Bakır madeni, mahkemelik oldu

Afşin ilçesine bağlı Hüyüklü-Nadır mahalleleri arasında kalan Kayışındere bölgesinde tespit edilen 810 milyon ton rezerve sahip olan ve MİGEM’e devredilen bakır madeninin, mahkeme sürecinden dolayı işletme ihalesine çıkılamadığı öğrenildi.

Afşin ilçesine bağlı Hüyüklü-Nadır mahalleleri arasında kalan Kayışındere bölgesinde tespit edilen ve MTA’nın 2015 yılı faaliyet raporuna göre 810 milyon ton görünür bakır ve molibden elementlerini barındıran maden sahasının işletilmesiyle ilgili belirsizlik sürüyor. Başına talih kuşu konduğu belirtilen bölge insanı ve yatırımcılar, son dönemde çevreci eylemlerle gündeme gelen Artvin Cerattepe’deki madenin 100 katından fazla bir rezerve sahip olan ve işletilmesi halinde ülkemizin bir asırlık ihtiyacını karşılayacağı düşünülen Afşin’deki bakır madeninin, ekonomiye kazandırılmasını bekliyor.

İlk rezerv bulundu açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği maden sahası ile ilgili olarak son edinilen bilgiler, bu bekleyişin biraz daha süreceği yönünde. Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün geçtiğimiz yıl Şubat ayında Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (MİGEM) devrettiği Afşin’deki bakır madeninin işletilmesi, hukuki sorunlara takıldığı bildirildi. 810 milyon tonluk rezervi ile Türkiye’nin en büyük bakır madeni olarak kabul edilen sahanın, hukuksal sorunların çözülmesinin ardından MİGEM tarafından ihaleye çıkartılacağı bildirilirken, mahkeme sürecine neden olan anlaşmazlık hakkında net bir bilgiye ulaşılamadı. Hukuki anlaşmazlığın 1990’lı yıllarda sahada araştırma yapan özel firmanın yeniden hak talebinde bulunması üzerine doğduğu iddia edildi.

 

MTA: “810 milyon ton görünür rezerv var”

Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, milyarlarca Dolarlık ekonomik değeri olan Afşin’deki bakır madeninin rezerv rakamlarını güncelledi. Daha önceki yıllardaki faaliyet raporlarında 750-950 milyon ton arasında görünür rezerv tespit edildiğini açıklayan MTA, 2015 yılı faaliyet raporunda bu rakamı 810 milyon ton olarak değiştirdi. Sahanın işletilebilirliği açısından büyük önem arz eden tenör oranıyla ilgili olarak da net bilgiler paylaşan MTA, maden sahasında 1882 ppm oranında 686 milyon 937 bin ton, 1849 ppm oranında da 123 milyon 164 bin ton bakır madeni bulunduğunu açıkladı. Sahada ayrıca 104 ppm oranında tenör içeren 260 milyon 785 bin ton molibden bulunduğunu belirten MTA, böylece madenin toplam rezervinin 1 milyar 76 milyon 337 bin ton olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin en büyük porfiri bakır madeni olduğu ve sahanın ihale edilmesi amacıyla 26 Şubat 2015’te Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne (MİGEM) devredildiğinin de bilgisini aktaran MTA, ayrıca sahada toplam 30 bin 838 metre sondaj yapıldığını ve 2015 yılında proje kapsamında çalışılan diğer ruhsatların potansiyelini ortaya koyulması amacıyla prospeksiyon ve genel jeokimya çalışmaları gerçekleştirildiğini açıkladı.

 

Yıllık bakır ithalatımız 2,5 milyar Dolar

Sanayinin ihtiyaç duyduğu stratejik ürünlerden biri olan bakır, yurt içindeki sahalardan elde edilenlerin yanı sıra maden ya da hurda olarak Şili, Rusya, İran, Irak, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Zambiya gibi ülkelerden temin ediliyor. Türkiye’nin yıllık olarak ihtiyaç duyduğu 400-450 bin ton bakırın cüzi bir miktarı kendi kaynaklarımızdan karşılanıyor. Rakamlar toplandığında ülkemizin bakır ihtiyacının yüzde 70’e yakını ithalatla karşılanıyor. Bu ithalat için de yurtdışına 2,5 ila 3,5 milyar Dolar arasında bir ödeme yapılıyor. Oysaki Türkiye’nin bakır ithalatını bitirecek ve ülkemizi bakır ihracatçısı yapacak maden, 6 yıldır işletilmeyi bekliyor.

 

‘Rezerv bitti’ diye terk edilmişti

Özden Vergili, M. Avni Taptık, Cevdet Çakır ve Hüseyin Öcal tarafından Afşin ilçesine bağlı Hüyüklü-Nadır Mahalleleri arasındaki bakır yataklarına ilişkin olarak yapılan araştırma, ilginç bir gerçeği ortaya çıkarmıştı. Araştırmacılar, bölgedeki bakır madeninin Türkiye’nin okyanusal yayda keşfedilen ilk saha olduğunu belirlerken, maden varlığının MTA’nın keşfinden önce de bilindiği ancak ‘cevher bitti’ diye terk edildiğini kaydettiler. Bölgede galeri yöntemiyle kırık hatlar boyunca madencilik çalışması yapıldığını kaydeden Özden Vergili, M. Avni Taptık, Cevdet Çakır ve Hüseyin Öcal, Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün ekonomi bültenleri bölümünde yer alan raporda bu bilgiyi;

“Hüyüklü porfiri cevherleşme alanında; 90‘lı yılların ilk yarısında madencilik çalışmaları yapılmış olup olası kırık hatları boyunca kurşun, çinko ve bakır madeni yönünden zenginleşmiş damarlar galeri sürülerek işletilmiş ancak, daha sonra cevher bitti düşüncesi ile saha terk edilmiştir” cümleleri ile açıkladılar.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatan sag olsun 2 yıl önce

Nerden bizim memelekette dogru, dürüst, namuslu, is yapilmiyor, neden olmuyor
neden herkes hak ettigini degilde, dayisi olan, yandasi olan, partisi olanin isi yürüyor.
neden bu maden isletmeye acilmiyor, memleket insanina is as bulupta ..................
Allah Devletimizin ve haklinin yanindadir, amin

banner110

banner1