Özel öğrencilerden özel program

            Elbistan Milli Eğitim Müdürlüğü ile Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) tarafından organize edilen, Özel Eğitim Sınıfları Geleneksel Bahar Şenliği yapıldı. Şenlikte sahneye çıkan özel eğitim sınıfı öğrencileri, birbirinden güzel gösteriler sundular.

            İMKB Fen Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen Özel Eğitim Sınıfları Geleneksel Bahar Şenliği’nin açış konuşmasını, RAM Müdürü Cuma Otlutepe yaptı.

            Otlutepe, Elbistan’daki 25 özel eğitim sınıfında 150 öğrencinin eğitim gördüğünü ifade ederek, ayrıca 25 eğitim destek odasının bulunduğunu ve 20 özel öğrencinin ise ede eğitim destek programından faydalandığını söyledi.

            Elbistan Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt ise, ilçe genelindeki özel eğitim sınıflarının sayısının önceki yıllara oranla önemli oranda arttığını belirterek, yaptığı konuşmada, şunları söyledi:

            “Özel eğitim; genel eğitimden farklı bir eğitim gerektiren bireylerin, yeterliliklerine ve gelişim özelliklerine dayalı olarak ve sosyal gereksinimlerini karşılamak için, özel olarak yetiştirilmiş personel tarafından, özel olarak geliştirilmiş eğitim programları, araç-gereçleri ve yöntemleri ile sürdürülen eğitimdir. Özel eğitim gerektiren birey, çeşitli nedenlerle bireysel özellikleri ve eğitim yeterlilikleri açısından akranlarından beklenen düzeyden anlamlı farklılık gösteren özel gereksinimli birey olarak tanımlanmaktadır.  

Eğitimin temel işlevi bireysel potansiyele işlerlik kazandırmak üzere bireyin yeteneklerini geliştirmektir. Bu durum eğitim süreçlerinin, bireylerin özel durumlarına göre düzenlenmesini gerektirmektedir. Bu nedenle, bireye göre ve özel olma; eğitimin doğasında mevcut temel bir özelliktir. Eğitimin sosyal adalet ve eşitlik kavram ve anlayışı, süreçlerdeki tüm bireylerin bireysel ilgi, kapasite ve yetenek potansiyeli oranında eğitimden yararlanabilmelerini sağlayacak önlemlerin alınmasını gerektirmektedir.

Bizlerde ilçemizde özel eğitimin önemini biliyoruz ve bu konuda çalışmalarımızı en üst seviyede tutuyoruz. 2014 yılında özel eğitim sınıfı sayımız 3 iken şuan bu sayı ilçemizdeki 21 farklı okulda 24 özel eğitim sınıfına çıkarıldı. Bu sınıflarda yaklaşık 150 öğrencimiz öğrenim görmektedir. 2014 yılında ilçemizde 1 olan Destek Eğitim Odası sayısı 25’e çıkarıldı. Daha önceki yıllarda Evde Eğitim Hizmetinden faydalanan öğrenci sayımız 4 iken, bu sayıda 20’ye ulaştı. Ayrıca 2015-2016 yılında PYBS ve TEOG’da Sınav Tedbir Hizmetinden 29 öğrencinin faydalanması sağlandı. Böylelikle bu öğrencilere sınavda 15 dakika ek süre ilavesi ile kodlayıcı öğretmen görevlendirilmesi yapılmıştır. Amacımız; ilçemize bağımsız bir Özel Eğitim Okulu ile Bilim ve Sanat Merkezi kazandırabilmektir.

Geleneksel Özel Eğitim Sınıfları Bahar Şenliğini düzenlemekteki amacımız; özel eğitime dikkat çekmek, kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve öğrencilerimizin bir yıl boyunca yaptıkları etkinliklerin ve çalışmaların gösterilmesini sağlamaktır. Programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Daha sonra mikrofona gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Elbistan İlçe Koordinatörü ve Daire Başkanvekili Ali Mazhar Türk, özel öğrencilerin sevinç ve heyecanlarına ortak olmak istediklerini ifade ederek, “Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatih Mehmet Erkoç beyin selam ve muhabbetlerini ileterek söze başlamak istiyorum. Özel gereksinimli çocuklarımız, bizim, çocuğumuz, kardeşimiz, komşumuz, akrabamız, yani hepimiz özel gereksinimli çocuklarımızla aynı çatı altında yaşıyoruz, aynı sofralara oturuyoruz. Özel gereksinimli çocuklar toplumumuzun bir parçası ve gerçeğidir. O halde, hiç kimse bu çocuklarımızı hayatımızın dışında ve uzağında sayamaz.

Onları değerli, saygın bir birey olarak toplumda geleceğe güvenle hazırlayabilmek için eğitim kurumlarımızın yanında bizlerde büyükşehir belediyesi olarak geçen yıl yaptığımız gibi bu yılda sevinçlerine, coşkularına katkıda bulunmak, katılmak istedik.

Bu tür etkinliklerin onların hayatlarında önemli etkileri olduğunu, eğitim kökenli biri olarak geçen yıl şahit oldum. Çalıştığım okulda o çocuklarımızın nasıl sevindiklerini, havalara zıpladıklarını gördüm. Bu sebeple bu etkinliklerin, uygulamalı çalışmaların daha da arttırılması ve bize düşen görevlerde de biz büyükşehir belediyesi olarak hep yanınızda olduğumuzu belirtirim” dedi.

Konuşmaların ardından, Özel Eğitim Sınıfları Geleneksel Bahar Şenliği kapsamında sahne alan öğrenciler, palyaço gösterileri, sandalye kapma yarışması yaparak, şarkılar seslendirdiler. Dans gösterisinin de yer aldığı şenliğin ardından, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından özel öğrencilere uçurtma, şapka ve tişört dağıtıldı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner110

banner1