Esnafın kredi borçlarına yapılandırma müjdesi

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne üye olan esnaflara, vadesi geçmiş borçları için yeniden yapılandırma imkanı doğdu.

Borçlu esnafa nefes aldıracak ve yükünü hafifletecek yeni uygulama hakkında değerlendirme yapan, Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, yapılandırılan borcun 12 ya da 24 eşit taksitte ödenebileceğini söyledi.

Başkan General, hakkında icra takibi başlatılan esnaflar için de yapılandırma imkanı doğduğunu belirterek, borcun en az yüzde 50’sinin tahsil edilmesi halinde icrayla ilgili tüm işlemlerin durdurulacağını ifade etti.

31 Mart 2016 ve öncesini kapsayan yeni düzenlemenin birçok sektörde yaşanan durgunluktan etkilenen esnafın önünü açmak için yapıldığını vurgulayan Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, yaptığı yazılı açıklamada, “Ülkemizde yaşanan terör olayları bu olayların etkileri neticesi başta turizm sektörü olmak üzere birçok sektörde yaşanan durgunluk nedeniyle ülkemiz esnaf ve sanatkarlarımızın büyük çoğunluğu bundan olumsuz etkilenmiş ve kooperatifimiz kefaletiyle kullanmış oldukları kredi borçlarını ödemekte zorlanmaya başlamışlardır.

Özellikle terör olaylarının yoğun olarak yaşandığı Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkari illerinde faaliyet gösteren ve yaşanan terör olayları nedeniyle işleri/işletmeleri zarar gören esnaf ve sanatkarların, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararları Kapsamında olan kredi borçlarının ertelenmesine dair 02.05.2016 tarihli ve 2016/8830 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 06.05.2016 Tarih ve 29703 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesinden sonra kooperatif alacaklarına ilişkin de ödeme kolaylığı sağlanması yönünde yoğun bir beklenti oluşmuş ve bu beklenti neticesinde kooperatiflerimiz takibinde bulunan ortaklarımızın borçlarını ödeyebilmelerini sağlamak amacıyla bir düzenleme yapma gereği doğmuştur” dedi.

Başkan General, yapılandırma için esnafların başvurusunun gerektiğini hatırlatarak, “29 Haziran 2016 tarihi itibariyle uygulanacak olan bu düzenlemeye göre; 31 Mart 2016 tarihi ve ondan önce kredi borcu kooperatif takibine intikal eden ortakların 29 Temmuz 2016 tarihine kadar kooperatife başvurmaları ve yapılandırma talebinde bulunmaları halinde yapılandırma kapsamına girmeyen takip ve taksitleri ödendikten sonra yapılandırma işlemleri yapılacaktır. Yapılandırma işlemi borcun 12 aya kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren yüzde 8 faiz oranı üzerinden 12 aylık basit faiz hesaplanacak ve asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 12 eşit taksitte tahsil edilecektir. Borcun 24 aya kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde, asıl alacak tutarına taahhüt tarihinden itibaren yüzde12 faiz oranı üzerinden 24 aylık basit faiz hesaplanacak ve asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 24 eşit taksitte tahsil edilecektir” bilgilerini aktardı.

Yapılandırma kapsamında üzerine borca karşılık haciz konulan ve satış işlemi başlatılan menkul ya da gayrimenkullerle ilgili de fırsatlar olduğunu anımsatan Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, “Hakkında icra takibi yapılmış ortakların rehinli veya haczedilen menkul ve/veya gayrimenkullerinin satışı istenmiş veya bu aşamaya gelinmiş ise ya da borca karşılık araçlarında yakalama gerçekleşmiş ise bu durumda kooperatif takibinde bulunan tutarın en az yüzde 50’si defaten tahsil edilecek kalan kısmı ise ortağın talebine göre ve icra nezdinde taahhüt almak kaydıyla 24 aya kadar taksitlendirilebilecektir. Bu şekilde borcu yapılandırılan ortakların menkul ve/veya gayrimenkullerinin satış işlemlerinden vazgeçilerek haciz işlemi durdurulacak, araçlarında yakalama bulunan ortakların yakalama işlemi kaldırılacaktır.

Borcu taksitlendirilen ortakların daha sonra borcu defaten ödemek istemeleri durumunda taksitlendirme esnasında hesaplanan faiz miktarı ile birlikte borcun tamamı tahsil edilecek, hesaplanan faiz miktarından herhangi bir indirim söz konusu olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kahraman 2 yıl önce

Çok iyi bir haber esnaflara

banner1