banner136
banner162

RAMDAN SEMİNERLER
banner43

Elbistan Rehberlik ve Araştırma Merkezi, Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölüm Başkanı Hakan Bozdoğan ve Rehber Öğretmen Cuma Otlutepe tarafından, Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi Seminerleri sunuluyor. Seminerler; ilköğretim okulları ve ortaöğretim okullarında görev yapan rehber öğretmenler ile rehber öğretmeni bulunmayan okullardan bir idarecinin katılımıyla düzenleniyor.

Elbistan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Sedat Kaba, 14 Aralık günü Elbistan Ticaret Meslek Lisesi Toplantı Salonunda, 15 Aralık günü Ekinözü ilçesi Yunus Emre İlköğretim Okulunda seminerlerin düzenlendiğini ifade ederek, 16 Aralık günü Afşin ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonunda, 17 Aralık Cuma günü ise Nurhak ilçesinde Öğretmenevi Toplantı Salonunda seminerler düzenleneceğini söyledi.

Bireylerin yaşamlarının herhangi bir döneminde eğitsel ve mesleki tercihlerini yapabilmeleri, kendilerini geliştirmeleri ve sürdürebilmeleri için verilen destek hizmetleri olarak tanımlanan mesleki rehberlik çalışmalarının, bireylerin kişisel gelişmeleri için olduğu kadar ülkelerin kalkınması ve gelişmesi için de gerekli çalışmalar arasında yer aldığını kaydeden Sedat Kaba, bu amaçla seminerlerin sürdüğünü kaydetti.

Seminerler hakkında bilgi veren RAM Müdürü Sedat Kaba, şunları söyledi:

"Mesleki rehberlik hizmetleri; bireylerin ilgi, yetenek ve değer boyutlarında kendilerini tanıyarak, içinde bulundukları çevrede kendilerine açık olan eğitim ve iş imkânları arasından sağlıklı seçimler yapmalarını amaçlayan hizmetleri kapsamaktadır. Bu hizmetler hayat boyu rehberliğin ayrılmaz bir parçasıdır.

Mesleki rehberlik; hayat boyu öğrenme, sosyal katılım, işgücü piyasası verimliliği ve ekonomik gelişme başlığını taşıyan dört kamu politikasının hedefine ulaşmasında önemli ve gerekli görülmektedir.

İnsanların hayatları boyunca mutlu ve verimli bir şekilde çalışmalarını sağlamak, ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamak amacıyla mesleki bilgi, rehberlik ve danışma hizmetlerinde işbirliği mutabakat belgesi projenin ortakları arasında imzalanmıştır. AB destekli hazırlanan bu projenin ortakları; MEB,ÇSGB, DPT, YÖK, TÜİK, KOSGEB, MPM, MYK, TOBB, TÜRK-İŞ, TESK, TİSK, İŞ-KUR'dur."

Sedat Kaba, açıklamasının devamında şu cümlelere yer verdi:

"Milli Eğitim Bakanlığı adına Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğünün de sorumlu olduğu Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi Kurulmuştur. MBS diye adlandırılan web tabanlı sistemle her birey kendi özelliklerinin hangi mesleğe uygun olduğunu öğrenebilir, buna göre iş hayatını yönlendirebilir. Okullarda 7. sınıf ve üzeri tüm öğrenciler faydalanabilir. İnternet üzerinden kişisel olarak uygulanan ilgi, yetenek ve mesleki değerler ölçekleri sonucunda bireyler kendilerinin hangi iş ve mesleğe daha yatkın olduğunu görebilmektedir. Meslekler hakkında detaylı bilgiye rahatlıkla ulaşılabilir, sistem İŞ-KUR bağlantılı çalışmakta, mesleklerle ilgili tüm bilgiler İŞ-KUR verilerinden sisteme aktarılmaktadır.

MBS ile sadece öğrenciler değil tüm bireylere açık olarak işlemekte, isteyen vatandaşımız sisteme giriş yaparak üye olduktan sonra kendini değerlendirebilir, isterse sisteme üye olmadan meslekler hakkında bilgi edinebilirler. Amaç; yaşam boyu öğrenme olduğu için 7. sınıfta okuyan öğrencilerimiz ve daha üst yaş gurubunda olan tüm bireylerin sisteme üye girişi yapabilecekleri ya da üye olmadan da sisteme giriş yaparak faydalanabilirler. Sisteme ulaşmak için arama motorlarına MBS yazılıp arandığında ulaşılabilir veya http://mbs.meb.gov.tr bu internet adresinden ulaşabilir."


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.