Gerek kişilerin adı, gerek kurumların adının konulması bir noktada onun mührüdür. Bu bağlamda, şehirler, köyler, mahalleler, caddeler, sokaklar ve daha başkaları adı söylenmeden izah edilemez.

         Bir üst yukarı çıkalım; Hz. Mevlana, Hacı Bayram Veli ve O'nun Hocası Somuncu Baba lakabıyla anılır Şeyh Hamid-i Veli, Molla Hönkâr Hacı Bektaş Veli,  Yunus Emre ve daha bir çokları. 

            Kur'an-ı Kerim'in Kehf suresinde hikâye edilen (YEDİ UYURLAR) diye de anılan ESHABÜ'L  KEHF' adı, çok da güzel dizayn lanarak önemli cd. ve benzeri yerlere verilmiştir Afşin Belediye Bşk. Sayın M. Fatih Güven ve ekibince. Ve yine, Elbistan sınır çıkışı DARICA-Ankara yol kavşağına, Kahramanmaraş Yolu Erçene yol kavşağına Eshabü'l Kehf şemasının asılması takdire şayan.  200 yıl önceleri Halep Salnamesi adı altında tab edilen Devlet kitabında; "ESBHABÜL KEHF  YEDİ UYURLAR MAĞARASI ELBİSTAN'A 6 saat mesafede" diye tarif edilir. Elbistan'ın Nahiyesi iken 1944 yılında, arının oğul vermesi misali müstakil ilçe olan komşu ve kardeş ilçe Afşin'deki şehirleşme-güzelleşme imrenilecek durumda. Bu güzellikleri sergileyen başta Kahramanmaraş Büyük Şehir Belediye Bşk. Sayın M. Fatih ERKOÇ ve Afşin Bl. Bşk. Sayın M. FatihGÜVEN olmak üzere emeği geçenleri tebrik etmeden geçemeyiz.                                  

            Ne demek istediğime gelelim; Elbistanımızın ilgili makamları yöneticilerinden arz ve istirhamımız; böyle kutsal bir kurumun adına Elbistan'da rastlanılmaması ya da az rastlanılması elbet teki üzücü. Örneğin, caddelerden biri başta, bir ilkokula, bir liseye, hatta yüksek okulumuza, ayrıca yeni  kurulacak olan üniversiteye bağlı Elbistan'da açılacak olan fakültelerin birine ESHABÜ'L KEHFadının verilmesidir. Lütfen ve de lütfen...  Ayrıca; Afşin, Elbistan, Göksün, Ekinözü (Celâ), Nurhak ve çevresi bölgemiz halkı kardeşlerimize şunu da hatırlatmakta fayda görmekteyiz: Dünyaya gelen çocuklarınıza, "MAĞARA YARENLERİ" diye de methüsena edilen YEDİ UYURLARIN ADININ konulmasını tavsiye etmeden geçemiyoruz. Bunlar: MEKSELİNAMÜSLÜNAMERNUŞŞAZENUŞ, TEBERNUŞKEFEŞTETAYYUŞ. Bu isimlere çok rastlanılması, manevi yönden iftihar, bolluğa ve berekete vesile olur kanısındayız. Bunun ihmal edilmemesini hatırlatmak istedik bağışlanacağımızı umarak. Bilindiği gibi, bu olay 1850 yıl kadar önce yaşanmış ve Peygamberimiz Hz. Muhammed(sav)e hikâye edilmiştir.           

              İlgililerimize ayrı bir hatırlatmamız; Hocalarımızın Hocası, eğitimimize büyük hizmetleri ve emeği  geçen merhum "HÜSAMETTİN YİNANÇ" adının bir okula verilmesi arz ve istirham edilmişti. Bu istek, maarifsever aydınlarımızın hatırlatmasından kaynaklanmıştı. Bunun da gündemde tutulması keza arz ve istirhamlarımızdandır. Lütfen, yine lütfen...

            Kalın sağlıcakla.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Reşit İNANÇ 8 ay önce

Diline sağlık Mehmet Abi .Hocaların hocası Hüsamettin YİNANÇ`I yıllardır her ölüm yıldönümünde mezarı başında anarken İlçenin resmi amirleri bir liseye mutlaka isminin verileceğini söz verirken nedense birtürlü verilemedi biz bunu anlayamadık .bu insan Türkiyede yüzde 50 illerde lise yokken 1961 yılında ilk özel liseyi açtırdı.Halkı arkasına alarak lise binasına yaptırma cesaretni gösterdi bu insanın ismi bir liseye verilmeyecekte kimin ismi verilecek!Ben az söyliyeyim siz çok anlayın.

Avatar
İlyas 4 ay önce

Güzel bir yazı ama Afşin elbistan çekişmesi var elbistan da bir caddeye bir okula eshabi kehf verilmesi afsinde tepki çeker elbistan şimdide buna sahip çıkıyor diye

Avatar
işbaşaran 8 ay önce

güzel düşünce isabetli bir karar olur kanısındayım.

Avatar
veysel tepe 8 ay önce

En Azinda Esabül kehf isminin bir legitim kuruluna verilme, Ayrica yillarin Cinarri Memet Göcerinde Elbista a yaptigi hizmetlerden dolayi bir Okula Adinin verilmesi gerekir En Azinda yasarkan sayingöcerri ödüllendirmek gerekir diye düsünüyorum.

Avatar
isim 4 ay önce

isim verilmesi iyide o isimler altında okutulan çocouklara referans öğrertiyorlar referans nasıl yapılır her zaman düdüğünü öttüren tarfında ol her işe girmeye referans bul hak benim de gibi şeyler okutulduğu bve tembihlendiği sürece okula o değerli şahsisyetlerin ismini vermek o şiahsiyetlere hakarettir bence hiç gerek yok

Avatar
Harun 4 ay önce

İstiklal üniversitesinin adının mükrimin halil yinanç olarak değiştirilmesini istiyoruz. Ayrıca sütçü imama bağışlanan yinanç kütüphanesinin de bu ünivwrsiteye devredilmesini istiyoruz.

banner124

banner116

banner119