banner108
Dedem Korkut Ata topuzun teline dokunduğunda yel durur, su durur, toprak dururdu. Bozkırın sessizliğinde bir yürek konuşur, bir de otağın önünde yanan ardıç odunu. Gönülden kopan söz, topuzun telinde mana bulur, ateşi çevreleyen yiğitlerin yüzünde gam olur, kasavet olur sevda olurdu. Doru atların sırtında koç yiğitler öyle ünlerdi ki kocaman ormanlar, yalçın kayalar bir yürek olur çarpardı. Kılıç şakırtılarının sustuğu zaman sevda sözleri bağdaş kurardı yemyeşil çayırlara. Saftı, masumdu, candandı sevdalar. Sadece savaşta değil gönül almada da ustaydılar.
Biz o zamanlarda da duygusal insanlardık.
Orta Asya bozkırlarından kopup gelen bu ses tez zamanda Anadolu bozkırlarında da yer edindi. Yurt edindikçe, gönüller de coştu. Bir dağ koyağında yiğitlik türküsü, bir çeşme başında sevda yalazı oldu. Su yandı, gönül yandı, söz yandı.
Senem’e söylendi de Senemlerde sevda oldu.  Söz oldu Karacaoğlan’da. Bir asa, bir çarık gezdi diyardan diyara türkü oldu gittiği her yerde.
“Karac'oğlan der ki bizi kayıran
İki canı birbirinden ayıran
Muhannet sofrasında karnın doyuran
İki elle zehir yemiş gîb'olur.
Yıllar geçer dağlar devrilir, ovalar yırtılır, ormanlar yanar. Zulme isyan söze dökülür Pir Sultan Abdal olur.
Bize de Banaz'da Pir Sultan derler
Bizi de kem kişi bellemesinler
Paşa hademine tembih eylesin
Kolum çekip elim bağlamasınlar
Anadolu’m, bereketim…Neşemin kaynağı, bayram yerim, toy çadırım… Gözyaşımın pınar, pınarların gözyaşı olduğu acılar diyarı. Nice kavimler yurt tutmuş bağrında da ancak ben gelince huzur bulmuş marazlı bağrın. Atalarımın atları toynaklarıyla deşerken toprağını ünledikleri naralar şiir olmuş, varsağı olmuş, bozlak olmuş. Köroğlun’un sazında, gün olmuş sevda, gün olmuş başkaldırı.
Yürün aslanlarım savaş edelim
Buna kavga derler bey ne paşa ne
Haykırıp haykırıp kelle keselim
Seyreyleyin eli ayağı şaşana…
Hani dedik ya biz gelende marazlı bağrı gül bahçesine dönmüş Anadolu’nun. Nice bahçıvanlar güller yetiştirmiş bülbüle dost, dikene dost. “Ya Hu” dediklerinde seyyareler gereksizliğinden utanmış. Hep birlikte “ Ya Hak” diye ünlemişler. Bir derviş Yunus olmuş, salmış aşkın yalazını göklere.
Bir garip ölmüş diyeler
Üç günden sonra duyalar
Soğuk su ile yuyalar
Şöyle garip bencileyin
Anadolu, Anadolu’m. Bereketli toprağım. Nice dervişlere, nice ermişlere yurt olanım. Hünkâr Hacı Bektaş ocağında garip babam.  Mevlana’da semahım.  Saymaya yetmeyeceğim, unutursam utancımdan kahrolacağım söz sahiplerim, gönül erlerim.
Sözlü anlatımla başlamış bizde tarih. O obadan bu obaya, o ağızdan bu ağıza söylene söylene bütün Türk yurtlarını dolaşmış. Şimdi şiire, şarkıya düşkünlüğümüz hem bu sözlü anlatımdandır, hem de bu sözlü anlatımda ortaya konulan sanattan. Edirne’den Kars’a her köyde, her şehirde acılar ağıtlarla, sevdalar şiirlerle anlatıla gelmiş. Dedim ya, aslında son derece duygusal bir milletiz biz.
Kocaman ormanda onca yeşillikte bir sarı yaprak görür hüzünleniriz. Eğlence olsun diye sinemaya gider hıçkıra hıçkıra ağlarız. Bakın sevdanın gözyaşına bulanmadığı bir tek dizi var mı televizyonlarda.
Dedim ya, duygusal bir milletiz biz. Alışmışız acılara. Acılarla yaşayıp küçük şeylerden mutlu olmaya. Düğünlerde oynarken bile çalınan ezgide keder taşımışız. Şairlerimiz, ozanlarımız hep söylemiş, hep de söylemeye devam edecekler. Ninnilerle büyüyen bir millet şarkılara türkülere içini açan bu millet elbette duygusaldır.
Bekir Sıtkı Erdoğan ne güzel söylemiş.
 
Atlarımız aldan, kırdan, yağızdan, 
Akıncılar kopmuş gelmiş Oğuzdan, 
Küçüklü, büyüklü hep bir ağızdan, 
Dünyaca söylenir türkümüz bizim
 
Kanundur, değişmez dünyanın seyri, 
Kimsenin kimseye dokunmaz hayrı, 
Savaştan yılmayız, Allah’tan gayrı
Hiç kimseden yoktur korkumuz bizim.
 
Üç laf etsem Türküm derim, üçünde, 
Sana cevabım var bana niçin de, 
Yetmiş iki buçuk millet içinde, 
İşte budur gerçek farkımız bizim.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Gözükara 12 ay önce

Yüreğin gam gönlün hüzün görmesin. Cümle geçmişlerimize ve sevdası Türk'ű olanlara rahmet olsun

Avatar
Sibel 12 ay önce

"Biz o zamanlarda da duygusal insanlardık." bazen kaleminizin sivriliği, bazen naifliği, bazen derinliği, bazen duygusu mest ediyor insanı.

banner111

banner124

banner116

banner115