banner136
banner162

VERGİ BİLİNCİNİN TEMELİ GENÇLER

Vergi haftası sebebiyle toplumda vergi bilincini artırmak isteyen Elbistan Vergi Dairesi Müdürlüğü, geleceğimizin teminatı olan gençlere yönelik konferanslar düzenliyor.

TOKİ İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan Elbistan Vergi Dairesi Gelir Uzmanı Fatih Özcan, vergi bilincinin temelinin gençler olduğunu vurguladı.

Vergi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Elbistan Vergi Dairesi Müdürlüğü başlattığı geleneğini bu yıl vergiyi anlatan konferanslar düzenleyerek devam ettiriyor. Vergi Haftası münasebetiyle TOKİ İlköğretim Okulu'nda ilköğretim öğrencilerine verilen konferansların, ilerleyen günlerde devam edeceği belirtiliyor.

Konferans Okul Müdürü Bülent Vicdan'ın konuşması ile başladı. Ardından Elbistan Vergi Dairesi Müdürü Mehmet Canbay, öğrencilere alışverişlerinde fiş almaları konusunda tavsiyede bulundu.

Vergi Dairesi Müdür Yardımcıları Zübeyir Yaşar Erdem'in de hazır bulunduğu konferansa katılan öğrenciler, vergi konusunda akıllarına takılan soruları yönelterek cevap bulmaya çalıştılar.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Elbistan Vergi Dairesi Gelir Uzmanı Fatih Özcan, vergi bilincinin ilk etapta gençlere aşılanması gerektiğini vurgulayarak, öğrencilere verginin ne demek olduğunu anlattı.

Özcan, "Bugün Maliye Bakanlığının vergi toplamakla görevli birimi olan Vergi Dairesi Müdürlüğünü temsilen burada bulunuyoruz. Amacımız Maliye Bakanlığı hakkında bilgi vermek ve hepinizde var olduğundan şüphe duymadığımız vergi bilincinin pekişmesine yardımcı olmaktır. Bu yıl 22.'sini kutladığımız vergi haftası 21-27 Şubat 2011 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlamaktayız. Maliye Bakanlığı ülkemizin en köklü, en eski kurumlarından bir tanesidir. 1923 yılında kurulmuş ancak kökleri Osmanlı dönemine dayanmaktadır. Maliye bakanlığı; Devlet gelirlerinin toplanması, Devlet Bütçesinin hazırlanması ve uygulanması, Devlet Hesaplarının tutulması ve izlenmesi, Devlet harcamalarının yapılması, Hazinenin, yani devletin sahip olduğu bina, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerinin korunması, onarılması, kiralanması, Hazine ile ilgili davaların mahkemelerde savunulması ve izlenmesi gibi görev ve yetkilerinin kullanır.

Bakanlığımız bu görevlerini, illerde Vergi Dairesi Başkanlıkları ve Defterdarlıklar aracılığıyla yerine getirmektedir. Vergi Daireleri, devlet hazinesi için para toplamakla, Muhasebe müdürlükleri ve Saymanlıklar da Kanuni ölçü ve kurallara göre devlet giderleri için para ödemekle görevlidirler. Devletin geliri sadece vergilerden ibaret değildir. Bunun dışında devletin; Harçlar, resimler, cezalar gibi vergi benzeri gelirler dediğimiz gelirleri de vardır. Ayrıca borçlanmalar ve hazine mallarının kiralanması gibi vergi dışı gelirler ile özel gelirler ve fonlar da vardır. Peki devletin gelirleri arasında neden özellikle vergi üzerinde duruyor ve önem veriyoruz Çünkü devletin gelirleri arasında yaklaşık yüzde 87 gibi bir pay ile ilk sırayı vergiler alır ve bunlar sürekli ve sağlam bir gelir kaynağıdır. Diğer gelirler hem az, hem de borçlanmalarda borç alınan tutarlar daha sonra geri ödeneceğinden sağlam ve sürekli bir gelir kaynağı değildirler" dedi.

Elbistan Vergi Dairesi Gelir Uzmanı Fatih Özcan, Vergi Haftası etkinliklerinin bu hafta sonuna kadar devam edeceğini belirterek, sözlerini tamamladı.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
er 10 yıl önce

gençler ama nakit yokki.nakit

Avatar
bir ogrenci 10 yıl önce

elbistan i.ö.o de vergi dairesine gitti ama o cıkmamış yine toki de var dı elbistan i.ö.o de vardı o neden cıkmadı