ODTÜ Profesörü Sevaioğlu: “Kömürü kullandırmamak halka ihanet”

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, Türkiye’nin yerli kömür kaynaklarından elektrik üretmesinin Batılı ülkelerin oyunuyla engellendiğini savunarak, “Yerli kömürü kullandırmamak, bu halka bir ihanet” diye konuştu.

Star Gazetesi’nden Seli Efe Erdem’in haberine göre, Türkiye’de 1984-2004 yılları arasında 30 yılda tek bir kömür sondajı yapılmazken, son 10 yılda 200 milyar dolarlık yeni kömür yatağı bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da önümüzdeki dönemde yerli kaynakların sisteme kazandırılmasında kararlı olduklarını vurguladığı kömürle ilgili Batı’nın geçmişi 168 yıl öncesine dayanan oyunu bozuluyor. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi (ODTÜ) Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, ‘ikiyüzlü’ dediği Batı’nın Türkiye’deki enerji oyununu anlattı.

Kömürün Türkiye için bir nimet olduğunu belirten ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Sevaioğlu “Türkiye’de birimi 3.5 kuruştan kömürden elektrik üretilebilir. Bu ülkemiz için inanılmaz bir fiyat. Halkın ve sanayinin ihtiyacı ucuz elektrik. Kömürü kullandırmamak, bu halka bir ihanet” dedi. Türkiye’nin şu anda doğalgazın artından Avrupa’ya ‘yenilenebilir enerji bağımlısı’ yapılmak üzere olduğuna dikkat çeken Prof. Sevaioğlu “Cumhurbaşkanımız doğru söylüyor, Batı ikiyüzlü” dedi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi (ODTÜ) Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, Türkiye’nin toprağındaki bir numaralı enerji kaynağı olan kömürü kullanamamasına oldukça tepkili. Bu nedenle hem işsizlik hem ithalat hem de bütçe açığı sorunu yaşandığını belirten Prof. Sevaioğlu “Kömür, akarsularıyla birlikte yegane doğal enerji kaynağı. Akarsuların tamamına santral kurduk, geriye kömür kaldı. Kömürden üretilen elektriğin fiyatı yerli kömürden 4.5 kuruş, daha çok üretimle bu fiyat 3.5 kuruşa iner ve bu ülkemiz için inanılmaz bir fiyat. Türk halkının ihtiyacı ucuz elektrik. Bu insanlara yüksek fiyatta, pahalı elektrik satmak ihanet” diye konuştu.

Prof. Dr. Osman Sevaioğlu, temiz elektrik adı altında kömür gibi yerli kaynakların kullanılmamasının bütçede açık ve işsizlik sorunu yarattığına dikkat çekerek, “Sanayici, elektriği pahalı olunca elindeki malı satamıyor ve iş yerini kapatıyor. İşsiz insanda her şeyi yapıyor, siyasi istikrar bozuluyor. Türkiye’deki işsizliğin yapısal kaynağı, elektrik üretimi. Kömür, Allah’ın verdiği bir nimet. Ama Allah’ın verdiği nimetine kaşığı ters batırarak yemeye çalışıyoruz. Çünkü her türlü zibidi kömüre karşı. Dünyanın temiz tutulma görevi, sadece Türkiye’de. Batı iki yüzlü. Bu ülkenin ekmeğini yiyen insanların, bu ülkenin fakir insanlarına ve toprağına iyi davranması lazım. AB bize yenilenebilir enerjiyi zorunlu kıldı ve bu teknolojiyi bize yüksek teknolojiden satıyor. Rüzgar enerjisinde de AB’ye teknoloji bağımlısı oluyoruz. Türkiye’nin kömürleri kalite açısından çok iyi değil. Ama bizim nimetimiz bu. Her ülke, toprağın altından ne çıkarsa onu yakar. Kömürü de ithal ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin, kömür rezervini kullanamamasının önündeki engellere dikkat çeken Prof. Sevaioğlu, ‘halkla barışık’ üretim yapmak gerektiğine vurgu yaptı. Sevaioğlu “Daha Erzincan’da yeni bir fabrika gezdim, sahibi ‘Elektrik fiyatı nedeniyle işçilerimin yarısını işten çıkaracağım’ dedi. Cumhurbaşkanımız doğru söylüyor. Batı ikiyüzlü” dedi.

Türkiye’nin kömürden elektrik enerjisi üretmesinin önündeki en büyük engel, oluşacak hava kirliliği. Dünyayı kirletenlerin başında ABD, Çin, Hindistan ve Almanya gibi ülkeler geliyor ve bunlar yoğun olarak kömürden elektrik üretiyor. Yenilenebilir enerjiyi savunan Almanya, bugün halen enerjisinin yüzde 47’sini kömürden sağlıyor ve dünyada kömürü en çok kullanan beş ülkeden biri. Türkiye’nin tüm karbon kirliliği dünyadaki oranının sadece yüzde 0.5 olduğuna dikkat çeken Prof. Sevaioğlu, şunları söyledi: “Türkiye, AB zorlamasıyla yenilebilir enerji ve elektrik işine girdi. Türkiye’deki güneş ve rüzgardan elde edilen yenilenebilir enerji, topluma yeni enerji verecek düzeyde değil. Her ikisine de piyasanın üzeride fiyat veriliyor. Bu fiyatları vermek, piyasa fiyatını yükseltmek ve halka pahalı elektrik vermek demek. Bu halka ihanet. Aslında halkta, sanayicide aklını başına toplayıp ‘Biz ucuz elektrik istiyoruz’ demeli.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Seyyah 2 yıl önce

Sayın profesör e soru. batılı ülkeler madem kömürü kullandırmak istemiyorlar neden yenilenebilir enerjiye geçiyorlar? Elektrik maaliyetleri termik santrallerin çoğalması ile düşmez.Türkiyenin enerji politikaları yanlış. Doğalgaz a bağlı olmayan dışarıya bağlı olmayan bir politika olsun isteniyor ancak 7 tane doğalgaz çevrimiçi santrale onay veriliyor.Yüzlerce dönüm arazi boşta duruyor yenilenebilir enerjiyi güneş enerjisini desteklemesi lazım devletin. Ayrıca elbistanda afşinde onlarca insan kanserden vefat etti. Bunun sebebi termik santralin saçtığı zehir.Bunu burda yaşayan herkes biliyor. Ankaradan konuşmak kolay gelin burda yaşayın. bakalım nasıl oluyormuş. Biz zehir solumak istemiyoruz. Çok hevesli iseniz buraya gelin.

Avatar
ergin 2 yıl önce

Kömürü kullanmamak halka ihanetse peki kömürü kullanırken orda yaşayan halkın sağlığını hiçe sayarak bacalara filitre takmamak bu kime ihanet veya orda yaşayan binlerce genç işsiz gezerken türkiyenin dört bir tarafından siyasi torpiller ile işe yerleşen binlerce kişi var peki bu ihanet kime karşı yapılmıştır sayın profesör???

Avatar
ELBİSTANLILAR 2 yıl önce

Sayın Profesörüm,
Bu gün bir çok batı ülkesi kömür ve linyitten elektrik üreten termik santralleri fosil yakıtların çevreye ve atmosfere verdiği olumsuz gazlardan dolayı durdurmuş veya pasifize ederek nükleer enerjiye geçmiştir.Bence siz termik santral kuracak şirketleri için Elbistan üzerinde olumlu bir algı yaratmak için termik santralleri övüyorsunuz. Çünkü bu günlerde Elbistan Akbayır da özel bir firma Termik santral için reddedilen ÇED raporunu tekrar başvuru yaparak yenilemekistiyor.Acaba bu firmanın ÇED süreci olumlu yönde etkilemek için algı mı oluşturulmak isteniyor. Elbistan da binlerce kişi bu Termik Santralinin oluşturduğu kötü gazlardan dolayı KANSER OLMAKTA VE ÖLMEKTEDİR.İşte savunduğunuz kömürden elektrik elde etmenin sonucu bu. Bence siz yeşil enerji olan HES, RES VE GES enerji santralleri ile Nükleer Santralleri reddetmenin Halka İhanet Olduğunu söyleyin. Batı bize terkettiği teknoloji olan fosil yakıt santrallerini satmak istiyor. Rüzgar,Güneş,HES Nükleer santrl

Avatar
MEHMET CAN 2 yıl önce

Bu ülkede 13 bin prof var ama bilim üretebilecek prof bir elin parmağını geçmez, Fransa kömür santrallerini kapatıp yenilebilir enerjiye geçiyor Türkiyede kaliteli kömür yok bunu bilmeyen nasıl prof oluyor anlamıyorum Afşin Elbistanda son 10 yılda 39 milyon kül 119 milyon ton karbondioksit yaydı. BU ADAMA PROF DİYENLERİN AKLINI EPEYNİR EKMEKLE YERİM

Avatar
amele 2 yıl önce

pekala ihaneti kabul edelim diyelim. pekala ey prof. bu bölgedeki insanların ölüm yaşının kısaldığı vede kanserden ölüm oranın yükseldiğini biliyormusun .insanların cebine üç-beş kuruş para girecek diye (o da zaten sağlık giderlerine gidiyor)yaşamını elinden almak ihanetin en büyüğü değilmi!!!!!

Avatar
Mehmet 2 yıl önce

Termik santrallere karşı değilim lakin filtre sistemi kullanılmalı.Sonuçta dışa bağlı olmaktan iyidir. Kış aylarında havamızın kirli olmasının tek sebebi termik santral değil kalitesiz yakıt kullanıp kalorifer fanı çalıştıran vatandaşlarımızdır. Bunun bilincine varılması lazım. Yaz aylarında da termik santraller çalışıyor ama hava sahamız Türkiye'nin en temiz hava sahalarından birisi oluyor. Önce kendimize bakmalı sonra başkalarına suç bulmalıyız.

Avatar
Hasan 2 yıl önce

Bu adam bosa profosor olmus

Avatar
-- 2 yıl önce

Türkiye'deki kömürün enerji seviyesinin düşük ve verimsiz olduğunu ben bile biliyorum..

banner1