Bu yazımda, il olmanın beraberinde getirdiği değişim ve gelişmeleri takdirlerinize sunmaya ve Elbistan halkının duygularına tercüman olmaya çalışacağım.
Elbistan kamuoyunda yıllardır konuşulan il olma konusu son günlerde tekrar gündeme geldi. AK Parti’lisi, CHP’lisi, MHP’lisi partili partisiz herkes çarşıda, pazarda, caddede, sokakta okulda, hastanede, düğünde, dernekte, çay ocağında, kahvede velhasıl her yerde nereye gitsek hep aynı konuyu konuşuyor.
“Elbistan il mi oluyor?”
Hafızalarımızı yokladığımızda hepimiz hatırlarız 1993 yılında zamanın Başbakanı merhum Süleyman Demirel, efsane muhtarımız merhum Nuri Taphasanoğlu'nun ceketini imzalayarak “Muhtarım ELBİSTAN İL OLDU" diye yazmıştı.
Aradan yıllar geçti elimizde “Elbistan İl Oldu” yazılı ceketten başka bir şey kalmadı.

 
Elbistan neden İl Olmalıdır?
Evvela kentimizin potansiyelinden bahsedelim;
Türkiye'nin en büyük 4. Ovasına sahip olan Elbistan 143.000'i aşan nüfusuyla ve içinde barındırdığı ticaret hacmi ve oluşan sermayenin yanı sıra altyapı, şehircilik ve kamu yatırımları yönünden birçok ilden daha fazla gelişmiş bir ilçedir. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’nin 28 ilinden daha büyük Büyükşehir merkez ilçeleri hariç tutulduğunda ise Türkiye'nin en büyük 22. ilçe merkezi konumundadır. Başta linyit ve bakır rezervi gibi zengin yer altı kaynakları, su, güneş ve rüzgâr potansiyeliyle, Türkiye'nin enerji üssü konumunda olan Elbistan ülkemizin elektrik enerjisinin yüzde 8'ini karşılamakta ve idari olarak bağlı olduğu Kahramanmaraş iline 160 km coğrafi uzaklıkta bulunmaktadır.
Elbistan il olduğunda;
Sadece valimiz olmayacak, valilik ile birlikte İller Bankası'ndan daha çok yatırım alacağız.
İşte ilde olup ta ilçede olmayan kamu kurumlarının bazılarını sayalım;
- Vali
- Vali Yardımcıları
- İl Emniyet Müdürlüğü
- İl Jandarma Alay Komutanlığı
- Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
- İl Sağlık Müdürlüğü
- İl Milli Eğitim Müdürlüğü
- İl Halk Sağlığı Müdürlüğü
- Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü
- Defterdarlık
- Vergi Dairesi Başkanlığı
- İl Müftülüğü
- Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü
- Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü
- Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
- İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü
- Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü
- Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü
- Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü
- İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü
- İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü
- Telekom Baş Müdürlüğü
- PTT Baş Müdürlüğü
- Üniversite
Elbistan il olduğunda;
İlçe müdürlükleri il müdürlüğüne dönüştürülerek bir ilde olması gereken il teşkilatları kurulacak ve bu kurumlara bağlı yüzlerce yeni personel atanacaktır. Bu atamalar sonucunda yüzlerce memur aileleri ile birlikte binlerce nüfus olarak kentimize gelecek, aldıkları maaş ve ücret ile hem esnafımızın kazançlarına kazanç katacaklar hem de ekonomik yönden gelişme sağlayacaklardır.
Elbette ki bu gelişmeler sadece ekonomik yönden değil sosyal ve kültürel, alanlarda da büyük faydalar getirecektir.
Sadece günlük harcamalarla da sınırlı kalmayacak, bu kurumlar zaman içerisinde hizmet binaları, lojmanlar gibi çeşitli yatırımlar yaparak kent ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunacaklardır.
Sosyal, kültürel etkinlikler artacak ve çeşitli yatırımlar yapmaya başlayacaktır.
Elbistan il olduğunda;
Şimdi olduğu gibi il bütçesinin kırıntılarından faydalanmak yerine, il bütçemiz olacak ve il bütçesinden daha fazla hizmet ve yatırımlar yapılacaktır.
Ticaret ve sanayide meydana gelecek gelişmeler sonucunda vergi gelirleri artacak devlete yük olmanın yanında devlet hazinesine katkıda bulunulacaktır.
Elbistan il olduğunda;
Bir dilekçe vermek için bile her gün onlarca, yüzlerce Elbistanlı 160 km gidiş 160 km geliş olmak üzere Kahramanmaraş’a gidip gelmekten kurtulacak, zaman, para ve yolculuk riskinden kurtulacak, işlerini evlerinin içerisinde göreceklerdir.
Elbistan il olduğunda;
İlçelerde fakülte kurmaya sıcak bakmayan YÖK, bırakalım fakülteyi belki de “DULKADİROĞLU ÜNİVERSİTESİ” ni kuracaktır. Bir üniversitenin kurulması demek o kentin ekonomik, sosyal, kültürel, yönlerden gelişip kalkınarak çağdaş kentler arasına girmesi demektir.
Bilindiği üzere Elbistan ilçe olduğu için ne Sayın Başbakan ne de Sayın Cumhurbaşkanı ilçemize gelmemektedir. İl olduğumuzda il olarak devlet protokolüne girileceğinden Sayın Bakanlar da, Sayın Başbakanlarda, Sayın Cumhurbaşkanları da kentimize zaman, zaman geleceklerdir.
Genel seçimlerde bile partilerin Sayın Genel Başkanları ilçe olduğu için Elbistan'a gelmemektedirler. Oysa Elbistan il olduğunda Sayın Genel Başkanların gelmemesi mümkün değildir.
Altyapısı, kamu yatırımları, coğrafi konumu, şehircilik yönünden birçok ilden daha ileri düzeyde olan Elbistan'ın ilçe olarak bırakılması, Dulkadiroğlu Beyliği´ne,130 yılı aşkın süre başkentlik yapmış Elbistan’a ve Elbistanlılara büyük bir haksızlıktır.
Elbistanlılar olarak, Elbistan’ın il yapılarak önünün açılması gerektiğine inanmaktayız.  Kentlerin gelişip, kalkınması ve çağdaş kent seviyesine ulaşması için gerekli alt yapının devlet tarafından hazırlanarak bir hareket meydana getirilmesi devletin ve siyasi iktidarların asli görevdir.
Kahramanmaraş’ın büyükşehir yapılması Kahramanmaraş için bir lütuf olabilir ancak Elbistan'ın büyükşehre bağlanması bir lütuf değil, bilakis Elbistan’a verilen bir cezadır.
Elbistan'ın gelişmesi, büyümesi ve güzelleşmesi için il olması zaruri ve elzemdir diyor, Elbistan'ın il yapılmasından başka çarenin olmadığına inanıyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle;
Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış tüm Elbistanlılara yürekten selam, saygı ve sevgilerimi gönderiyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet ŞAHİN 12 ay önce

Çok güzel izah etmiş sin. Şunu eklemek isterim Kahraman maraş a bağlı olmanız için öncelikle örfi ve coğrafi bir bütünlüğü muz olması lazım. Şive farklı adet ler farklı coğrafi farklı herşey farklı onun için derhal il yapılmalı

Avatar
Mevlüt yaman 12 ay önce

İnş. Canıgönülden il olmasını isterim. Elbistanıma yakışır

Avatar
a.g.GÜNEŞLİ. 12 ay önce

Sayın Bekir YIlmaz !,
Elinize yüreğinize sağlık.Binlerce Elbistanlının aklında geçen,son günler diline pelesenk olan ''Elbistan il mi oluyor/olacak'',duygu ve söylemine tecüman olmuşsunuz.İl olmanın beraberinde getireceği artıların bir şehri ne ölçüde değiştirebileceğini ,sıraladığınız kurumlara göz gezdirmek yeterli olacaktır. Bu kurumların her birinin bir şehre kazandıracağı katma değer ve yaşayan halkının sahip olacağı nimetler ancak il olmakla mümkünse ki öyledir ;darısı güzel elbistanımın başına...saygılarımla efendim.

Avatar
Ahmet SARIKAYA 12 ay önce

Bekir bey aslında durumu çok iyi özetlemiş bende şunu eklemek isterim ki Afşin ve mahalleleri içinde Elbistan'ın İl olması çok kolaylıklar sağlayacaktır. Uzak mahalle sakinleri özellikle 200 km uzağa gitmekten kurtulacaktır. Hem zaman açısından hemde ekonomik olarak uygun olacağını düşünmekteyim.

Avatar
Elbîstanlı 46 12 ay önce

Canı yürekten istediğimiz bir şey ama , maalesef bu gidişle olacağını sanmıyorum .

Avatar
Memet 12 ay önce

İnşAllah elbistan il olacaktır abi umudumzdr

Avatar
Muhammet 12 ay önce

Sayin yılmaz, daha birkaç hafta önce yazdığınız ve halkoylamasındaki oyununuzun renginine yani evet'e methiyeler dizdiginizi hatırlarsak bu makaleyi kaleme almanızı hayretle karşılıyorum.siz de biliyorsunuz ki Elbistan il olmayacak, çok küçük bir ihtimal dahi yok bunu bildiginiz halde neden okurlarınızı heyecanlandiriyorsunuz anlamıyorum.lütfen artık herkes gerçekleri görsün makalede zikredilen reel durumlar hükümet edenleri asla ilgilendirmiyor.birçok ilden büyük yüzlerce ilçeden büyük dediginiz Elbistan vilayetine 21.yüzyıl patikasiyla seyahat ediyor, bu kadar büyük Elbistan hala doğalgaz kullanamıyor ve yakın gelecekte kullanamayacak ,bağlı olduğumuz vilayet hızlı trene kavuşamayacak , işsiz gençlerimiz başka şehirlere taşınmaya devam edecek daha onlarca olumsuz durum yazabilirim büyük binalar dışında hizmet aldığımızı da kabul etmiyorum SAYGILAR

Avatar
Cengiz AKAR 12 ay önce

Elbistanın,İl olması için 130 yıl evveli zaman devrine dönmesi lazım.Sevgili dostum.selam.

banner1