Muhterem halkımızca malûm; cenaze sahibinin taziye faslında çay verilmesinin kaldırılması için verilen uğraşlar boşa gitmedi, sağ olsun Elbistanlı kardeşlerimiz buna son verdi. Kıyıda köşede, bundan halen haberi olmayanların çay verdiğiyle karşılaşılsa da, sanırım bundan böyle onlar da çay vermekten vazgeçerler. Zira, taziyeye gelenler yas almak için geliyor, çay ise keyf işidir. Müftümüz Sayın Muhsin DEMİREL sağ olsun, cenaze sahibinin cenaze faslında yemek vermesinin doğru olmadığını, hatta; 27/02/2016 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı Dinişleri Yüksek Kurulu'nca yapılan açıklamada; cenaze sahibinin verdiği yemek haram buyurduğu haberi yerel basında yayınlandı, hatta broşürle de duyurulmaya çalışıldı.

              Yukarıdaki gelişmeler safhasından beri, taziyeye varıp Kur'an okunup merhum, ya da merhumeye rahmet, kederli ailesine, tüm yakınlarına başsağlığı dileğimizden biraz sonra cenaze sahibi yakınıma oturup, usulca; "CENAZE SAHİBİNİN YEMEK VERMESİNİN DOĞRU OLMADIĞI KONUSUNDA VERDİĞİNİZ UĞRAŞ NEDE KALDI?" diye hemen her taziyede sormaktadırlar bendelerinden, tabiî gazeteci olmamız dolayısıyla.  Aradan bir hayli zaman geçmesine rağmen bu uğraşın şu ana kadar beklenen sonuç alınamadığından dolayı açık söyleyeyim cevap vermekte zorlanıyoruz.

               Durum gösteriyor ki, sade vaaz vermekle ve gazete ile makale yazmakla bu önemli teşebbüsün gerçekleşmesi mümkün olmayacağı nerden bakılsa belli. Böyle olunca çıkar yolu göstermek yerel basın olarak bize düştüğü anlaşılmaktadır. O yolu gösteriniz denecek elbette, şimdi arz ediyoruz: Yaptığı hizmetlere ilaveten güler yüz tatlı dili ile de gönül kazanıp Devlet-vatandaş bütünleşmesi yönünden takdir kazanan Kaymakamımız Sayın Tuncay AKKOYUN Beyefendinin, bağışlanacağımızı umarak şalvarı önüne koymaktan başka çözüm görememekteyiz.   

            Anlat bakalım?" diye sual sorulacaktır tabiî. Yaptığımız araştırmalarda, erkân gibi değerli şahsiyetlerimiz başta, bir çok kişilerden edindiğimiz bilgiyi arz ediyoruz:  "...Kaymakamımız  Sayın Tuncay AKKOYUN Başkanlığında olmak üzere; Müftümüz Sayın Muhsin DEMİREL , vaizleri ve Din Görevlileri Derneği Başkanı Sayın Necati AYDOĞAN ve  yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkanlığına vekâlet eden Avukat Sayın Ali Murat Duran, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sayın Mustafa PAKSOY ve yönetim kurulu üyeleri, Avukatlar Barosu Elbistan temsilcisi  Sayın İnan KESEN , muhtelif Oda başkanları, Muhtarlar Derneği Başkanı Sayın Hayri KALE ve yönetim kurulu üyeleri, Mali Müşavirler Derneği Başkanı Sayın Bedri CENGİZLER ve yönetim kurulu üyeleri, muhtelif dernek  başkanları,(100'ü aşkın dernek var), Muhtelif meslekler oda başkanları,  Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Sayın Cuma GENERAL ve yönetim kurulu üyeleri, Ziraat Odası Başkanı Sayın Mehmet Ali BULUT ve yönetim kurulu üyeleri,  yazılı ve görüntülü medya temsilcileri ve hatta; "Çağrılan yere erinmemesi ve güzel hitabetiyle gönüller kazanmanın ustası  İL MÜFTÜMÜZ Sayın Celal SÜRGEÇ Efendinin de teşrif edeceğinden kuşku duymamaktayız. Bu aydın ve de erkan topluluğun  katılımıyla bir toplantı yapılır,  bu önemli husus görüşülüp meşveret yapıldıktan sonra kamu oyuna açıklanırsa, Sayın Elbistanlıların ısrarla bekledikleri ; cenaze sahibinin yemek vermesi sona  erecektir inşallah. Şunu da belirtmekte fayda var; cenaze sahibinin yemek vermesi azami 15 yıla dayanır.   

          Kendini beğenmiş  bir zengin; "cenazemin yemeğini ben vereceğim" demiş ve de uygulamış. Daha sonraki bir cenaze  sahibi; "o vermiş  ben de veririm" demesiyle bu istenmeyen durum maalesef gelenek hale geldi. Bundan dolayı, mali gücü müsait olmayanlardan çok ve çok üzüntüye düştükleri, bankadan faize para çekenler ve ineğini satanların çoğu hatırlar. Tıpkı; "bir deli bir kuyuya taş atmış, 40 akıllı çıkartmaya çalışmış" misali oldu bu konu derken, daha önce nasıl idi denecek? bunu çoğu bilir: Allah onlardan razı olsun, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)in buyruğu doğrultusunda, cenaze yemeğini hep komşular veriyordu.                     
           Uygulama şöyleydi; komşular sıraya girer, ev tarafına iletilmek üzere bir sini yemek bayanlar tarafına, bir sini yemek de baylar tarafına olmak üzere  birbirini takip ve bu durum  üç gün devam ediyordu.                                                 
           Bir de şu uygulamanın hiçbir kitapta yeri olmadığını din adamlarımızdan sıkça dinliyoruz: taziyenin dördüncü günü Mevlüd okutulup akabinde yemek verilmektedir. "Bu, Mevlüd okutulmaması anlamına gelmesin."  Zira başka zaman okutulabilirler. Çünkü, Peygamberimiz (s.a.v.)  methüsena edilmektedir. Ancak, cenaze taziyesinin akabinde Mevlüt okutulup yemek verilmesinin doğru olmadığını ifade ediyor Sayın Müftümüz. "Bir nevi, cenaze yemeğine benzemektedir" diyor.. Bunun için harcanan para; yetimlere, öksüzlere, dul ve düşkünlere ve fakri zaruret içinde çırpınanlara  dağıtılmasının  daha isabetli olacağı bilgisini verdiler. Hatta bir vaazda dinlemiştim; " cenaze sahibi yedi gün sadaka vermesi Hadis buyruğu" denmişti.Güzel bir örnek vererek söze son vermek istiyoruz: Evcihüyük'ten başlamak üzere Karamağra, Keçemağra ve havalisi kardeşlerimiz, cenazenin vukuunu takiben köylü, üç gün topluca ortak olmak üzere cenaze yemeğini müşterek vermektedirler. Hadis buyruğuna uymaları dolayısıyla onları tebrik ve takdir ediyoruz. Kalın sağlıcakla.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemal özkaya 8 ay önce

Mezarlık yeri yaptırma konusunada değinseniz. Hem mezarlıkta yer sıkıntısına sebep oluyor hemde sanki dini bir gereklilik miş gibi daha doğrusu ne derler korkusu ağır basıyor. Şu ne derler baskısından mezarlık yeri yaptırma konusundada kurtarırsanız çok dua alırsınız.

Avatar
Muzaffer Cehiz 8 ay önce

Sizi tebrik ediyorum Allah size hayirli uzun ömur nasip eylesin Elbistan icin buyuk bir degersiniz. Selam ve saygilar.

Avatar
Ehli sünnet 8 ay önce

Selamünaleyküm. Mehmet bey amca bu konunun ehemmiyeti belli.Sizden Allahüteala Razı olsun bu konuyu gündemde tutuyorsunuz. Bu hurafe adet mutlaka bertaraf edilmesi lâzım. Bahsettiğiniz erkanda üzerine düşeni yapar İnşAllah. Selam ve dua ile

Avatar
Cemal özkaya 8 ay önce

Cenaze yemeği sadece ev halkına cenaze sahiplerine verilmeli bu kanayan bir yaradır çok acil çözüm bulunmalı diye düşünüyorum bu ne derler baskısından biran önce kurtulmalıyız. Cenaze yemeği 10 kişi 20 kişi olur buda sadece ev halkı cenaze sahipleridir.

Misafir Avatar
Cemal'ıma 8 ay önce @Cemal özkaya

Kardeş taziye sonrası rahmetlinin ruhu için toplu yemek verilmesi iyidir diye düşünüyorum

Beğenmedim! (0)
Avatar
Mehmet Bayri 8 ay önce

SOFRALI GETMEK ... 35 - 40 sene kadar evvel komşu/akraba cenazesine sofralı gedilirdi ve'sselam....

Avatar
Gazeteci 8 ay önce

Gazetemiz Elbistan için büyük bir değer bu değeri iyi değerlendirmek lazım. İktidarı pohpohlamak ve profesyonellikten uzak olmak yerine halkın sesi olup bu işi profesyonel bir şekilde yapmanızı diliyorum.

banner124

banner116