banner136

Değerlerini yitirmemiş olan, özünü kaybetmemiş olan, insanlığından çıkmamış olan temiz yürekli “Anadolu İnsanı” yazacak herkesin ve her kesimin raporunu. Hesap–kitap ve kurgu nedir bilmeyen, ekmeğinin peşinden başka hiçbir zümrenin peşinden gitmeyen ve yeri geldiğinde ekmeğini dahi devletine ve vatanına feda eden büyük, sessiz, koca yürekli insanlarımız tartacak herkesin ağırlığını.
Varlığına varlık, ekmeğine katık, evine sıcaklık olabilenler iz bırakacak akıllarda. Bazılarımızın sadece çerez parası kadar olan bir miktar için geçim darlığı çeken sorumlu bir aile babasının yüreğine ferahlık verenler ağır basacak gönüllerin terazisinde. Hasta çocuğuna şifa, engelli yavrusuna tutunacak bir dal arayan garip bir ananın duygularını hissedebilenler tutunacak insanların gönül dalına.
Evinin, çocuklarının sağlığı, huzuru ve geçiminden başka sadece vatan hesabı olan gerçek vatansever insanlarımızın hiçbirisi hiçbir zümrenin, hiçbir kesimin, hiçbir şebekenin, hiçbir örgütün yalanları, algıları, iftiraları ve planlarıyla ilgilenmez, itibar etmez, prim vermez. Kısacası insana ikinci, üçüncü sınıf değil en az kendisi kadar insanca yaklaşan, direk birinci sınıf olarak gören kurumsal oluşumlar milletin içinde kendine yer bulur ve yaşar.
Tabanın genişliği nispetinde yüreğinde daire oluşturmayanlar her zaman bir kesim, bir kısım ve bir kesit olarak kalırlar.
Varsın birileri suları bulandırıp balık avlamak için üstün gayret göstersin.
Varsın birileri dikkat çekmek için bolca kukla oynatsın.
Daha önce de söylediğim gibi varsın birileri Asa’sından yararlanabilmek için kendisine uygun birisini Musa’ya dönüştürmeye çalışsın dursun.
Varsın birileri insanlar üzerinden pazarlamacılık yapıp para kazanmak için dostluk! (post avcılığı) yapmaya devam etsin.
Varsın birileri reklam ücreti uğruna bir biri arkasından film çevirmek için rol kapmaya uğraşsın dursun.
Söveceklerine sövmek için, öveceklerini övmek için, yapacakları dalkavukluk için çeşit çeşit kişilikler ve maskeler taşısın dursun birileri.
Varsın birileri sanal ortamdaki görüntüsü ile gerçek kişiliğinin tutarsızlığı ve çatışması gün yüzüne çıkmasın diye herkese gülücük dağıtsın dursun.
Şehre değil şahsa hizmet beklentileriyle kendi adamını sırığa takıp yukarı doğru kaldırsın varsın birileri.
Varsın önümüze eşekten, katırdan, tahtadan bineklerini çıkarsın dursun birileri. Atın geldiği yol nalındaki toprağından, gideceği yol gözlerini diktiği yönden bellidir.
“Kimileri kahve kaynatsın
Kimi hala dansöz oynatsın
Leyleğin ömrü iki lak lak
Değerler oldu tepetaklak “
Rahmetle anıyorum, Sevgili Barış Manço abimizin dediği gibi değerler tepetaklak.
Bu memlekete hizmet borcum var diyerek yola çıkan, çıkarılan ve vatandaşlardan teveccüh bekleyen insanların, makama talip olan insanların, görev isteyen insanların değerlerini, ayağında getirdiği toprağı, geldiği yolu net olarak görüyor insanlarımız. İnsana ulaşmak için, insanı dinlemek için, insanı görmek için, insanın yüreğine talip olmak için aracı kullanan, bağlantı kullanan, referans kullanan zaten insanlarla aynı zeminde yaşamıyor demektir. Bir gülümsemeyle merhaba diyen, alçakgönüllülükle hal hatır soran, insanların içinde insanlardan bir insan olarak yaşayan ve arka planda insanın rahatı, refahı, ferahı, mutluluğu ve topyekûn kalkınması için yaşam tasarlayan ve gerçekleştirenler kalıcı olur beyinlerde.
Varsın birileri kendisine kontrol edebileceği uydular üretip sürsün piyasaya.
Varsın nemalanma sevdasına kendine yakın gördüğünü ön safa sürmek için iteklesin birileri birilerini.
Sen yine aynı yerinde, insana insanca değer veren makamda duracaksın, aynı yürekle bakacaksın memleketinin gökyüzüne. Aynı temiz yüzünle, kocaman bir yürekle, yüce bir olgunlukla, milli, manevi, ahlaki ve insani değerleri kucaklayarak yücelteceksin ve gözlerini kapatıp “Allah devlete zeval vermesin.” Diyeceksin.
İnsana, İnsanın yaşamına ve insanın şehrine en iyi şekilde dokunacak kişinin alanında donanımlı, birikimi yüksek, insan kaynakları yönetimine hakim, proje üretme ve yönetmeyi yapabilen, vizyon sahibi, olması gerektiğini vatandaşın yaklaşık olarak yüzde doksanı biliyor ve idrak ediyor. İnsanların ve şehrin sırtına basarak şahsi geleceği, şahsi refahı ve nefsi heveslerini tesis etme gayretinde olanlar değil, şahsi refahını ve rahatlığını insanların ve şehrin altına emek, gayret ve çalışmayla serebilenler teveccüh kazanacak vatandaşın ellerinde. 
Kimsenin güdümünde hareket etmeyen, kimsenin uydusu olmayan, direk vatandaşı muhatap kabul eden, düşeni kaldıran, mazlumu sahiplenen insanlar anlar insanların maddi ve manevi ihtiyaçlarını. Kendisini üst makam, icazet makamı gibi gören, memleketin sahibi gibi gören azınlıkların vitrinlere koyacağı kişiler sadece kendi sahiplerine karşı sorumlu olurlar. Kurumsal bakış açısı ve kurumsal bağlayıcılı olan, vatandaşın büyük ve genel çoğunluğuna göre adım atan hareketler insanın gönlüne daha kolay ulaşır ve şahıs odaklı değil toplum odaklı yaklaşım sergilerler.
Bazılarının unuttuğu, sürekli yoğun bir çaba ile üst katmanlarda arka plan hazırlama gayretinde olanların görmediği bir resim var ki; o da bu vatan toprağına direk ayaklarıyla basarak zeminde yaşayan insanımız üstlerine kimler tarafından ışık ve refah, kimler tarafından kasvet ve külfet yansıtıldığını gayet net görüyor, biliyor, hatırlıyor.
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
sabahattin 7 ay önce

Alkışlıyorum... Teşekkür ediyorum asıl halk tabanını gündeme getirdiğiniz için.

Avatar
Vatan sevdalısı 7 ay önce

Tebrik ediyorum degerli hocam. Halk rızası değil Hak rızası için yaşamalı demiştik. Yunus Emre ne diyordu "ete kemiğe büründüm Yunus diye göründüm" diyordu. Evet.neyden yaratıldığımızı ve nereye gideceğimizi unutmaz isek işte o zaman hayatımız anlam kazanıyor. Bayrak neden kutsaldır, vatan neden namusdur dokunulamazdır, milleti millet yapan değerler işte o zaman anlam kazanıyor.

Avatar
ali güçlü 7 ay önce

Mikail hocam tebrikler çok güzel bir yazı başarılarının devamını diliyorum.

Avatar
Halil BİLEN 7 ay önce

Yüreğine sağlık müdürüm; bu okuduklarımdan çok etkilendim gerçekten.

Avatar
Yusuf 7 ay önce

Hocam yüreğinize sağlık çok güzel bi yazı olmuş,tebrikler

Avatar
Karakoca 7 ay önce

Takipteyiz yüreğine sağlık kardeşim.

Avatar
Cemal 7 ay önce

Dilinize sağlık hocam umarım şu anda ki ve gelecekteki halk yöneticileri okuyup biraz olsun feyz alır yazınızdan. Kaleminize sağlık.

Avatar
Nuri Şahin/Alanya 7 ay önce

Sevgili Mikail; Yazılarını hayranlıkla ve ilgiyle takip ediyorum.Güzel anlatımın ve uslübundan dolayı seni kutluyorum.Son yazının başlığa da çok güzel, ATIN GELDİĞİ YOL NALINDAKİ TOPRAKTAN BELLİ.Kardeş başarıların daim olsun,Allah yolunu açık etsin,

banner129

banner116

banner119