banner136
banner162

BAŞSAVCILIKTAN SEMİNER

Elbistan Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, adli kolluk görevlilerince tanzim edilerek Cumhuriyet Başsavcılığına intikal ettirilen soruşturma evraklarında tespit edilen eksikliklerin giderilmesi, koordinasyonun sağlanması ve işbirliğinin en üst dereceye çıkartılması amacıyla, 'Tük Ceza Adalet Sistemi Kapsamında Adli Kolluğu İlgilendiren Yasal Düzenlemeler' konulu 4 günlük hizmet içi eğitim semineri düzenlendi.

Elbistan Adliyesi'nde görev yapan Cumhuriyet Savcıları tarafından sunulan seminere, Elbistan Emniyet Müdürlüğü ve Elbistan İlçe Jandarma komutanlığı ile Ekinözü Emniyet Amirliği ve Ekinözü İlçe Jandarma komutanlığında görev yapan personel katıldı.

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda düzenlenen seminer, Elbistan Cumhuriyet Başsavcısı Özden Doğan'ın konuşması ile başladı.

Doğan, 4 gün sürecek seminere Elbistan ve Ekinözü'nde görev yapan kolluk görevlilerinin katılacağını ifade ederek, şunları söyledi:

"Kamu düzenini sağlamayı amaçlayan ve Ceza Adalet Sistemimizi oluşturan mevzuatın zaman içerisinde ortaya çıkan gelişmeler karşısında çağın ihtiyaçlarına cevap vermekte yetersiz kalması sebebiyle, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu TBMM tarafından kabul edilmiştir.

Bu kanunlara bağlı olarak Adli Kolluk Yönetmeliği, Adli ve Önleme Aramalar Yönetmeliği, Ceza Muhakemesinde Beden Muayenesi, Genetik incelemeler ve Fizik Kimliğin Tespiti Hakkında Yönetmelik, Suç Eşyası Yönetmeliği ile Yakalama, Gözaltına Alma ve ifade Alma Yönetmeliği, Ceza Muhakemesi Kanununda Öngörülen Telekomünikasyon Yoluyla Yapılan iletişimin Denetlenmesi, Gizli Soruşturmacı ve Teknik Araçlarla İzleme Tedbirlerinin Uygulanmasına ilişkin yönetmelik çıkartılmıştır.

Yürürlüğe giren bu mevzuatlar sayesinde çağın gereklerine ve insan hakları alanındaki gelişmelere uygun toplumsal ihtiyaçlara cevap verebilen ceza adalet sistemi oluşturulmuştur. Bu sistemin tam olarak işleyebilmesi için suçları soruşturmakla görevli Cumhuriyet Savcıları ile onların adına görev yapan kolluk görevlilerine büyük görevler düşmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığı ve kolluk güçlerinin beraberce çalışmalarının ürünü olan suçla ve suçlularla mücadelede, kovuşturma aşaması için tanzim edilen soruşturma evrakının mevzuata uygun şekilde hazırlanmak suretiyle mahkemelere gönderilmesi, yargının çabuk işlemesinde ve adaletin tecellisinde büyük önem arz etmektedir.

Ceza Adalet Sistemimizin temelini oluşturan kanunlarla, yönetmeliklerin ve 1 Ocak 2006 tarihinde yayınlanan Adalet Bakanlığı genelgelerinin uygulanmasında çıkabilecek aksaklıkları giderebilmek, eşgüdüm içinde hareket edebilmek, olası diğer sorunların tespitiyle çözümüne ilişkin önerileri görüşüp karara bağlayarak, basit, etkin ve çabuk yargılamanın gereğinin soruşturma safhasından itibaren başladığı bilinciyle hareket ederek gereğini yapmak üzere ve adli kolluk görevlilerince tanzim edilerek Cumhuriyet Başsavcılığımıza intikal ettirilen soruşturma evraklarında tespit edilen eksikliklerin giderilmesi, koordinasyonun sağlanması ve işbirliğinin en üst dereceye çıkartılması için bu seminer düzenlenmiştir.

Seminere katılımlarından dolayı Elbistan ve Ekinözü'nde görev yapan kolluk görevlilerine, seminer sırasında maddi ve manevi katkıda bulunan Elbistan Belediyesine, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odasına, sunumda görev alan vefakâr Cumhuriyet Savcısı arkadaşlarıma teşekkür ederim."

Son kararname ile Malatya Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak atandığını da ifade eden Doğan, seminere katılan polis ve jandarma mensuplarına da veda etti.

Konuşmaların ardından, Cumhuriyet Savcıları Murat Dilsiz, Feridun Yetgin, Gültekin Bülbül ve Süleyman Özar tarafından sunulan hizmet içi eğitim seminerine geçildi.

Seminere Elbistan Emniyet Müdürü Mehmet Adalı ile Elbistan ve Ekinözü'nde görev yapan polis ve jandarma mensupları katıldılar.

 


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.