banner136

Adresinde bulunmayan mükellefe ‘ilanlı borç tebliği’
banner17

Elbistan Vergi Dairesi Müdürlüğü, adresinde bulamadığı 141 mükellefe yaklaşık 3 milyon TL tutarındaki borcunun tebliği için gazete ilanı yayınladı.

Mükelleflerin ilk kez işe başladıkları sırada vergi dairesine müracaatlarında ibraz edilecek belgelere ilave olarak işyeri ve ikametgah (bilinen adresler) adreslerini de vergi dairesine bildirme zorunlulukları bulunuyor. Mükellefler tarafından bildirilen adresler; vergisel işlemlerle ilgili hususlarda vergi dairesi ile mükellefler arasındaki iletişimde kullanılıyor. Vergi dairesince düzenlenen vergi ceza ihbarnameleri ve ödeme emirleri gibi pek çok belge mükelleflerin bilinen adreslerine tebliğ için gönderiliyor. Bu evraklar, ancak vergi dairesinde doğru ve ulaşılabilen adresi olan mükelleflere tebliğ edilebiliyor. Aksi bir durumun söz konusu olması halinde, mükellefler, yapılan ya da yapılması gereken işlemlerden haberdar olamayacakları gibi sürenin geçmesi nedeniyle yararlanabilecekleri birtakım haklarını da kaybedebiliyorlar. Ancak, adresi bilinmeyenlere veya ulaşılamayan mükelleflere ilan yolu ile tebliğ yapılmak zorunda kalınıyor. İlanın gazetede yayınlanmasının ardından mükelleflere 1 ay süre tanınıyor. Mükellefler, 1 ay içerisinde bizzat ya da mektupla açık adreslerini vergi dairesine iletmek zorundalar.

Elbistan Vergi Dairesi Müdürlüğü de 2005-2014 yıllarını kapsayan süre zarfında adresinde bulunmayan 141 mükellefe borçlarının tebliği için gazete ilanı yayınladı. 2 milyon 704 bin TL borcun bulunduğu listede en düşüğü 17 lira olan borç miktarının en yüksek rakamı ise bir şirkete ait. Söz konusu şirketin 985 bin 502 TL borcu bulunuyor. Bin lira ile üstü borcu bulunan mükellef sayısı ise hayli fazla. Listede bir mükellefe 3 bin 94 TL borcu için 2005 yılından beri ulaşamayan Vergi Dairesi, 2014 yılı içerisinde de 10’dan fazla mükellefi adresinde bulamamış.

Elbistan Vergi Dairesi tarafından yayınlanan ilanın metninde şu ifadeler kullanıldı: “Aşağıda adı soyadı, unvanı belirtilen mükellefler adreslerinde bulunamadığından 213 sayılı Vergi Usul Kanunu’nun 105.maddesi gereğince ilan tarihinden başlayarak 1 ay içerisinde bizzat veya bilvekale müracaat etmeli veyahut taahhütlü mektup ve telgrafla açık adreslerini bildirmeleri halinde, ilan üzerine bizzat veya bilvekale müracaat edenlere yerinde, adres bildirenlere ise süre ile kayıtlı resmi tebliğ yapılacağı aksi takdirde ilan tarihinden itibaren bir ayın sonunda resmi tebliğin yapılmış sayılacağı hususu ilan olunur.”

Şimdi listede ismi yer alan 2 milyon 704 bin TL borçlu 141 mükellefin 1 ay süresi bulunuyor.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.