DOĞAKA’nın Mali Destek Programı anlatıldı

Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (DOĞAKA) Mali Destek Programı çerçevesinde yatırımcıların işlerini büyütmeleri ve teknolojik altyapı yatırımları için sunduğu destekler anlatıldı.

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ETSO) organizesi ile gerçekleştirilen programda DOĞAKA Program Yönetimi Birimi görevlisi İbrahim Yaşar, katılımcılara 3 ayrı ana başlık altında verilecek desteklerle ilgili geniş kapsamlı olarak sunum yaptı.

Sunum öncesinde kısa bir değerlendirme yapan Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy, DOĞAKA’nın KOBİ ve işletmelere birçok alanda destek sunduğunu söyledi.

DOĞAKA’nın hibe desteklerinden ilçedeki esnafların ve yatırımcıların mutlaka yararlanması gerektiğini ifade eden Paksoy, “İşini büyütmek isteyen ya da teknolojilik altyapısını yenilemek isteyenlere yönelik hibeler var. Yeni yatırımlara verilecek hibeler var. Tüm üyelerimiz ve esnaflarımızın bu tür desteklerden yararlanması gerekiyor. Projelere yüzde 50 hibe veriliyor. Yatırımcı için kaçırılmaz bir fırsat” dedi.

DOĞAKA Program Yönetimi Birimi görevlisi İbrahim Yaşar ise, Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı’nın 3 ana başlıktan oluştuğunu söyledi.

Programın toplam bütçesinin 5 milyon TL olduğunu kaydeden Yaşar, işletmelere 30 bin lira ile 500 bin lira arasında hibe desteği verildiğini ifade etti.

Yaşar, şunları söyledi:

“Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), kar amacı güden kuruluşlara yönelik olarak 2016 Yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı-3, İthalat Bağımlılığının Azaltılması ve İhracatın Geliştirilmesi Mali Destek Programı ve kar amacı güden ve gütmeyen kuruluşlara yönelik Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı-3’ü ilan etmiştir

2016 Yılı Sürdürülebilir Üretimin Geliştirilmesi ve Yenilikçilik Mali Destek Programı-3’ün temel amacı, TR63 Bölgesindeki KOBİ’lerin teknolojik altyapılarının geliştirilerek yenilikçi ve çevreye duyarlı üretim anlayışı ile büyümelerine katkı sağlamaktır. Program için tahsis edilen toplam kaynak tutarı 5 milyon TL olup, proje başına asgari 50 bin TL, azami 500 bin TL destek sağlanacaktır.

2016 Yılı İthalat Bağımlılığının Azaltılması ve İhracatın Geliştirilmesi Mali Destek Programının temel amacı, TR63 Bölgesinde yapılacak yatırımlar ile ithalata olan bağımlılığının azaltılması ve bölgenin ihracat kapasitesinin artırılmasıdır. Program için tahsis edilen toplam kaynak 5 milyon TL olup, proje başına asgari 50 bin TL, azami 500 bin TL destek sağlanacaktır.

2016 Yılı Bölge İçi Gelişmişlik Farklarının Azaltılması Mali Destek Programı-3’ün temel amacı, TR63 Bölgesi’ndeki az gelişmiş ilçelerde ekonomik ve sosyal hayatın geliştirilmesine katkı sağlanmasıdır. Program için tahsis edilen toplam kaynak 5 milyon TL olup, proje başına asgari 30 bin TL, azami 300 bin TL destek sağlanacaktır.”

Her başvuru sahibinin azami 2 proje ile başvuracağını ve 1 başvurusunun destek alacağını hatırlatan Yaşar, “Her iki program kapsamında her başvuru sahibi en fazla 2 proje başvurusunda bulunabilecek ve en fazla 1 başvurusu için destek alabilecektir. Programa için yapılacak başvurular elektronik ortamda (http://portal.kays.kalkinma.gov.tr) adresinden alınacak olup elektronik başvurular için son başvuru tarihi 27 Mayıs 2016’dır. Elektronik ortamda tamamlanan başvuruların Ajansa elden, posta ya da kargo ile teslimi için son başvuru tarihi 03 Haziran 2016 saat 17.00’dir” bilgilerini aktardı.

DOĞAKA Program Yönetim Birimi görevlisi İbrahim Yaşar, sunumunun ardından katılımcıların sorularını cevaplandırdı. 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110