banner108
"Bu da nerden çıktı?" diyenler olabilir. Yerel basın olarak ele aldığımız her konunun kesin bilinmesini isteriz ki memleket, diğer deyimle tüm halkımızın dert ve sorunlarının çözümüyle ilgilidir verdiğimiz uğraşlar. Maksadımız; konuyu ele alıp Yüce Devletimizi yöneten hükümet yetkililerinin dikkatine sunmaktır. Tabii ki takdir onların.
Başlıkta söz ettiğim Ceyhan Nehri’nin kurumaya yüz tuttuğunu dile getireceğim. Bunu derken, bir anıdan bahsedeceğim. Yıl 15 yıl kadar önceydi. KSÜ Rektörü su ürünleri profesörüdür. AEL salonunda bir toplantı yapıldı. Salon tıklım tıklım dolu. Sulama başta bir çok konular hakkında görüş alışverişi safhasında ben de söz isteyerek şöyle dedim:
“Bilhassa pancar ekicilerimizin birçokları motopomplarla sulama zorundadırlar. Yeraltı sularımızın böyle emişi devam edeceğine göre, yerüstündeki sularımızda azalma olur mu?" diye sordum.
Rektörün cevabı şöyle oldu: "Evet, yeraltı suları çekildikçe elbette ki yerüstünden akan Ceyhan başta, birçok pınarlarımızın suyu azalır"
Rektörün bu tespiti peyderpey kendini göstermeye başladığını üzülerek görmekteyiz. 30-40 ve hatta 70-80 metre derinlikten çekilen sular, bu rakamların 1-2 katına çıktığını pancar ekicilerimizden üzülerek öğreniyoruz. Bu da onlara büyük külfet getiriyormuş.
Bu bilgilerin ötesinde, daha önemlisi: Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) koordinesinde, termik santrallara susuz kömür alabilmek için, 200-250 metreyi aşkın derinlikten su çekilmesine devam edildiği bilinen bir gerçek. Bu çekilen suyun bir yıllık toplam miktarı 110 milyon metre küp (M3) civarında olduğunu haricen duymaktayız. Bu, pancar ekicilerimizin motopompla çektikleri su miktarı hariç tabii..
Yukarıdaki tespitler nüksetmeye başladı. Ceyhan Nehri'nin suyu bir yılı aşkındır azalmaya yüz tuttuğu gözler önünde. Hatta, Ceyhan'ın membaındaki yüzlerce gözden kaynayan sular durmuş durumda. Mevcut Ceyhan'ın suyu Kaynarca kısmından çıkmaktadır.
Bu değerlendirilmelere göre, susuz kalma tehlikesinin çanları çalmaya başlamış oluyor. Hele hele de yeni termik santrallar kurulması söz konusu olup gerçekleşmeleri ve kurulup üretime geçmeleri halinde daha çok suya ihtiyaç duyulacaktır. Bağışlanacağımızı umarak diyoruz ki; bunu, ilgili mercilerin şimdiden değerlendirmeye almaları gerekir kanaatimize göre.
Ceyhan Nehrinin, 1899-2001 yıllar arası iki yıl kuruduğunu bir makalemizde belirtmiştik. O kurumanın sebebi, muhakkak birkaç yıl önceki kuraklıklardan meydana gelmiş olmasından olsa gerek. Bu bağlamda, bölgemizde kuraklık da bir kaç yıldan beri devam ettiği ve bu yıl da, Devletimizce kuraklık listesine alındığı yerel basında haber oldu, resmi makamlardan aldıkları haber bağlamında tabii..
Şu duruma göre, yeraltı sularımızın sürekli yeryüzüne çekilmesi bölgemiz halkı, susuzluğa mahkum edilmesiyle karşı karşıyadır. Bu durumun ilgililerce şimdiden değerlendirmeye almaları gerektiği kaçınılmaz olsa gerek. Aksi halde, susuzluk başlamasıyla da göçün başlayacağı kehanet sayılmaz. Zira, susuz yerde yaşanılmayacağını bütün dünya bilir. 13/04/2018
Kalın sağlıcakla.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YÜCE 10 ay önce

Ceyhan nehrinin membağını (kaynağını) kurutmak için bütün halk ve belediye olarak elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Akıbeti pek de parlak gözükmüyor Ceyhan nehrinin. Büyükşehir Belediyesi Kaynarca kısmında su kaynağının üzerini betonla kapattı. Dozerler suyun içinde aylarca gezinip durdu. Bu da suyun başka yerlere kaçacağı anlamına geliyor. Göz kısmı dediğimiz yerde su kabarcıkları çıkardı şimdi çok az. Elbistan'ın nefes alacağı bir Pınarbaşı var o da elimizden giderse ellerinize sağlık deriz. Değerlerimize şimdiden sahip çıkma zamanı.

Avatar
SALİH YILMAZ 10 ay önce

Pınarbaşı, beton yığını ve bilinçsizce müdahalelere kurban edilmektedir.Kendi elimizle bu nimeti yok etmek için adeta yarışmaktayız (!) Yazıklar olsun ! Kurcalaya kurcalaya suyu yok etmeyi başarmak(!) üzereler...

Avatar
muhammet 10 ay önce

Baba,Biraz geç kalmadınmı? o bölge belediyece imara açılırken,Adliye yapılırken,şeker fabrikasının oradan derin kuyu pombaları ile su alınırken, termik santraline membaadan su verilirken, neredeydiniz. Şİmdimi aklınız başınıza geldi,BİLİM DEN UZAK BİLİMLE İLGİSİZ KİŞİLER İŞTE ŞEHRİ BU HALE GETİRİR
BİDE BAKARIZ DÜZELTİN NASIL YAPAÇAKSANIZ DA GÖRELİM.

Avatar
işbaşaran 10 ay önce

mehmet amca bölgemizin candamarı su konusunu dile getirdiğin icin teşekkür ederiz.
ilgililerin dikatine sunulur. kalın sağlıkla.

Avatar
Incibaba 10 ay önce

Susuzluk Allahtan da biz kirletiyoruz.

banner124

banner116