve esas duruşa geçti. Buyurun müdürüm senin isteğin benim için kanun; emrin olsun yeter dedi.
Kalkması gereken yerde oturan, oturması gereken yerde kalkan müdür.(!) Oturduğu koltuktan güç alan müdürü ve emir eri müdürü merak ettim. Araştırdım, sordum, soruşturdum ve hak edilmeden geldiklerini öğrendim.
Terfilerde hakka, hukuka, ahlaka aykırı yollarla gelindi mi aynı yolda yürünür ve yapılan işler de ahlaka aykırı olur. Yapacağı işlerde gelişe uygun olur yani hakka uygun olmaz. Vatandaş yararı değil, kendi yararına iş tutan olur.
Durarak kazanan kişiler iş verimini düşürdükleri gibi; güzel duygu ve düşünceleri yok ederek insanlığı da tüketirler.  Böyle kişi ve kişiler, topluma, millete fayda sağlamaz. Bırak faydayı zarar verir, güveni yok eder ve çalışma şevkini de öldürür. Emek vermeden, hiçbir şey yapmadan ‘’çok şey’’ olmuş kişiden ne beklenir!? Bu yollarla gelip hala yer işgal edenleri duyuyoruz. Zaten iş yok. Neden emekli olup maaşı yarıya düşüreyim diyenler var. Öyleleri var ki milyonlarca lira edecek mal ve paraya sahipler. Ama doymuyorlar!... Onlara bir çift sözüm var. Asgari ücretle ve 6 aylığına geçici çalışmak için işe başvuranların hallerini görmelerini isterim. 100 kişilik iş için binlerce başvuru oldu gibi haberleri duydukça hüzünleniyorum ve dertlerim dile geliyor.  Görün, duyun, anlayın işsizleri...
Yanlış yollarla elde edilen yetkilerin kötüye kullanılabileceğini bilmeli ve dikkatli olmalı. Aynaya bakmak yerine, üretmek yerine, kendinden başlamak yerine; gayreti başkalarından bekleyen, emir yağdıran tembel bir müdür, kurumların verimliliğini düşürür. Liyakat ve ehliyet olacak yöneticide. Yetkili olanın sorumluluğu da olacak.
Yıllardır kurum ve kuruluşlarda çalışanlardan; ‘’iş’’ yormuyor, niteliksiz, nezaket yoksunu müdürlerin davranışları yoruyor sözünü çok duyardık. Yandaşlarını kollarken diğerlerine yüklenen kişilerde şikayet konusuydu.  Hak ederek gelen, çalışkan, nitelikli, dürüst, güzel yöneticilerimiz dünde vardı, şimdide var. Onlara yürekten teşekkür ederim.
Koltuktan güç alanlarla değil, koltuğuna güç verenlerle yola girmeliyiz. Kısaca herkese ve her yöneticiye bir Edebali lazım diyorum.
En yüksek makam‘’güven’’ makamıdır. Onun için kendilerini yönetebilen yöneticiye, davranışlarını denetleyebilen denetimciye, sağlıklı iletişim kurabilen sağlıkçıya ve donanımlı eğitimciye çok gereksinim vardır. Kimliğine kibir ve etiketi yerleştirmeyen mütevazi ve güvenilir insanlara ihtiyacımız var.
Makamlara hileli yollarla gelip konforlu koltukta yıllarca oturan şahıs ve şahıslar, görevden alınınca böyle devlet mi olur, böyle hükümet mi olur(!? )diye şikayet etmeye başlıyor. Konfor devam ettikçe devlet te iyi, hükümette çok iyi, ama koltuk ve sömürge bitince her şey kötü. (!) İlginç ama öyle.
Şimdi öyle kişileri konumsuz ve makamsız halleriyle görünce ne kadar ‘’hiç’’ olduklarını anlıyorum.
Görüyorum ki; insan, makam, mevki ve parayı çıkardıktan sonra sonra geriye kalanmış.
Günün sözü: Alçakgönüllülük ve kibir, zekayla ilgili konulardır ve vücutla ilgileri yoktur...Sınırlı, sorunlu ve zekaca geri kimselerde kibir vardır; zekası parlak ve yetenekli kimselerde asla....!!!(alıntı) 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Muhammet 10 ay önce

Yıllar önce rastladığınız müdür profilinin şimdi onlarcasına rastlaniyor maalesef.Nadiren de olsa liyakat aranan mevkiler icn artık sadece referans aranıyor.Devletin her mevkii her makamı siyaseten ayarlanmış ve gayri hukuki olarak atamalar yapılmış durumda. Adama göre iş ayarlama durumu almış başını gitmiş.yetişmiş insanlar liyakatsiz kişiler mahiyetinde resmen harcanmaktadirlar.Bunlardan daha kötüsü toplum bu durumu kabullenmiş halkı aydınlatması gereken yazarlar ise sus pus olmuş durumda .Kısaca iyiki sizin gibi bu konulara değinen yazarlar var.

Avatar
Ahmet Erdoğan. 10 ay önce

Özün sağlam sözün sağlam sen doğruyu yazıyorsun bilmezse na sağlam bilir Kadir Mevlam

Avatar
Ahmet 10 ay önce

Arkadaş bu liyakat dediğiniz nedir.liyakat denilince bir insanin mhp li ya da solcu olmasi yeterli midir.90 yildir bu ülkede hep liyakatli müdürler geldide son yillarda mi liyakata bakilmaz oldu? Dinime söven müslüman olsa bari.Yillardir köşebaşlarinda olan tipler kendilerine yer bulamayinca nedense liyakattan bahseder oldular.

Avatar
abdullah 10 ay önce

Ahmet Bey'e katılıyorum. Kim liyakatlı? Biz ne liyakatlı insanlar gördük. Büyük büyük konuşupta hiç bir numarası olmayan insanlarla çok çalıştık. Geçin liyakat hikayesini.Örnek eğitim camiasında şimdiye kadar Elbistan'ın eğitim durumu ne idi şimdi ne sayısal verileri bir araştırın. Mevcut yöneticilerin hangisi öncekilerden daha geride ve işini yapamıyor? Ahmet Bey'in söylediği gibi o tipler artık herşeyi en iyi kendilerinin bildiği hastalığından bir an önce tedavi olup kurtulmaya baksınlar.Bu işler öyle süslü laf etmeyle olmuyor. Aynası iştir kişinin lafa bakılmaz. OKADAR.

Avatar
bayram 10 ay önce

Sayın hocam şimdi kurumlar tarif ettiğiniz zırtapozlarla dolu devleştirilmiş cüceler hepsi tehdit ve baskı ile yönetici olmaya çalışıyorlar.

Avatar
Muhammet 10 ay önce

Sayin yazarın güzel yazısına ait yorum yazmaktansa isim ziktetmeden insanlar beni eleştirmisler.çanları sağolsun.Arkadaslar bn yıllardır liyakat gözetilirken son yıllarda bu durum tamamen göz ardı edildi demedim.zaten makam ve mevkiilere gelenlerde gökten zenbille inmediler yıllardır kamuda çalışan memurlar.Ancak kabul etmek gerekirki kral öldü yaşasın kral zihniyetinde olan insanlar kamuda her zaman daha çok yer buluyor.Iktidar rüzgarı nerden esiyorsa o tarafa egilen insanlar makam ve mevkiilere işgal ediyor bu dün öyleydi bugün daha fazla öyle.Eminim ismimi ziktetmeden eleştiren arkadaslarda kral öldü yaşadın kral diyecek insanlardir ce ilk rüzgârla salinip eğilip bukuleceklerdir.saygilarimla

banner110