banner136

Bulut’tan çiftçilere toprak analizi hatırlatması
banner17
banner43

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, 2014 yılı tarımsal desteklemelerinden faydalanmak isteyen çiftçilerin toprak analizlerini yaptırması gerektiğini söyledi. Bulut, çiftçilerin toprak analizi için başvuru süresinin 31 Ağustos 2014’te dolacağını hatırlattı.

Elbistan Ziraat Odası’nın 2010 yılında kurduğu toprak analiz laboratuarı ile çiftçilere hizmet vermeye başladığını kaydeden Başkan Mehmet Ali Bulut, bu laboratuarda 2014 yılında 550 toprak analizi yapıldığını belirtti. 2014 yılında çiftçilere toprak analizi için dekar başına 2,5 TL destek verileceğini ifade eden Başkan Bulut, yaptığı yazılı açıklamada; “Odamız laboratuarında tarlalarının toprak analizini yaptıran çiftçilerimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın desteklemesinden faydalanabiliyor. 2014 yılı desteklemelerinden faydalanmak isteyen çiftçilerin toprak analizlerini yaptırması gerekiyor. 1 Ocak 2014 tarihinden bu yana Elbistan Ziraat Odası Toprak Analizi Laboratuarı’nda 550 adet toprak analizi yapılmıştır. Yıl içerisinde işledikleri ÇKS’ de kayıtlı tarım arazisi büyüklüğü dikkate alınarak mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılacak. Toplam arazi miktarı 1 dekarın altında olan çiftçilere mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemesi yapılmayacak” dedi.

Çiftçinin 2014 yılı destekleme rakamlarına ilişkin de bilgiler aktaran Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Bu yıl için çiftçilere dekar başına 2,5 TL toprak analiz desteği, peyzaj ve süs bitkileri, özel çayır, mera ve orman emvali alanları için dekar başına 3,1 TL mazot, 4.3 TL gübre desteği, hububat, yem bitkileri, baklagiller, yumru bitkiler sebze ve meyve alanlarında dekar başına 4,6 TL mazot, 6 TL gübre desteği, yağlı tohumlu bitkiler ve endüstri bitkileri alanlarında dekar başına 7,5 TL gübre ve mazot desteği ödenecek. Buna göre, çiftçilerimiz dekar başına toplam 10 TL ile 17,5 TL arasında toprak analizi, gübre ve mazot desteği alabilecek. ÇKS’ ye kayıtlı 50 dekar ve üzeri her bir tarım arazisinin gübre destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için, her 50 dekarlık alan için bir analiz olmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmesi yapılan Odamız laboratuarında 1 Ocak-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında toprak analizi yaptırılması gerekiyor. Büyüklüğü 50 dekarın altındaki tarım arazisi için bu şart aranmayacak.

Toprak analizi desteği ödemesinden faydalanmak isteyen çiftçilerimizin Odamız laboratuarında 1 Ocak-31 Ağustos 2014 tarihleri arasında toprak analizi desteğinden yararlanmak isteyen çiftçilerimizin sıkı sıklığa meydan vermemeleri için bir an önce analizlerini yaptırmaları gerekmektedir. Her toprak analizine en fazla 50 dekar için ödeme yapılacak. Mazot, gübre ve toprak analizi destekleme ödemeleri için gerekli finansman, bütçenin ilgili kalemine tahsis edilen ödeneklerden karşılanacak. Ödemeler, bakanlık tarafından bankaya kaynak aktarılmasını müteakip il/ilçe müdürlüklerince ÇKS’ deki kayıtlara göre oluşturulan onaylı icmallere göre, Ziraat Bankası aracılığıyla, ilgili şubelerde daha önce çiftçilerimiz adına açılan veya açılacak olan hesaplara yapılacak” şeklinde konuştu.

Makine -ekipman alımları hibe desteklemesi tebliğinin de 10 Mayıs 2014 Tarih ve 28996 sayılı Resmi Gazetede yayımlandığını hatırlatan Başkan Bulut,  “İlçemizde bu güne kadar 727 çiftçimize toplam 3 milyon 783 bin 682 TL hibe verilmiştir. Destekten yararlanmak isteyen çiftçilerimizin makine-ekipman desteklemesi için 14 Haziran 2014 tarihine kadar, sulama sistemleri destek başvurusu için ise 15 Temmuz 2014 tarihine kadar gerekli evrak ve projelerini hazırlayarak şahsi başvuru yapmaları veya projeyi hazırlayan firma yetkilileri ile başvurmaları gerekmektedir. 

Ayrıca mazot-gübre ve toprak analiz desteklemesi kapsamında söz konusu destekten faydalanabilmek için çiftçilerimizin dosyalarını 30 Mayıs’a kadar yaptırmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.