Akbayır’a termik santral için ÇED süreci yeniden başladı
Diler Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından, Elbistan’a bağlı Akbayır Mahallesi’nde kurulması planlanan ancak, 2013 yılında Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) onayı alamadığı için çalışmaları sona eren termik santral projesi, yeniden gündeme geldi. Diler Enerji, açtığı davayı kazanırken, ÇED sürecini ise yeniden başlattı.
Akbayır Mahallesi’nde termik santrali kurabilmek için 2007 yılında kömür rezervini belirlemek amacıyla sondaj çalışmaları yapan Diler Enerji, bölgede termik santral kurmaya yeterli 200 milyon ton linyit kömürü tespit ettikten sonra, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) sürecini de başlatmıştı.
Akbayır Mahallesi’nde 30 ile 70 metre arasında yaklaşık 200 milyon ton kömür rezervi bulunduğunu tespit eden Diler Enerji, Şubat 2013’te ÇED süreci kapsamında halkın katılımı toplantısı yapmıştı.
            2007 yılı içerisinde mahalledeki kömür rezervinin tespiti amacıyla sondaj çalışmalarına başlayan Diler Elektrik A.Ş., Akbayır’da işletilmesi ekonomik olan yeni bir linyit rezervi tespit ederken, bu rezervi kullanarak 2 üniteli 400 MW gücünde bir termik santral kurmak için çalışmalara başlamıştı.
 
6 Şubat 2013’te halkın katılımı toplantısı yapıldı
            Diler Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından yapılacak santral için, 6 Şubat 2013 günü Akbayır İlkokulu Okulu Toplantı Salonu’nda halkın katılımı toplantısı gerçekleştirilirken, toplantıya zamanın belde belediye başkanları, bakanlık ve firma yetkilileri ile vatandaşlar katılmıştı.
ÇED sunumunu yapan Çınar Mühendislikten Egemen Özmen, Akbayır Mahallesine kurulması planlanan termik santralin genel özellikleri hakkında katılımcıları bilgilendirmiş, santralde soğutma bacasının olmayacağını belirterek, çevre zararının en aza indirilmesi amacıyla teknolojinin son sistemlerinin kullanılacağını söylemişti.
Diler Elektrik Üretim Anonim Şirketi Yetkilisi Adnan Tan ise, Elbistan Termik Santrali’nin yapım aşamasında bin 500 kişinin, işletmesinde ise 500 kişinin istihdam edileceğini ifade ederek, istihdamda ise başta Akbayır başta olmak üzere yöre halkına öncelik verileceğini söylemişti.
Toplantıda söz alan bazı vatandaşlar santralin yapılmasına olumlu bakarken, büyük bir bölümü ise santrale karşı olduklarını kaydetmişlerdi.
 
DSİ olumsuz karar bildirdi
Diler Elektrik Üretim Anonim Şirketi tarafından Akbayır Mahallesi’ne yapılacak olan termik santrali için düzenlenen Çevresel Etki Değerlendirme raporuna DSİ Genel Müdürlüğü olumsuz görüş bildirmişti.
6 Şubat 2013 tarihinde Akbayır Beldesi’nde yapılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Toplantısı’nın ardından Çevre ve Şehircilik Baklanlığı’nda Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı yapılırken, toplantı sonunda ÇED Raporu’na ret kararı çıkmıştı.
Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı’nda alınan kararda şu ifadelere yer verilmişti:
“Diler Elbistan Termik Santrali Entegre Projesi hakkında hazırlanan ÇED başvuru dosyasının 4 Ocak 2013 tarihinde bakanlığımıza sunulmasına müteakip projenin yeri ve türü dikkate alınmak suretiyle İnceleme Değerlendirme Komisyonu Teşkil edilerek ÇED süreci başlatılmıştır.
Bu kapsamda ÇED Yönetmeliği’nin 9. maddesi gereğince 6 Şubat 2013 tarihinde Kahramanmaraş ilinde halkın katılımı toplantısı, 11 Şubat 2013 günü saat 14.00’te ise bakanlığımızda Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı yapılmıştır.
Söz konusu faaliyetin Çevresel Etki Değerlendirme sürecinde komisyon üyesi olan DSİ Genel Müdürlüğü, Kapsam ve Özel Format Belirleme Toplantısı’nda vermiş olduğu görüşünde ‘faaliyet alanının planlama ve özel çalışmalarında son aşamaya gelinen Kavaktepe Barajı Sulama Alanı ve ön inceleme çalışmaları tamamlanan Söğütlü Barajı Sulama Alanı içerisinde kaldığı, ayrıca 20051909 nolu kömür ruhsat alanı sınırları içerisinde İl Özel İdare Genel Sekreterliği ile ortak yürütülen ve kuyu açımı, enerji nakil hattı yapımı, motopomp temini DSİ’ce yapılan ve halen geri ödemeleri devam eden Elbistan-Akbayır Sulama Kooperatifi’ne ait 14 işletme kuyusundan 9 adedi ve Elbistan-Ambarcık Sulama Kooperatifi’ne ait tüm işletme kuyuları ile 59906 nolu DSİ gözlem kuyusunun kaldığı ve yapılacak derin kazı nedeniyle kömür sahası dışında kalan Akbayır Sulama Kooperatifi’nin diğer 5 kuyusunun olumsuz etkileneceği’ belirtilerek Diler Elbistan Termik Santrali Entegre Projesi’nin belirtilen alanda yapılması uygun görülmediği belirtilmiştir. DSİ Genel Müdürlüğü’nün olumsuz görüşü sebebiyle ÇED Özel Formatı verilmemiştir.”
 
ÇED süreci yeniden başladı
            Akbayır Mahallesi’nde yapmayı planladığı termik santral için olumsuz sonuç çıkmasının ardından harekete geçen Diler Enerji, Danıştay’da dava açtı. Davayı kazanan Diler Enerji, ÇED sürecini yeniden başlattı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgilere göre; 2013 yılında uygulamaya konulan ÇED raporu üzerinden yürütülecek olan işlemler kapsamında, İdari Değerlendirme Kurulu (İDK) tarafından yapılacak değerlendirme ile projede revizyona gidilmesinin istenileceği ifade edilirken, bazı düzeltmeler yapıldıktan sonra projenin yeniden gündeme geleceği belirtildi.
Türkiye’de enerji üretiminin büyük bir kısmının ithal doğalgazdan sağlanması nedeniyle, enerjide yerli kaynaklara ağırlık verildiği, Afşin-Elbistan bölgesinin enerji üssü olarak ilan edildiği ve bu nedenle yeni santrallere sıcak bakıldığı dile getirilirken, Başbakan Ahmet Davutoğlu ise geçtiğimiz günlerde yayımladığı genelge ile yerli kaynaklara yönelik yatırımlara öncelik verilmesini istemişti.  


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
solaris 2 yıl önce

Ne yaparsanız yapın. devlet o santrali yaptıracak. insan hayatına değer veren mi var?

Avatar
E. KÜSMÜŞ 2 yıl önce

Dün akşam belediye düğün salonunda yapılan Erbakan ı Anma Konferansına konuşmacı olarak katılan Saadet Partisi genel başkan yardımcısı İlyas TONGUÇ bey Elbistan a bir kaç saatliğine gelmesine rağmen hava kirliliğine dikkat çekti.Elbistanlılar olarak sivil toplum örgütleriyle partilerle her kesimin katılımıyla örgütlenip bu işi bir an evvel çözmemiz gerektiğini bizlere tavsiye etmiştir.Güzel Elbistanımızı düşünenler çıkar inşaAllah

Avatar
Sadettin sağlıkcı 2 yıl önce

Daha çok insan kanserden ölsün istiyorsanız yapabilirsiniz insanlar ölürse santral neye yarar bu kadar düşüncesis olmayın

Avatar
Sebahattin 2 yıl önce

O santral yapılırsa elbistan ve birçok köy artık biter insanlar orda hava alamaz duruma gelirler inşAllah yapılmaz

Avatar
Mustafa YANAR 2 yıl önce

Akbayır köyü arazisi birinci, ikinci ve ücüncü sınıf tarıma elverişli herceşit tahıl, meyve ve sebze üretimler yapılabilinen bir arazidir.2013 yılı Ced Raporu Çalışma sonucunda DSİ acılan kuyularla bu arazileri sulanabilir ve verimli ürünler üretilebilir duruma getirmiştir. Bu mümbit arazileri yok sayan çevreyi kirleterek insan sağlığını tehlikeye atacak olan böyle bir santralın bu araziler üzerine kurulması yanlış olacaktır. Ziraat Yük. Müh. Mustafa YANAR Akbayır sakini

Misafir Avatar
Kaan kar 2 yıl önce @Mustafa YANAR

sayın Mustafa Yanar,Akbayır Arazisi sulu tarla olarak geçiyor ama..dsi nin sulama kanallarında su yok..akbayır çiftcileri kooparatife borcu olması sebebi ile sadece sözde su var anlamını taşımaktadır.akbayır arazisi verimsiz bir toprağa sahiptir.çevre köylerdeki verim 1/600-1/900 olurken akbayır arazisi 1/300 zor vermektedir.bu söyledigim arpa ve bıgday için geçerlidir.eger gerçekten ülke ekonomisine katkı saglıcaksa neden olmasın..akbayırlı şehir dışında,akbayırlı ülke dışında, işgücü istihdamı olacak ise bence geç bile kalındı..ciddi bir rezerv var iken sadece gerekli önlemler alınacakmı alınmıcakmı onu konuşmak gerekiyor..ayrıca hangi akbayırlı çiftcimiz gerçekten bu verimli dediginiz topraklardan yeterli memnuniyeti alarak kazanç sağlıyor..

Beğenmedim! (1)
Avatar
naci göçmen 2 yıl önce

niye kıvırıp çevirip duruyorsunuz,biz adamını bulduk çed rapurunu garantiye aldık diyin.elbistan ve afşin ovası enerji ye kurban edileli yıllar oldu,tüm dünyanın vazgeçtiği kömüre dayalı termik santralları bizim ülkemizde normal birşeymiş gibi hala yapılmakta,kanser vakaları artmış çevre yaşanmaz bir hal almış, ne gam.

Misafir Avatar
vatandaş 2 yıl önce @naci göçmen

Tüm dünya vazgeçmedi dikkat; tüm Dünya kömür rezervini kullandı, tüketti, dünyayı kirletti sonra da siz de yapmayın diyor. Bir araştırın bakalım Almanya 1950- 1985 yılları arasında niye kömür ile enerji üretti; çevre kirliliğinden haberi yokmuydu. kömür bitince mi aklına geldi :-).. Tamam bende çevreciyim yaptırmayalaım, ama şu "dünya vazgeçti " sözü yanlış, diğerleri alacağını aldı uyumayın

Beğenmedim! (2)
Avatar
filiz kutlubay 2 yıl önce

Hiç düşündüler mi acaba orada yaşayan insanlar ne olacak ?
çocuklar zehirden ölünce rahatlayacakmısınız?
bizler oraya ne kadar emek verdik elimizle kazıdık bağımızı bahçemizi şimdi yerli kaynak diye bu projeye mi başlayacaksınız ayıptır
sizler bu projeye hadi başlama kararı aldınız diyelim o kadar insan var aldınız mı fikirlerini ey köy halkı ne diyorsunuz diye soran oldu mu?
bu saygısızlığa asla müsaade etmeyeceğiz gereken neyse yapacağız ve sizleri protesto ediyoruz..

Avatar
ZEKERİYYA PEKER 2 yıl önce

Elbistanlılar köşeyi döndü,yer altında para yatar durur mu?

banner1