banner136

5 okulun onarımı programa alındı
banner17
banner43

Elbistan Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren 5 okulun onarımı ve tamiri programa alındı. Kısa süre içerisinde ihalenin gerçekleştirilmesi ve çalışmalara başlanması bekleniyor.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Kürşat Bayazıt, belirlenen 5 okul için keşiflerin yapıldığını belirtti. Bayazıt, “Ambarcık İlk ve Ortaokulu, Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, İsmet Paşa İlkokulu, Türkören Hasan Erdoğan İlkokulu olmak üzere 5 okulumuzun yenilenmesi için çalışma başlatıldı. Bu konuda gerekli incelemeler yapıldı. Programa alındığını öğrendik. Bakanlığın onayı ile birlikte ihale aşamasına geçilecek ve kısa süre içerisinde onarım çalışmalarına başlanacak” bilgisini verdi.  

 

Yeni büyükşehirlerde takibi YİKOB yapıyor

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, yeni büyükşehir olan kentler için özel bir uygulama yaptı. Bu uygulamayla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan bilgilendirmede ‘Eğitim öğretim binası ve eklentileri, öğrenci pansiyonu, spor salonu ve her türlü yeni yapım (inşaat) işleri Valilikler bünyesinde kurulan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi Başkanlığı (YİKOB) tarafından gerçekleştirilecektir” denildi.

Ayrıca ilgili yazıda şu bilgiler yer aldı: 

“Bakanlığımız yatırımları (inşaat, bakım- onarım-tadilat, makine teçhizat, okulların ders araç gereç ve büro malzemeleri vs.) 5302 sayılı II Özel idaresi ve 222 sayılı ilköğretim ve Eğitim Kanunu kapsamında il özel idareleri tarafından gerçekleştirilmekteydi. Bilindiği üzere 6360 sayılı Kanun ile büyükşehir statüsündeki illerde il özel idarelerinin tüzel kişiliği kaldırılarak tasfiye edilmiştir.

Bu çerçevede büyükşehir statüsündeki illerimizde Bakanlığımız yatırımlarının gerçekleştirilme sürecine ilişkin aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Eğitim öğretim binası ve eklentileri, öğrenci pansiyonu, spor salonu ve her türlü yeni yapım (inşaat) işleri Valilikler bünyesinde kurulan Yatırım İzleme ve Koordinasyon Birimi Başkanlığı (YİKOB) tarafından gerçekleştirilecektir.

Devlet Yatırım Programına ve II Yapım Programına alınan projelerin ödenekleri Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından Maliye Bakanlığı E-Bütçe sistemi üzerinden içişleri Bakanlığı bütçesine aktarılacak ve İçişleri Bakanlığı tarafından Defterdarlık Muhasebe Müdürlüklerine gönderilecektir. Bakanlığımız yatırımları için e-bütçe sistemi üzerinden YİKOB'Iara gönderilecek ödenekler tertip bazlıdır.

Bu nedenle hangi projeye ne kadar ödenek gönderildiği e-bütçe sistemi üzerinden takip edilemeyecektir. Proje Ödenekleri Bakanlığımız e-yatırım sistemi "proje takip modülünde", raporlar kısmında yer alan "proje bazlı gönderilen ödenekler" raporundan takip edilecektir. İl Milli Eğitim Müdürlükleri bu rapor doğrultusunda, hangi proje için ne kadar ödenek gönderildiğini resmi yazı ile YİKOB'lara bildireceklerdir.

Ödeme emirleri YIKOB'lar tarafından hazırlanacak olup söz konusu ödeneklerin harcama yetkilisi valilik tarafından belirlenecektir.  YlKOB’Iar vasıtasıyla yapılan harcamaların hak ediş bilgileri proje bazlı olarak e-yatırım sistemine girilmeye devam edilecek olup, ödenekler harcama performansına göre gönderilecektir. Yapılacak protokol kapsamında; okul, eğitim kurumu ve eklentilerini yapmak isteyen (müteahhitlik hizmetleri dahil) hayırseverlerimize öncelikli olarak arsa gösterilecek ve her türlü kolaylık sağlanacaktır.”


Anahtar Kelimeler:
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.