Tümer, “Devrin yakın bir tarihte gerçekleşmesini beklemiyoruz”

Türk Enerji-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tümer, Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin kömür sahasıyla birlikte 20 yıllığına ERG-Verbund Elektrik Üretim A.Ş.’ye devrinin yakın bir tarihte gerçekleşmesinin beklenmediği yönünde öngörüye sahip olduklarını söyledi.

Tümer, ERG-Verbund Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Muzaffer Özdemir’in devir için gerekli olan Bakan imzasını ‘usulen’ bekledikleri yönündeki açıklamasını da hatırlatarak, “Sayın Bakan’ın imzasını usulen bekliyordunuz ve formalite olarak görüyordunuz da, neden şimdi santralin başında değilsiniz?” sorusunu sordu.

Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin kömür işletmesiyle birlikte 20 yıllığına devri için öngörülen 31 Aralık 2015 tarihinin üzerinden 1 ay geçti. Şirket yetkililerince sadece Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın imzasının beklendiği belirtilen devre ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Türk Enerji-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tümer, bu konudaki belirsizliklerin arttığını kaydetti.

Tümer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndaki yaptıkları üst düzey görüşmelerin ardından edindikleri izlenimleri gazetemiz aracılığı ile kamuoyu ile paylaştı.

Tümer, gazetemize yaptığı açıklamada devrin gerçekleşmemesinin altında yatan en önemli nedenin ERG-Verbund’un 1994 yılındaki şartları öne sürmesi şeklinde dillendirildiğini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın da santraldeki baca gazı arıtma tesisi ve yeni yatırımlarla ilgili garanti istediği yönünde bilgiler olduğunu vurguladı.

Resmi bir açıklama olmasa da santralin devrinin Haziran ayına kadar gerçekleşmesinin imkan dahilinde olmadığının telaffuz edildiğini vurgulayan Tümer, “Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin ERG-Verbund Elektrik Üretim A.Ş.’ye devriyle ilgili belirsizlik sürüyor. Türk Enerji-Sen olarak süreci yakından takip ediyoruz. Devir için öngörülen 31 Aralık 2015 tarihinden bu yana 1 ay geçti. Şuanda belirsizlik had safhaya ulaştı. Ama biz ülkemizi yakından ilgilendiren bu devirle ilgili görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Resmi kanallardan herhangi bir açıklama yapılmıyor. Kamuoyunda spekülasyonların ardı arkası kesilmiyor. Bu durumdan hem işçimiz, hem memurumuz hem de bölgede yaşayan yüz binlerce insan rahatsız oluyor. Bizim gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin ardından edindiğimiz bilgiler devrin kısa vadede gerçekleşmeyeceği yönünde. Haziran ayı içerisinde olabileceği doğrultusunda da bilgiler geliyor” dedi.

Türkiye’nin Rusya ile yaşadığı uçak krizinin ardından, yerli enerji kaynaklarının daha da önem kazanmasının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın devir sözleşmesini hiç imzalamaması seçeneğini de doğurduğunu anlatan Türk Enerji-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Tümer, “Afşin-Elbistan A Termik Santrali’nin ülkemiz açısından stratejik önemi çok büyük. İçinde bulunduğumuz süreçte santralin devredilmesinin doğuracağı olumsuzlukları daha önceki açıklamalarımızda paylaştık. Burası enerji sektörümüzün temel direklerinden birisi. Sayın Bakanın bu durumu dikkate alıp devir sözleşmesini imzalamama gibi de bir seçeneği var” ifadelerini kullandı.

 

Formalite imza olmaz, atılırsa gerçek imzadır

Tümer, açıklamasının devamında ise, ERG-Verbund Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Muzaffer Özdemir’e, temaslar için geldiği Afşin’de kullandığı ‘Devir için usulen bakan imzasını bekliyoruz’ cümlesini anımsatarak, “Tüm kamuoyu, santrali devralmaya hazırlanan şirketin genel müdürü Muzaffer Özdemir’in açıklamalarına şahit oldu. Sayın Özdemir’in, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın imzasını formalite ve usulden olarak gören beyanatı çok ciddi rahatsızlıklara yol açtı. Özdemir’in bu ifadesi çok yanlıştır. Bilinmelidir ki devlette formalite imza olmaz. Atılırsa gerçek imzadır. Bakanın imzası devleti temsil eder. Devlette süreklilik esastır. Sayın bakanın imzası madem formaliteydi, usulen bir imzaydı, öyleyse neden santralin başında değilsiniz?” şeklinde konuştu.

Tümer, sürecin yakından takipçisi olduklarını yineleyerek, açıklamasını tamamladı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet kılıç 2 yıl önce

Korkmayın ya ne kadar korktunuz siz böyle rantınız bitecek diye.yata yata yıllarca binlerce maaş yetmedi mi.Şimd orası özelleşecek daha çok elektrik üretecek memleketin daha çok işsizi istihdam edilecek.Sizlerden ve rant dalganızdan bıktık!!!!!

Avatar
Bilen 2 yıl önce

Mesai vurgunu bitecek diye sıkıntıya giriyorlar bir an önce devredilmeli iki kişilik işi on kişi yapıyorlar o kişiler devredilmesin istiyorlar. İsterler tabii.

Avatar
ATAGÜN UÇMAZ 2 yıl önce

devir hem bölge hem ülke için daha hayırlı olur dışardan bilmeden konuşmak kolay rezil durumda işletme zarar ediyor özel alınca uçar burası

banner110