Buğday alım fiyatı açıklandı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2016 yılı hububat sezonu müdahale alım fiyatlarını açıkladı. Buna göre 2016 yılı için 2 nolu Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğday müdahale alım fiyatı ton başına 910 TL olarak belirlendi. Protein oranı yüksek, süne oranı düşük olan buğdaylar yüzde 7'ye kadar ilave fiyat alacak. Makarnalık buğday fiyatı ise 1000 TL/ton olarak açıklandı. Kurum, arpa fiyatları ile ilgili olarak herhangi bir fiyat politikası açıklamadı.

TMO’nun açıkladığı hububat alım fiyatlarını değerlendiren Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, buğdayda protein oranının yüzde 12,5 olması yönündeki gerekliliğe dikkat çekti. Elbistan çiftçisinin protein düşüklüğü tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Başkan Bulut, “Fiyatlar iyi ama keşke protein şartı konmasaydı” dedi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), çiftçilerin merakla beklediği 2016 yılı hububat müdahale alım fiyatlarını belirledi. TMO’dan yapılan açıklamaya göre Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday alım fiyatının bu yıl için ton başına 910 lira olarak belirlendiği, bunun Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen prim ve destekler eklendiğinde bin 31 liraya yükseleceği kaydedildi. Yine makarnalık buğday için belirlenmiş olan 1000 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlılıkça verilen 121 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1121 TL/Tona yükseldiği ifade edildi.

2016 dönemi hububat alım fiyat ve politikalarıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, 2016 yılı buğday üretiminin geçen yıla göre yüzde 9,3 azalışla 20,5 milyon ton, arpa üretiminin yüzde 15,6 azalışla 6,75 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edildiği bilgisine yer verildi. Mayıs ayı itibariyle başlayan hububat hasadının yüzde 35 seviyesine geldiği belirtilen açıklamada, TMO’nun bugüne kadar 250 bin taahhütnameli alım gerçekleştirdiği anlatıldı.

Açıklamada, şu ifadeler kullandı:

“Hasat başlangıcından bugüne kadar piyasalar yakından izlenmiş, fiyatların üreticiyi memnun etmesi dolayısıyla müdahale ihtiyacı görülmemiştir. Hasadın yoğunluğuna bağlı olarak özellikle Trakya Bölgesi'nde buğday fiyatlarında düşüş yaşanması nedeniyle bugün itibariyle TMO'nun hububat müdahale fiyatı açıklama ihtiyacı doğmuştur.

Bu yıl TMO tarafından Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır. Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlı olmayan kesimler (tüccar) ise üreticiden aldığını belgelemek kaydıyla stoklarındaki ürünü 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren TMO'ya satabileceklerdir. Ürünlerini taahhütname karşılığında TMO'ya teslim eden üreticiler; yarından itibaren 10 gün içerisinde ürünlerini geri çekebilecek, emanete bırakabilecek veya TMO'ya satabileceklerdir. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım sistemine devam edecektir. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden şube müdürlükleri ile ajans amirliklerinden de alınabilecektir.

Ürün bedeli ödemelerinin 30 gün içerisinde çiftçilerin hesabına yatırılacağının da altı çizilen açıklamada, “Ürününü TMO depolarına emanete bırakan üreticiler makbuz senedini kullanarak TMO’dan yüzde 30 avans alabilecektir. Üretici ve tüccar, emanete bırakılan ürünler için TMO’nun anlaşmalı olduğu bankalardan kredi kullanabileceklerdir. Makbuz senedi karşılığı kredi kullananların kredi faizinin yüzde 25'i TMO tarafından ödenecektir. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO'ya teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. Üretici banka kartı ile ürün getiren üreticilere erken ödeme yapılmakta olup ürününü anlaşmalı bankalardan alınan ürün kartı ile teslim eden üreticilere 15 gün içerisinde ödeme yapılacaktır. Taahhütnameli hububat bırakan üreticilerden, ürününü TMO'ya satmak isteyenlere ürün bedeli bayramdan önce ödenecektir. Üreticilerden bu yıl ilk kez boşaltma ücreti alınmayacaktır. Böylece üretici 6,5 TL/Ton ilave gelir elde edecektir.”

TMO’nun belirlediği hububat fiyatlarının yüzde 12,5-13 protein oranı ve yüzde 1’e kadar süne oranı içeren buğday için geçerli olduğunun vurgulandığı açıklamada, “2016 yılı için Anadolu kırmızı sert (AKS) ekmeklik buğday (proteini yüzde12,5-13, süne oranı yüzde 1'e kadar) alım fiyatı ton başına 910 TL olarak belirlenmiştir. Açıklanan fiyatlara, kaliteye göre yüzde 7'ye kadar ilave artış uygulanacaktır. Pariteye göre makarnalık buğday fiyatı 1000 TL/Ton'dur. Arpa fiyatları üreticiyi memnun edecek seviyede işlem gördüğünden arpa için fiyat açıklamaya gerek görülmemektedir.

Bu fiyatlara ilave olarak Bakanlığımız tarafından ton başına 50 TL prim ödemesi ile gübre, mazot ve sertifikalı tohumluk gibi destek ödemeleri yapılacaktır. Anadolu Kırmızı Sert Ekmeklik Buğday için belirlenmiş olan 910 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 121 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1031 TL/Tona; makarnalık buğday için belirlenmiş olan 1000 TL/Ton alım fiyatı, Bakanlığımızca verilen 121 TL/Ton prim ve diğer desteklerle birlikte 1121 TL/Tona yükselmektedir.

TMO'ya ürün teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için; ÇKS bilgilerini güncellemeleri, randevularını mutlaka almaları, ürünlerini randevu alınan gün getirmeleri, anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerekmektedir” denildi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı 2016 yılı hububat alım fiyatlarını değerlendirdi.

Başkan Bulut, fiyatları çiftçiler açısından olumlu şekilde değerlendirdiklerini söyledi. Bulut, “Bu sene fiyatlar iyi. Ancak protein düşüklüğünden dolayı endişemiz var. Elbistan’da protein düşük çıkarsa çiftçilerimiz bu fiyatları göremez. Keşke protein şartı konmasaydı” cümleleri ile endişesini de dile getirdi.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hulusi demir 2 yıl önce

fiyatların söylendiği gibı yılardır verilen fiyati hiç göremedik birde ofis açılacakmı açılmıyacakmı endişesinden kurtulalım artık mayıs ayındada fiyatlar belirlensin

Avatar
İsimsiz 12 ay önce

FiyatlarIn neresi iyi kardeşim milleti kandırıyorsunuz bir litre mazot 5 tl olmuş bir ton gübre 2000 tl olmuş susuz arazi deki çifçi ne kazanacak milleti kandırıyorsunuz

banner110

banner1