banner136
banner162

EMYO, BİLİRKİŞİLİK YAPACAK
banner43

Elbistan Meslek Yüksek Okulu (EMYO) Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hanifi Binici, beton kalite testi, yapıların deprem güvenirliğini araştırma ve benzeri konularda deney ve testler yapacaklarını ifade ederek; bilirkişilik, rapor düzenleme gibi faaliyetlerle Elbistan ve bölgeye hizmet sunacaklarını söyledi.

Bugüne kadar beton kalite testi, yapıların deprem güvenirliğini araştırma gibi birçok deney ve testler için Kahramanmaraş ve çevre illere gidildiğini ifade eden Hanifi Binici, kuracakları laboratuar sayesinde birçok konuda bilirkişilik ve testler yapacaklarını kaydetti.

EMYO'da kurulacak olan laboratuarda, yapıların deprem güvenliğinin araştırılması, betonların kalitelerinin test edilmesi, sertliğinin ölçülmesi gibi araştırma, deney ve testler yapılabileceği gibi, bu sayede bilirkişilk işlemleri de Elbistan'da yerine getirilebilecek.

EMYO Müdürü Binici, bu tür deneylerin Elbistan'da yapılması için bir çalışma başlattıklarını belirterek, yüksek okuldaki inşaat ve makine laboratuarlarına alınacak bazı makine ve cihazlarla testlerin çok yakında Elbistan'da yapılacağını söyledi.

EMYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hanifi Binici, konu ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Üniversiteler, çağın gereklerine uygun olarak verdikleri eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında, bulundukları şehirlerin ihtiyaçlarına, imkânları ölçüsünde cevap vermelidir. Bu noktadan hareketle EMYO'ya alınacak birkaç makine ve cihazla Elbistan halkı, resmi kurum ve kuruluşlardan gelecek talepler yerine getirtecektir. Yaşadığımız coğrafyanın deprem bölgesi olduğu gerçeği düşünülürse yapılarımızın depreme karşı güvenli olması önem kazanmaktadır. EMYO, halkımız ve kamu kurum ve kuruluşlarından gelebilecek bu bağlamdaki taleplere cevap verecektir. Yani yapıların deprem güvenliği araştırılarak uygun çözümler önerilecektir. Bu çalışmalar şimdiye kadar ve hala Kahramanmaraş'ta yaptırılıyor. Artık halkımızın söz konusu problemlerine çözüm aramak için bu kadar uzaklara gitmelerine gerek kalmayacaktır. Yani Elbistan Meslek Yüksek Okulu olarak bilirkişilik, rapor düzenleme gibi faaliyetlere başlıyoruz."

EMYO Müdürü Hanifi Binici, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnşaat laboratuarında beton kalite deneyleri olacak. Bu deneylerde beton karışım hesabı, taze betonun birim ağırlığının bulunması, taze betondan numune alma, taze beton kıvamının çökme deneyi ile bulunması, beton küp veya silindir basınç dayanımı, betonda basınç dayanımının beton tabancası ile bulunması, betondan karot alma gibi işlemler ve testler yer alacak. Agrega dediğimiz kum-çakıl deneyleri ile de elek analizleri, agrega özgül ağırlığı, agrega su muhtevası, agregada boşluk yüzdesi, agregada yabancıorganik maddelerin, Los Angeles Deneyi ile agregada aşınma kaybının, agreganın don kaybının bulunması gibi testlerimiz olacak. Bu deneylerin dışında inşaat laboratuarımızda malzeme deneyleri ve donatı ile ilgili çalışmalarımız da olacak. Makine laboratuarımızda ise çelik çekme, sertlik, aşınma gibi deneylerimiz olacak."

Elbistan'da gerek kamu kurumlarının, özel kuruluşların veya vatandaşların yaptırdıkları inşaat ve diğer işlemlerde satın aldıkları hazır betonun kalitesinin, betonu satan firma tarafından test edilmesinin doğru bir uygulama olmadığına da değinen Binici, "Bir firmanın kendi sattığı betonun testini yine kendisinin yapması doğru bir uygulama değildir. Böylesi testleri mutlaka bağımsız bir kuruluş yapmalıdır ve doğru olanı da budur. O nedenle kuracağımız laboratuarlar büyük önem arz etmektedir" diyerek, sözlerini tamamladı.


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yaşar okur 10 yıl önce

üniversitelerin bir görevi de bulunduğu kentin sanayi,endüstri ve ekonomisine kılavuzluk yapıp o kent ile bütünlük;sosyal ve yapısal entegreyi sağlamaktır.bu manada elbistana bu teknik katkıyı sağlayacak olmasından dolayı elbistan m.y.okulu müdürümüz yrd.doç.dr. sayın hanifi binici hocamızı kutluyorum.yaşar okur bayındırlık ve iskan il müdürlüğü k.maraş