banner136

Kavaktepe için teklifler değerlendiriliyor
banner17
banner43

Tamamlandığında 120 bin dönümlük bir alanı cazibe ile sulayacak olan Kavaktepe Barajının yapımı amacıyla çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri (DSİ), proje tekliflerinin değerlendirmeye başladı. En uygun proje belirlendikten sonra ilgili firma ile anlaşma yapılıp çalışmalara başlanacak.

Kavaktepe Barajı için proje değerlendirme süreci işliyor. 13 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Kavaktepe Barajı Proje çalışmaları sırasında ön yeterlik alan firmaların teklifleri ilgili merciler tarafından değerlendirilmeye başlandı.

Değerlendirme sonunda en uygun proje ve teklifi sunan firma ile el sıkışılacak ve çalışmalara başlanacak. Şimdi teklif veren şirketler, barajdan faydalanacak kesimler ve bölge halkı kararı bekliyor. Baraj çalışmasıyla ilgili detaylı bilgilerde ortaya çıktı.

DSİ tarafından yapılan raporlama çalışmalarında özellikle tarımsal sulama konusuna ağırlık veriliyor. Yapılan değerlendirmede, “Söğütlü çayının sağ ve sol sahilindeki tarım arazileri Türkören,

Gündere, Çıtlık, Demircilik, Söğütlü ve Çiçek yerleşim yerlerine aittir. Kavaktepe Barajının inşa edilmesi ile bu yerleşim yerlerinin Söğütlü çayından kendi imkânları ile suladıkları alanlardan daha fazlası sulanacaktır ”ifadelerine yer verildi.

Ayrıca baraj çalışmasıyla ilgili şu veriler ortaya kondu:

“Proje sahasında ekonominin temeli bitkisel ve hayvansal üretime dayanmasına rağmen bölgede, tarıma dayalı sanayi istenilen ölçülerde gelişmemiştir. Sulanabilir alanların artmasıyla tarıma dayalı sanayinin gelişmesi sağlanmış olacaktır. Bu çerçevede, yörenin geliştirilmesi ve ülke ekonomisine kazandırılarak refah seviyesinin arttırılması açısından yörenin önemli bir gelir kaynağı olan tarımsal üretimin geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanarak veriminin arttırılmasını teminen mevcut kaynakların değerlendirilerek sulu tarıma geçilmesi büyük önem arz etmektedir. Sonuç olarak; söz konusu projenin uygulaması ile tarım arazilerinde ürün çeşitliliğinde ve verim açısından büyük bir artış söz konusu olacaktır. Pompaj sulama sahaları cazibeli olarak sulanarak enerji gideri azalacaktır. Kavaktepe Barajı mansabında yer alan taban arazilerinin taşkın zararlarından korunması da sağlanmış olacaktır.”

Barajla alakalı verilen bilgilerde, şu cümlelere yer verildi:

“Kavaktepe Barajı Sulaması Projesinin ekonomik ömrü 50 yıl olarak öngörülmüştür. Proje kapsamında yapımı önerilen tüm tesislerin 3 yılda inşa edileceği öngörülmektedir. Proje kapsamında işletilecek malzeme ocakları, kırma-yıkama-eleme tesisi ve beton santrali projenin inşa süresince işletilecek olup, projenin tamamlanmasıyla birlikte söz konusu tesis ve ocakları işletilmeyecektir. Kavaktepe Barajı, 1.273,50 metre talveg kotunda 1.342,80 metre kret kotunda planlanmakta olup normal su kotu 1.340 metre; minimum su kotu 1.298,50 metre; normal su kotundaki toplam depolama hacmi 59,15 Hm3 ve aktif depolama hacmi 55,15 Hm3 olarak tespit edilmiştir. Baraj gövdesi toplam dolgu hacmi memba batardosu dahil 2.021,045 metreküp, memba batardosu hariç 1.803.333 metreküptür. Dolusavak, sağ sahilde aksın devamında, karşıdan alışlı, kontrollü radyal kapaklı ve sıçratma eşikli olarak yapılacaktır. Yaklaşım kanalı kotu, 1329 metre, kret kotu ise 1332 metredir. Yapı yerleri için gerek duyulan malzeme miktarı; 979 bin 700 metreküp geçirimsiz malzeme, 818 bin 150 metreküp geçirimli malzeme ve 1 milyon 918 bin 400 metreküp kaya malzeme olarak öngörülmüştür.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.