400 bin ton pancar işlenip 50 bin ton şeker üretilecek

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük şeker fabrikası olan Elbistan Şeker Fabrikası’nın yeni alım dönemi için Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ayhan Özcan, MHP Elbistan İlçe Başkanı Ali Demir, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, Pankobirlik Elbistan Şubesi Başkan Vekili Kerbi Ceran, daire amirleri, muhtarlar, işçiler ve çok sayıda çiftçinin katılımıyla fabrika içerisinde tören düzenlendi.

Tören,  saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını ise Fabrika Müdürü Ahmet Büyük yaptı. Büyük, Elbistan Şeker Fabrikası’nın 33. Alım Kampanyası döneminde 4 bölge 55 mahalle ve 2 bin 174 çiftçi ile sözleşme yaparak 64 bin 600 dekarda pancar ekimi gerçekleştirdiğini söyledi.

Şeker sektörünün ülke kalkınmasında aranacak en temel özellikleri bünyesinde bulundurduğunu ifade eden Elbistan Şeker Fabrikası Müdürü Ahmet Büyük, şöyle konuştu:

 “Şeker sektörü; ülke kalkınmasında aranacak en temel özellikleri bünyesinde barındırmaktadır. Pancarın yetiştirilmesi için tarım makine sanayinin gelişmesine katkı sağlayan sektörleri hareketlendirmiş ve tarım makine sanayinin gelişmesine katkı sağlarken üretilen şeker, melas ve yaş küspe ile gıda sanayinin gelişmesine, hayvancılık faaliyetleri için lazım olan yem sanayine katkı sağlamış, alkol ve maya sektörüne önemli hammadde kaynağı oluşmuştur. Fabrikamız, kuruluşundan itibaren bölgesine, Elbistan halkına ve Elbistan ilçemizin kalkınmasında katkı yapmış ve yapmaya devam edecektir.”

33. Alım Kampanyasının 105 gün süreceğinin bilgisini veren Büyük, “Fabrikamıza bağlı Elbistan, Afşin, Göksun ve Tufanbeyli bölgelerine ait pancarların alınmaya başlamasıyla 33. kampanyamızı başlatmış olacağız. Bu yıl fabrikamıza bağlı 4 bölge 55 mahalle ve 2 bin 174 üretici ile üretim sözleşmesi yapılarak 64 bin 600 dekar alanda pancar ekimi gerçekleştirilmiştir. Fabrikamızın pancar işleme kapasitesi günlük olarak 3 bin 900 ton/gün olup, bu yıl rafineri kampanyası dahil tahmini olarak 105 gün sürecektir. Kampanya süresince 400.000 ton pancar işlenerek, 50.000 ton kristal şeker, 17.000 ton melas ve 100.000 ton da yaş küspe elde edilecektir” dedi.

Elbistan Şeker Fabrikası’na tam otomasyonlu biyolojik atık su arıtım tesisinin yapımına bahar aylarında başlanacağını kaydeden Büyük, “3 yıldır Elbistan ve Afşin yöremizde polar düşüklüğü yaşanmaktadır. İklim, tohum, sulama, gübreleme etken olduğu sebeplerinin yanı sıra Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitemizin bilimsel çalışmaları sonucunda bazı yörelerde bor, demir, çinko minarelerinin eksik olduğu tespit edilmiştir. Çiftçimiz tüm çaba ve gayretler gösterilerek bizler verimin yüksek olmasını ve polar şekerin 16 ve üzeri olmasını isteriz. Çiftçimizin yüzü gülsün bizim de ambarlarımız şekerle dolsun. Biz de beklediğimiz şekeri alalım.

Fabrikamız 2018 yılı bahar ayında tam otomasyonlu biyolojik atık su arıtım tesisin temeli inşallah atacağız çevremiz pis koku ve çevre kirliliğinden kurtulacaktır. Arıtım tesisinin kurulmasında başta Sayın Kaymakamımız Tuncay Akkoyun Bey olmak üzere emeği geçen herkese fabrikamız adına teşekkür ederiz. Başlattığımız pancar alım kampanyasının, memleketimize, sanayimize ve tüm yöremize hayırlı olmasını diliyor; kazasız belasız ve bereketli bir kampanya dönemi yaşanmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra mikrofona davet edilen Şeker-İş Sendikası Elbistan Şube Başkanı Mehmet Kılıç ise, fabrikadaki işçi sorununa dikkat çekti.

Kılıç, şunları söyledi:

“Fabrikamızın en önemli sıkıntılarından biri, muvakkat personelimizin kadroya geçirilmesi veya uzun süreli çalıştırılması ve bununla birlikte yeni personel alınmasıdır. Bu konuda sendikamız genel merkezinin ve genel müdürlüğümüzün ciddi çalışmalar içinde olduğunu biliyoruz. Bu konunun yakın takipçisiyiz.

Fabrikamızın bir diğer sorunlarından biri olan biyolojik atık su arıtım tesisine 2018 yılının bahar aylarında başlanacak olması hem fabrikamız hem de Elbistan ilçemiz için çok büyük önem arz etmektedir. Çamur havuzlarındaki atık suyun koku ve kirlilik üretmesi engellenecek ve özellikle Yunus Emre Mahallesi’nin bu kokudan rahatsızlığı ortadan kalkmış olacaktır. Bu önemli tesisin kazandırılmasında emeği bulunanlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kampanya dönemimizin de hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.”

Programın son konuşmasını ise Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun yaptı. Milli ve yerli bir kaynak olan şekerpancarının ülke ekonomisi için önemine işaret eden Kaymakam Akkoyun, “Elbistan Şeker Fabrikası, bölge ekonomisi için çok önemli bir tesis ve bir ildeki fabrika ile hemen hemen aynı kapasiteye sahip. Türkiye’nin 4.büyük ovasındayız. İnşallah önümüzdeki yıllarda yapımı devam eden ve planlanan sulama tesislerinin de bitmesiyle bölgemiz önemli bir tarım alanına sahip olacak. Çok çalışmamız gerekiyor. Birlik olmamız gerekiyor. Fert fert çok çalışmamız gerekiyor. Ekonomik kaynaklarımızı çok iyi kullanmamız gerekiyor. İnşallah dünyanın en büyük ülkelerinden biri olma hedefine ulaşmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu defalarca ifade ediyorlar. İstihdamı ve üretimi, yerel kaynakları arttırın diye. Bizim de şuanda yaptığımız da o aslında. Şekerpancarı, bölgemizin en önemli zenginliklerinden birisi. Milli bir kaynağımız. Bu yerli kaynağımızı, en verimli şekilde kendi bölgemizde bulunan fabrikamızda kendi işçilerimiz ve kendi vatandaşlarımızla çok çalışarak ve çok üreterek değerlendirmek durumundayız” şeklinde konuştu.

Elbistan’ın birçok alandaki kamu yatırımları ile daha güzel bir kent olacağını belirten Kaymakam Akkoyun, sözlerini; “Elbistan’ımızda eğitim, sağlık, spor ve kültür alanlarında çok güzel yatırımlar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Fabrikamızın arıtma tesisinin de ihalesi yakında yapılacak. Elbistan’ımız, kendi tarihi ve kültürü ile barışık halde gelişiyor. Elbistan, güzel bir kent ve daha da güzel bir kent olacak. Burada görev yaparken sadece tayin ile gelinen bir yer olarak değil kendi memleketime hizmet eder gibi çalışıyorum. Çünkü bu bölge insanı emek vermeye değer, hizmet etmeye değer. Bu bölge insanı, gecesini gündüzüne katarak çalışmaya değer. Vatanını, bayrağını, ülkesini ve devletini seven bir coğrafya. Burada bulunmaktan ve sizlere hizmet etmekten çok mutluyum. Kurumlarımız her zaman vatandaşlarımızın emrindedir. Bu kampanya döneminin çiftçilerimize, fabrikamız personellerine ve Elbistan’ımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bereketli, kazasız ve belasız bir sezon diliyorum” cümleleri ile tamamladı.

Konuşmaların ardından 33. Dönem Alım Kampanyası çerçevesinde fabrikaya ilk sıralarda pancar getiren üreticilere altın ve çeşitli ödüller verildi. Dualar eşliğinde kesilen kurban ve kurdelenin ardından bu yılın ilk pancarı işlenmek üzere fabrikaya doğru yola çıktı.Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110