Elbistan’da nitelikli 4 liseye 420 kontenjan ayrıldı

Nitelikli okullar arasında Elbistan’daki en yüksek kontenjan ayrılan okul ise Dulkadiroğlu Anadolu Lisesi oldu. Dulkadiroğlu Anadolu Lisesi, 180 öğrenci alacak. En az kontenjan ise, Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne ayrıldı. Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kontenjanı 30 olarak belirlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı, “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu” ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjan tarihlerini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, başvuruların 18 Nisan’a kadar elektronik ortamda öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda yapılacağı kaydedildi.

Açıklamada, “Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2018 Yılı Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu' ile sınavla öğrenci alan okul listeleri ve kontenjanları 10 Nisan 2018 tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanarak kamuoyu ile paylaşılmıştır. Merkezi Sınava isteğe bağlı olup sınava katılmak isteyenler, başvurularını 11-18 Nisan 2018 tarihleri arasında elektronik ortam üzerinden öğrenim gördükleri okullara yapacaklardır.  Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin başvuru işlemleri Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü tarafından takip edilecektir. Merkezi Sınav başvuru ve sonuçlarıyla ilgili iş ve işlemler elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilecektir. Öğrencinin herhangi bir sorun ya da zorlukla karşılaşmaması için elektronik ortam üzerindeki bilgilerinin güncel olması gerekmektedir.

Merkezi Sınav; 8’inci sınıf öğretim programları esas alınarak yapılacaktır. 2 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan sınav, iki bölüm halinde uygulanacak, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve aynı gün yapılacaktır. Sınavın iki bölümü arasında verilen süre, öğrencilerin ihtiyaçlarını gidermesi ve dinlenmesi için kullanılacaktır. Bu sürede öğrenciler okullarından ayrılamayacaklardır. Fotoğraflı Sınav Giriş Belgesi 22 Mayıs 2018 tarihinden itibaren elektronik ortamda okul müdürlükleri tarafından renkli olarak alınacak, mühürlenerek onaylandıktan sonra öğrenciye teslim edilecektir.

Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler en geç saat 09.00’da, fotoğraflı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacaktır. Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi) ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracaktır. Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır” denildi.

2 Haziran'da yapılacak merkezi sınavın sonuçları ise, 22 Haziran'da açıklanacak. İki bölümden oluşacak sınavın birinci bölümü 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve 75 dakika sürecek; ikinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve 60 dakika sürecek. Sözel bölümde, adaylara 8. sınıf Türkçe dersinden 20, din kültürü ve ahlak bilgisi, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil derslerinden 10'ar olmak üzere 50 soru; sayısal bölümde ise matematik ve fen bilimleri derslerinden 20'şer olmak üzere 40 soru yöneltilecek. Her sorunun 4 seçeneği olacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayımladığı kılavuza göre, Elbistan’da 4 lisenin merkezi sınavla öğrenci alması kararlaştırıldı. Yaklaşık 2 bin 700 8.sınıf öğrencisi olan Elbistan’da, Elbistan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Elbistan Dulkadiroğlu Anadolu Lisesi ve Elbistan İMKB Fen Lisesi, merkezi sınavla öğrenci alacak okullar oldu. Elbistan Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin kontenjanı 90, Elbistan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin kontenjanı 30, Elbistan Dulkadiroğlu Anadolu Lisesi’nin kontenjanı 180 ve Elbistan İMKB Fen Lisesi’nin kontenjanı ise 120 olarak açıklandı.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
nitelik ?! 10 ay önce

Okulların "NİTELİKLİ" olarak seçilmesi, diğer okulların "NİTELİKSİZ" (!) olarak ifadesi demektir ! Bu durum da hem öğrencilerimiz, hem öğretmenlerimiz, hem de veliler açısından büyük sıkıntı yaratır."Hararet nârdadır, sacda değildir; Kerâmet baştadır, taçda değildir." Nice viranelerde, nice hazineler saklıdır...Eğitimde asla ayırım olamaz !

Avatar
ÖGRENCİ VELİSİ 10 ay önce

Elbistan Anadolu lisesi Elbistan'ın en iyi iki okulundan birisi,bunu herkes biliyor.neden sınav ile öğrenci alan okullar arasında değil.burada okuyan çocuklar fen lisesi ayarında çocuklardır.Öğretmen arkadaşlar yine kaliteli bilgili öğretmenlerdir.Şimdi sınavsız öğrenci gelecek seviye iyice düşecek.Miili eğitimin taşları zaten oturmadı bu kararda çok üzücü oldu.inşAllah öğretmen arkadaşlar daha verimli olurda okulun kalitesi düşmez.

Avatar
vatandaş 10 ay önce

kardeşim elbistan anadolu lisesine sınavsız ögrenci alınırmı hiç.Bu okul Elbistanın en iyi okulu biraz düşünün be.

Avatar
CEZMİ ÖZKARA-İST. 10 ay önce

Elbistan Anadolu Lisesi'nin sınavla öğrenci almayışı kararı bu okulda yıllarca görev yapmış biri olarak bende ŞOK etkisi yarattı.Bu okul yıllarca sınavla öğrenci alan Elbistan'ın tek okulu idi;bu,Elbistandaki eğitime vurulmuş büyük bir darbe olarak görüyorum.Temennim bu yanlışın derhal düzeltilmesi...Yoksa Elbistan'ın en güzide okulunun katledilmesi,göz göregöre yok edilmesi demektir.Anlaşılan Elbistan, şeker fabrikasına sahip çıkmedığı ğibi bu güzide okuluna da sahip çıkmayacak...Masa başında bu kararı alanlara da yazıklar olsun diyorum.

Avatar
Elif 10 ay önce

Elbistan anadolu değilde niye dulkadiroğlu kesin bundada bir torpil işi vardır her şeyde olduğu gibi

Avatar
Nedim 10 ay önce

Yetkili birinin Anadolu lisesinin sınavsız ögrenci alınmasını açıklasın Elbistan’ın bölgedeki en iyi okulunu bozmakta ne başarı elde edilecek anlayalım

Avatar
BİRBİLEN 10 ay önce

Okulları nitelikli-niteliksiz diye tasnif etmek cinayettir.Bu cinayetin de faili belli..

Avatar
NİTELİKLİ---NİTELİKSİZ 10 ay önce

DULKADİROGLU LİSESİ NİTELİKLİ , ANADOLU LİSESİ NİTELİKSİZMİ OLDU ŞİMDİ BENCE AMADOLU LİSESİNİN KALİTESİ DÜŞMEZ ÇÜNKÜ KADROSU ÇOK İYİ MAŞALLAH .KALİTEDEN DOLAYI HERKES BURAYA GELMEK ISTEYECEK.ÇALIŞAN ÇOCUK ALLAHIN İZNİ İLE HER YERDE BAŞARIR.HİÇ CANINIZI SIKMAYIN.GÜZEL GÜNLER BİZLERİ BEKLİYOR

banner124

banner116