banner108

Genç çiftçi hibe desteği başvuruları başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesine ilişkin uygulama tebliği ve rehberin yayımlanmasının ardından müracaatlar 12 Nisan 2016 tarihi itibariyle başladı.  

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı gereğince hazırlanan ve kamuoyunda genç çiftçilere 30 bin TL hibe desteği olarak bilinen projenin Uygulama Rehberi yayımlandı. Söz konusu karar doğrultusunda çıkarılan Tebliğ uyarınca hazırlanan Uygulama Rehberine göre, bu projeden yararlanacak olan genç çiftçiler, İl ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine hiçbir masraf yapmadan başvurabilecekler. Proje için gerekli olan bilgilere gencciftci.tarim.gov.tr adresinde yer alacak. Hibe desteğinden yararlanmak isteyen genç çiftçiler, bir proje hazırlatılmasına gerek olmaksızın bu adres üzerinden başvuru yapılabilecek. Başvurular 12 Nisan 2016 tarihinden itibaren bu yazılım programı üzerinden alınmaya başlanacak. Bu proje kapsamında genç çiftçilerden ne dosya parası ne de bir proje hazırlama ücreti alınmayacak.

 

Genç çiftçi desteği başvuru şartları neler?

Başvuru yapacak genç çiftçilerde; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşından gün almış, 41 yaşından gün almamış olmak, Okur-yazar olmak, Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışıyor olmamak, Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak, Başvuru tarihi itibarıyla KDV, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak, Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak şartları aranacak.

Nüfusu yirmi binden az olan yerleşim birimleri ile 12/11/2012 tarihli ve 6360 sayılı Kanun öncesi tüzel kişiliği olan ve yirmi bin nüfusun altındaki yerleşim birimlerinde yaşayan ve hibe sözleşmesi imzalanarak belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla 30 bin TL’ye kadar hibe yoluyla destek verilecek. Hibe ödemesi, proje sahibi genç çiftçinin T.C. kimlik numarasıyla uyumlu olarak Ziraat Bankası tarafından, TL olarak yapılacak. İmzalanan hibe sözleşmesi sonrasında Tebliğ kapsamında yapılacak büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvan alımlarında Bakanlıkça hazırlanan uygulama rehberi çerçevesinde ve belirlenecek miktarda genç çiftçinin muvafakati ile TİGEM’e ön ödeme yapılabilecek.

Bakanlık tarafından belirlenen usul ve esaslara uygun olarak gerçekleştirilmeyen ve belgelendirilemeyen satın alma giderlerine hibe desteği ödenmeyecek.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ABDULLAH 2 yıl önce

Çiftçi

Avatar
mustafa sınık 2 yıl önce

hayvancilik yapmak istiyorum

Avatar
ismail Ermis 2 yıl önce

Nasıl basvurcagiz

Avatar
ÜMİT KOLAY 2 yıl önce

Ben büyükbas hayvancılık kurmak istiyorum ama 2yıllık üniversite bitirdim 4yıllağa tamamlamak için açıktan okuyorum.ama köyde duruyorum sadece sınavlara gidiyorum.bunun bir zararı olurmu.hedefim hayvancılık kurmak.

Avatar
ABDULLAH 2 yıl önce

Küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorum

Avatar
Mehmet Aydoğan 2 yıl önce

Hayvancılık yapmak istiyrum

Avatar
ismail seven 2 yıl önce

büyük baş hayvan yetştiricilik yapmak istiyorum

Avatar
Celal cengi 2 yıl önce

Ben küçük baş yapmak istiyorum

banner111

banner1