Rehberlik Servisi, öğrencileri bilgilendirdi

Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Rehberlik Servisi tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nca finanse edilen “Bölgenin İhtiyaç Duyduğu Sektör Odaklı Nitelikli Eleman Yetiştirilmesi” projesi kapsamında, ‘Okul Terklerinin Azaltılması’ amacıyla öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Elbistan Belediyesi ile Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin birlikte yürüttüğü projeyle ilgili olarak Okul Müdürü İlyas Gezer, yaptıkları çalışmaları değerlendirdi.

Okulun rehberlik servisi tarafından yapılan çalışma ile mesleki eğitimi yarıda bırakan veya bırakma riski olan 360 öğrenciye yönelik anket çalışması yapıldığını ifade eden Gezer, şunları söyledi:

“Proje öncesi hazırlık çalışmaları kapsamında mesleki eğitimi yarıda bırakan ve bırakma riski yüksek olan 360 öğrenci tespit edilmişti. Okul Rehber Öğretmenimiz Şerif Aybakar tarafından proje kapsamında yapılan bu gibi bilinçlendirme çalışmalarıyla okula karşı kayıtsızlık hali ve devamsızlığın azalacağını düşünmekteyiz. Söz konusu öğrencilere okulumuzda birebir rehberlik uygulanmakta ve proje bitiminden sonra da 2 yıl boyunca rehberlik biriminin gözetiminde tutulacaklardır. Rehberlik servisimiz proje kapsamında geçen ay içerisinde devamsızlık nedenlerinin tespitiyle ilgili bir anket çalışması yapmıştır. Öğrencilerde devamsızlıkların; fiziki nedenleri, kişisel ve psikolojik nedenleri, ekonomik nedenleri, sosyal nedenleri nelerdir? sorularına yanıt aranan bu çalışma 360 öğrencimize uygulanmıştır. Anket çalışmasının sonuçları rehberlik servisimiz tarafından masaya yatırılmıştır. Okul idaresi ve okul rehber öğretmenleri; ankete verilen cevaplara göre tespit edilen devamsızlık nedenleri ve devamın sağlanmasına yönelik çözüm önerilerini getirmişlerdir.”

Okul idaresi ve rehberlik servisi tarafından yapılan tespitler sonucunda şu kararlar alındı:

1- Öğrencilerin çoğunluğu sağlık nedenlerinden dolayı devamsızlık yaptıklarını belirtmektedirler; kısa süreli aralıklarla önceden önlem almak kaydıyla ilgili sağlık tarama merkezleriyle irtibata geçilerek sağlık taramaları yapılacaktır.

2- Aileden kaynaklanan sorunların çözümünde; konuyla ilgili rehberlik servisinin aile ile irtibat kurması ve problemlerin niteliğine göre ilgili kamu kuruluşlarına yönlendirilmesi sağlanacaktır.

3- Öğrencilerde başaramama duygusu aşılabilmesi için dersler bilinenden bilinmeyene, yakından uzağa, somuttan soyuta bir şekilde işlenerek; öğrencilere ilk etapta kademeli bir şekilde ilerleyerek başarma duygusu kazandırılabilinir. Öğretmenlerle görüşerek yüksek devamsızlığa sahip bu öğrencilere yukarıda belirtildiği şekilde eğitim vermeleri istenecektir.

4- Öğrencilere eğitsel rehberlik kapsamında planlı ve programlı ders çalışma yöntemleri hakkında bilgi verilecektir.

5- Yapılan anket çalışmasına göre öğrenci devamsızlığında, kişisel sorunların etkili olduğu durumlarda rehberliğin gönüllülük ilkesine uymak koşuluyla öğrenci psikolojik danışma servisine yönlendirilecektir.

6- Derslerin öğrenci ilgisini çekmemesi durumunda, dersleri daha zevkli ve istenilir hale getirilecek yöntemler okul müdürleri kanalıyla öğretmenlere bildirilecektir. Okul müdürü ders öğretmenlerinin dersine girerek bu yöntemin uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilecektir.

7- Öğrencilerin bazı öğretmenler ve idarecilerle geçinememesinden kaynaklı devamsızlıklarda söz konusu öğretmenlerle iletişime geçilecek ve eğer öğrencilerin geçimsizlik durumu tek taraflıysa öğrencinin bu duygudan kurtulması için görüşmeler yapılabilecektir.

8- Araç-gereç eksikliklerinden dolayı devamsızlık yapılıyorsa, okulun yardım fonundan, eğitim teknolojileri müdürlüğünden yardım istenebilecektir.

9- Derse hazırlıksız geldiği zaman cezalandırmanın yerine nedeninin ne olduğu öğrenilerek, öğrenciyle duygudaşlık kurularak; ego geliştirici dil kullanarak durum belirlenebilir ve çözüm önerisi geliştirilebilir.

10- Öğrencinin aileleriyle iletişime geçilerek uyku düzenleri hakkında bilgi verilerek, uyku düzeninin öğrenciye uygun hale getirilmesi için bilinçlendirme çalışmaları yapılabilir.

11- Sınıf düzeni ve kurallarının belirlenmesinde öğrenci görüşü alınarak; öğrenciye değerli olduğu hissettirilerek, okula karşı istekli gelmesi sağlanabilir.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1