banner136
Aslında başlığa verilecek cevap çok zor değil, sadece duyarlı olmak, saygılı olmak yetiyor. Üzülerek takip ediyorum ki, yollar, kaldırımlar, merdivenler, kamu binaları, parklar, bahçeler, okullar, içinde yaşanılan konutlar, toplu ulaşım araçları ve bunun gibi daha birçok fiziksel çevre unsuru, engellilerin önünde ciddi birer engel oluşturuyor. Bütün bu olumsuzluklara rağmen her yıl olduğu gibi bir Engelliler Haftasını bugün itibarı ile daha geride bırakırken, neler yaptık.
Engellilerin günlük hayatta yaşadıkları, karşılaştıkları sorunları mı dinledik?
Yaşadıkları sorunlara çözüm üretmek için masaya mı yatırdık?
“Dostlar bizi pazarda görsün” mantığı ile sembolik olarak kendi reklamımızı yapmak için gazetelere demeç vererek, sosyal medya hesaplarımızdan duygusal paylaşımlar yaparak kutlamış olmak için mi kutladık? Yoksa Engelliler Haftası nedeniyle siyasetçiler, bürokratlar, belediyeler, sivil toplum kuruluşları bir takım etkinlikler düzenledi de bizim mi haberimiz olmadı? İşin ironi kısmı bir tarafa bırakalım.
Engelleri aşmak öncelikle zihinde başlar. Kimse kusura bakmasın, kimse üzerine alınmasın ama işin ucunda reklam veya çıkar kokmayan hiçbir şey ne bürokratları, ne siyasi partileri nede sivil toplum kuruluşlarını ilgilendirmiyor. Hâlbuki 10-16 Mayıs tarihleri arasını kapsayan Dünya Engelliler Haftası etkinliklerle toplumda farkındalık uyandırmayı amaçlayan bir haftadır diyor, yorumu değerli kamuoyunun takdirlerine bırakıyorum.
Peki, engelsiz bir yaşam için neler yapılmalı?
Engellilerin günlük yaşamlarını zorlaştırmak yerine kolaylaştırıcı çalışmalar yapmalıyız. Yollar, kaldırımlar, merdivenler, toplu ulaşım araçları, asansörler, basamaklar, tuvaletler tüm engel grupları dikkate alınarak şehrimiz engelsizleştirilmelidir.
Örneğin; Parklardaki veya iş yerlerindeki tuvaletler, engelli vatandaşlarımızın kullanabileceği biçimde yapılmalıdır. Toplu taşıma araçları, engelli vatandaşlarımızın kolayca binip inebileceği biçimde düzenlenmelidir. Merdivenlerde mutlaka tutamak olmalıdır. Özellikle kamu kurumlarında engelli araç parkı olmalıdır. Sosyal alanların düzenlenmesi, alışveriş merkezlerinin engelli bireylerimiz için uygun şekilde yapılması trafik ışıklarında kurulan sesli düzeylerin yaygınlaştırılması gibi.
Engellilerin çok önemli bir kesimi yarı-ev hapsi şeklinde yaşarken evden dışarı çıkabilenler ise önyargılardan kaldırım taşlarına kadar uzanan sistematik bir ayrımcılığa maruz kalıyor. Bu adaletsiz düzenin bir ucundan tutup düzeltmeye başlamak hepimizin üzerine düşen sorumlulukları ve görevidir.
Uzun lafın kısası biz görmeyenlere göz, duymayanlara kulak, yürümeyenlere ayak olmalıyız. Bugün Dünya nüfusunun yaklaşık 500 milyonu engellidir. Bu yüzden Engelliler Haftası yalnız ülkemizde değil Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede aynı zamanda çeşitli etkinliklerle anılıyor. Türkiye nüfusunun yüzde 12.29'u yani 8,5 milyon kişinin engelli olduğu gerçeği düşünüldüğünde Engelliler Haftası'nın ne denli önemli bir hafta olduğu anlaşılabilir. Ülkemizde yaşayan erkeklerin yüzde 11,10'u engellidir.
Kadınlarda ise bu oran yüzde 13,45'i bulmaktadır. Ancak günlük hayatımızı şöyle bir gözden geçirdiğimizde sekiz milyondan fazla engelli insanımızın hayatın içinde yer almadığını üzülerek görürüz. Bu durum, gelişmiş bir toplum olmayı hedefleyen Türkiye'nin önemli bir yarasıdır.
Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür
Günlük yaşantımızda kimi zaman elindeki beyaz bastonuyla yürüyenleri kimi zaman söylemek istediği şeyleri işaretle anlatmaya çalışanları kimi zamanda tekerlekli sandalye ile karşısına çıkan engeli aşmaya çalışan engelli bireyleri hep görmüşsünüzdür. Hayatta bazı bireyler engelli olarak dünyaya gelmekte bazıları da sonradan engelli olmaktadırlar her ne şekilde olursa olsun bir bireyin engelli olarak yaşamını sürdürebilmesini çok zordur. Unutulmamalıdır ki, Engelli olmak bir tercih değildir. Bazen kendinizi o engelli bireylerin yerine koyarak onun ne sıkıntılar çektiğini anlamak lazım aslında. Onların çektiği sıkıntılar yetmezmiş gibi bazı kişilerin düşüncesiz ve sorumsuz davranışları kırıyor, üzüyor engelli vatandaşlarımızı.
Engelli bireylere karşı her zaman anlayışlı ve yardımsever olmamız gerekmektedir her şeyden önce hepimizin birer engelli adayı olduğumuzu bilincinde olmalıyız. Ne onlar bilebilirdi engelli olacaklarını ne de bizler biliriz olup olmayacağımızı.
Unutmayalım ki; Bizi biz yapan, kolumuz, gözümüz, kulağımız değil, kalbimizdir.
Fiziki engellerin değil, kalplerdeki engellerin sorun olduğu bilincinin tüm topluma yayılması; zihinlerdeki engellerin kaldırılması ve engelli vatandaşlarımızın bizim bir parçamız olduğu gerçeğinin idrak edilmesi düşüncesi ve bilinci ile engelsiz bir dünya dileğiyle, en büyük engelin sevgisizlik olduğunu unutmayalım. Geride bıraktığımız,
10-16 Mayıs Engelliler Haftasını kutluyor, hepinize kazasız ve sağlıklı günler diliyorum.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hulusi Karci 1 yıl önce

Bende engelliler gününü kutluyorum, evet ne yazikki benim ülkemde engelliler icin fazlasiyle eksiklerimiz var keske avrupanin bütün pisligine degilde butür seylerine özenilse.!