Elbistan-Afşin enerji yatırımları Meclis gündemine geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kömür madenciliği ve kömürden elektrik üretimine sağlanacak destek konusunda bir çalışma içerisinde olduklarını ifade ederek, 2019’a kadar enerji üretiminde yerli kömürün payını artıracaklarını söyledi.

Türkiye’nin en büyük linyit rezervlerinin bulunduğu Elbistan-Afşin bölgesine kurulması planlanan termik santrallerle ilgili çalışmalar devam ediyor. Uluslar arası yatırımla hayata geçirilmesi öngörülen dev enerji projesi için Katar, Güney Kore ve Japonya’daki enerji firmaları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile görüşmeler sürdürüyor. Bakanlığın Elbistan-Afşin bölgesi başta olmak üzere Türkiye’de yerli kömüre dayalı elektrik enerjisi üretimini artırmak için özel bir çalışma yürüttüğü bilgisi ise bizzat Bakan Berat Albayrak tarafından dile getirildi. Bakan Albayrak, kömürden elektrik üretimine sağlanacak desteklerle ilgili çalışma taslağını TBMM’ye göndermeyi planladıklarını kaydetti.

Kömürde yeni bir iş modeli üzerinde çalıştıklarını söyleyen Enerji Bakanı Albayrak, "Finansmanda çeşitliliği önemsiyoruz. Halka arz modelleri dahil kaynakların tabana yayılmasını istiyoruz" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yerli kömür madeni ve termik santral işletmecileri ile bir araya geldi. Dolmabahçe Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Türkiye'nin önde gelen firma temsilcilerinin katıldığı toplantıda yeni döneme ilişkin önemli mesajlar veren Bakan Albayrak, yerli kaynakların sisteme kazandırılmasında kararlı olduklarını vurguladı.

Yerli kaynakların sisteme kazandırılması için özel sektörle dayanışma içinde olacaklarını belirten Bakan Albayrak, “Sistemin rahatlaması için üzerimize düşeni yapacağız. Ancak sorunlar tek taraflı çözülmez, biz üzerimize düşeni yapacağız. Üzerinde çalıştığımız projeyi, “Yeni ve gerçekçi bir iş modeli" olarak tanımlıyoruz. Arz güvenliği ve çeşitliliği için öncelikli amacımız yerli ve yenilenebilir kaynaklarımıza öncelik vermek. Bunu yaparken teknoloji transferi ve yerli üretimi de iş modelimizin bir unsuru olarak görüyoruz. Yerli kaynakları değerlendirmek için finansman modelinde de çeşitliliği ve yerelleşmeyi önemsiyoruz. Halka arz modelleri dahil kaynak ve varlıklarımızın tabana yayılmasını da arzuluyoruz" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin enerji arz güvenliğini sağlamaya yönelik hedeflerine değinen Bakan Albayrak, elektrik enerjisi kurulu güç kapasitesinin 2023'te 110 bin megavatın üzerine, toplam elektrik enerjisi üretiminin ise Referans Talep Senaryosuna göre, 414 milyar kilovat saat seviyelerine yükseltilmesinin hedeflendiğini belirtti.

2023'e kadar nükleer santrallerden elektrik üretimine geçileceğini açıklayan Albayrak, üçüncü nükleer santral için de çalışmaların başlatılacağını bildirdi.

Albayrak, linyit ve taşkömürü kaynaklarının önemli bir bölümünün 2023'e kadar elektrik enerjisi üretimi amacıyla değerlendirilmesini amaçladıklarını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"2019 sonuna kadar elektrik enerjisi üretimi portföyünde yerli kömürün payının artırılması, toplam doğalgaz depolama kapasitesinin 5,3 milyar metreküpe ve toplam geri üretim kapasitesinin 100 milyon metreküp üzerine çıkarılması hedeflenmektedir. 2019 sonuna kadar yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretim santrallerinin toplam kurulu gücünün 45 bin megavatın üzerine çıkarılması ve 2023'e kadar teknik ve ekonomik olarak değerlendirilebilecek hidroelektrik potansiyelimizin elektrik enerjisi üretiminde kullanılması hedeflenmektedir. Ayrıca, yenilenebilir elektrik üretim tesislerinin etkin olarak kullanılabilmesi için, hidroelektrik santrallerde pompaj depolama gibi modellerin geliştirilmesi, elektrik üretimi portföyünde rüzgar enerjisinin önemli bir noktaya getirilmesi, güneş enerjisine dayalı kurulu gücün 2019 sonuna kadar 3 bin megavata çıkarılması ve jeotermal enerjiden elektrik üretimi açısından kurulu gücün 2019 sonunda 700 megavata çıkarılması hedeflenmektedir."

Kömür madenciliği ve kömürden elektrik üretimine sağlanacak destek konusunda bir çalışma içerisinde olduklarını ifade eden Albayrak, bu hafta içerisinde sektörün paydaşlarıyla yapılacak görüşmelerin ardından, bir taslağı Meclis'e göndermeyi planladıklarını açıkladı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Murat bülbül 2 yıl önce

Kadro istiyoruz

banner110

banner1