banner136
 

                                  

 

Son yazımızda şehir içi doğalgaz hatlarının çekilmesi usullerini detaylı bir biçimde anlatmış olup, doğalgazı son kullanıcıya ulaştırmak için bina içi gaz dağıtımı yapılan servis kutularına getirdik. Bu yazımda bina içi gaz dağıtımı abonelik ve gaz kullanımında tasarruf konularına değineceğim.

ilk olarak binalarda piyasa tabiri ile '' Bireysel'' mi ? ''Merkezi'' mi? doğalgazı kullanmalıyım sorusuna açıklık getirmek istiyorum. Bu noktada işin içine ilk önce Enerji Verimliliği Kanunu ve Kat Mülkiyeti Kanunu girmektedir. Kanunların ilgili maddeler incelendiğinde her metrekare ve cinste tüm yapı tipleri için ısıtma sisteminin nasıl olacağı ve hangi şartlarda değiştirilebileceği belirtilmiştir. Biz Elbistan'da en çok kafa karışıklığına neden olan ikibin metrekare şartına göre merkezi ve bireysel sistem kullanımını açıklayacağız. Enerji Verimliliği Kanunu ( EVK) madde 16 Kat Mülkiyeti Kanunu( KMK) 42. maddesini işaret etmektedir. Burada KMK 42.madde'' (Değişik dördüncü fıkra: 18/4/2007-5627/16 md.) Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir.'' şeklindedir. Toplam inşaat alanı brüt inşaat alanıdır ve ilgili binanın yapı ruhsatı ( inşaat ruhsatı) içerisinde bu alan metrekare olarak yazılır. Bu durumda ısıtma sisteminin değişimi için %100 katılım, mutabık kalma, imza ve noter onayı gerekmektedir. Tabi bu günümüz toplu yaşam alanlarında özellikle daha önce apartman sakinlerinin başından geçen ve kötü anıları olan ''kömür parası'' hikayeleri nedeni ile herkesin aynı görüşte olması pek mümkün olmadığı için ikibin metrekare brüt inşaat alanına sahip apartmanlar doğalgaz dönüşümü yaptırmakta zorlanacaklardır. Buna kolaylık getirebilmek adına gaz dağıtım şirketi apartmanlarda %51 in yani daire sayısının yarısından bir fazla kat sahibinin dönüşüm için anlaşması ve noter onaylı karar defterine karar alması şartıyla apartmanların doğalgaz dönüşümünün yapılmasını onaylar. Sekiz ve sekizden az daireli apartmanlarda ise kat maliklerinin bireysel imzalı dilekçeleri ile dönüşüm işlemi yapılır. Merkezi sistem apartmanda tercih edilmiş ise tüm kat maliklerinin gaz abonesi olma zorunluluğu vardır. Ayrıca Elbistan'ımızda pek kullanılmayan Karar defterlerinin önemi de bu dönüşüm kararı alınması sürecinde ortaya çıkmaktadır.

Merkezi ve bireysel sistem kullanımı konusunda; Apartmanlarda bireysel sistem sahipleri hem dairelerinin ısınmasını hemde sıcak suyu kullanımlarını tesisatları kurulmuş olan kombi diye tabir edilen su ısıtıcıları ile karşılayabilirler. Bireysel sistem sahipleri ayrıca kış aylarında kışı geçirmek için başka bir muhite taşındıklarında, daireden uzun süreli ayrıldıklarında sistemi kapatabilirler veya hane halkı istediği odayı kapatıp ısıtmayabilir. Bu durumda alt ve üst katlarındaki kat malikleri ısınabilmek için daha fazla yakıt yakmak zorundadırlar. Bireysel sistemde fatura daire girişine takılan sayaç ile okunur. Merkezi sistemde ise eski kalorifer sisteminde olduğu gibi ısınmaları doğalgaz yakan merkezi bir kazan aracılığı ile sağlanır. Bu kazanın sayacı ayrıdır ve gaz dağıtım firması yetkilisi tarafından tükettiği değer ortak fatura olarak faturalandırılır. Her daire kolektör girişine takılacak ısı pay ölçer ile dairelerin tükettiği ısı miktarı apartmanın belirleyeceği başka bir firma tarafından daire başı okuma firması ile anlaşılan cüzi bir ücret karşılığı, merkezi sistemin sayac fatura değerine oranlanarak bölüştürülür. Böylece ''ısınma'' için olan fatura ortaya çıkar. Daire girişlerindeki sayaç ise ocaklardaki ( diğer gaz kullanan cihazlar dahildir) kullanılan gazın faturası olarak her daireye kesilir. Merkezi sistemde kat maliklerinin sıcak su kullanımları ise dilerlerse eskiden kullandıkları gibi ( boyler, termosifon ) isterlerse de merkezi sisteme bağlayacakları bir sıcak su kazanı ile olabilir.    Merkezi sistemde kat maliki evden kış boyu ayrılsa bile ısı pay ölçer 16 santigrad derece altına kapatılamaz, bu sayede boş dairenin sıcaklığı bu değerin altına düşmeyeceği için alt ve üst katlardan ısınmayan daireye ısı kaybı azalır ve sağlıklı ısınma sağlanır. Merkezi sistem dönüşümünde kazan veya kaskat diye tabir edilen ısıtma gidiş-dönüş hattına yan yana birkaç kombinin seri bağlanması ile yapılan sisteme galveniz saçtan yapılan bir baca bağlantısı yapılır. Paslanmaz( galveniz) bir yapıda olmasının nedeni daha önce anlattığımız doğalgaz yandığında yanma maddesi olarak karbondioksit ve su buharı çıkar. Bu oluşan su buharı iptidai tipte bacaları kısa zamanda çürütür ve çökmesine neden olur. Merkezi sistemli binalarda ısınma için kesilen toplam fatura, bireysel sisteme oranla her zaman daha avantajlıdır.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
x 4 ay önce

bazı adamlar normal şartlarda kömür bile almıyorlar.merkezi sistemde nasıl olacak.yaptırımı varmı

banner129

banner116