“Yeter ki proje hazırlayın, her şeye destek var”

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, genç çiftçilere verilecek 30 bin liraya kadar hibe desteğine ilişkin olarak yaptığı değerlendirmede, ‘Gençlerimiz yeter ki proje yapsın, her şeye destek var” diye konuştu.

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirtti. Kararla, 1 Ocak 2016 - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, kırsalda yaşayan 18-40 yaş aralığındaki genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ve tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projelere 30 bin liraya kadar hibe ödemesi yapılacak. Söz konusu karar, 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında, kırsalda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri ile tıbbi ve aromatik bitki üretimine yönelik projelere 30 bin liraya kadar hibe ödenmesine ilişkin hususları kapsayacak.

Proje bütçesi katma değer vergisi (KDV) hariç tutularak hazırlanacak. Hibe ödemesi yapılabilmesi için hibe sözleşmesinin imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması gerekecek. Hibe, nüfusu 20 binden az yerleşim alanlarını kapsayacak. Yapılacak ödemeler için gerekli kaynak, merkezi yönetim bütçe kanunu ile tahsis edilen ödenekten karşılanacak ve Ziraat Bankası aracılığıyla ödenecek. Proje başvuruları, ilgili yıl Bakanlık bütçesinde yer alan ödenek çerçevesinde değerlendirilecek. Belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde projesi kabul edilen genç çiftçilere ön ödeme yapılabilecek. Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibeden sadece bir kez yararlanabilecek. Aynı proje konusunda, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının diğer hibe programlarından yararlananlar bu programdan faydalanamayacak. Haksız ödendiği tespit edilen destekleme ödemeleriyle ilgili alacaklar ilgili hükümlerine göre tahsil edilecek. İdari hata sonucu düzenlenen belgelerle yapılan ödemeler hariç, desteklemelerden haksız yere yararlandığı tespit edilenler, beş yıl süreyle destek alamayacak.

Konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulunan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, genç çiftçilere tanınan bu desteğin önemine vurgu yaptı.

Çiftçinin son yıllarda proje hazırlaması karşılığında çok ciddi destekler aldığını hatırlatan Başkan Bulut, “Çiftçilere verilecek bu destek, Türkiye’nin en büyük ovaları arasında ön sıralarda gelen Elbistan için büyük önem arz ediyor. Elbistan Ovası, sadece hububat, ayçiçeği, mısır ya da şekerpancarıyla değil meyvecilik, aromatik bitki yetiştiriciliğiyle de Türkiye’nin en büyük üretim merkezlerinden biri olacak potansiyele sahip. Bu potansiyelin değerlendirilmesi ve arttırılması için genç çiftçilerin desteklenmesi gerekiyor. Son açıklanan destek de 18-40 yaşın altındaki genç çiftçilerimizi kapsıyor. Tabi bu hibe desteğini alabilmek için proje hazırlamak gerekiyor. Devletimizin çeşitli kurumları, uzun süredir çiftçiye yönelik krediler, hibeler ve destekler veriyor. Ancak burada en önemli konu girişimcilik ve proje hazırlamak. Genç çiftçilerimiz yeter ki proje hazırlasın. Birçok kurumun desteğinden faydalanması çok kolay. Artık her şeye destek var. TKDK’ya gitsinler, DOĞAKA’ya gitsinler. Bizlere gelsinler. Biz de çiftçimizin bu desteklerden yararlanması ve üretmesi için elimizden geleni yapmaya hazırız” dedi.

Verilecek olan 30 bin lira faizsiz yatırım desteği, tarımda ülke ortalamasının üçte biri olan yurtiçi gelirin ülke ortalamasına yaklaşmasına, kırsalın sosyoekonomik kalkınmasına destek olacağını belirten Başkan Bulut, “Bu tür projeler, kırsalda hızla yaşlanmakta olan tarımsal nüfusun gençleştirilmesine, iyi tarım uygulamalarını esas alan genç nüfusun daha fazla ve etkin bir şekilde üretimde yer almasına, tarımsal potansiyelimizin kullanılmasına katkıda bulunacaktır. Bu tip projeler, genç nüfusun tarımda kalmasını ve tarımsal faaliyetin kuşaktan kuşağa aktarılmasını temin edecektir. Bu noktada her şey çiftçilik yapmak isteyen, üretmek isteyenlerin elinde. Elbistan ilçe merkezindeki çiftçilerimiz bu imkandan yararlanamayabilir ama beldeyken mahalleye dönüşen yerlerdeki çiftçilerimizin böyle bir hakkı bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Genç çiftçilere çağrıda bulunan Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Alternatif ürünleri ekmek isteyen genç çiftçilerimiz, hayvansal ürün sektörüne yatırım yapmak isteyen genç çiftçilerimiz bu fırsatı kaçırmasın. Elbistanlı çiftçilerimizin bu imkanlardan yararlanmasını bekliyoruz. Ortada çok büyük miktarda para var ama proje çok az. Biz bu projelerin çoğalmasını ve çiftçimizin kazanmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat taştan 2 yıl önce

Tarımı desteklemek adına ne yapılırsa yapılsın az kalır.
Üretmeden olmaz!!!!!
Nano Medya
www.nanomedya.com.tt

banner1