banner136

Temmuz ayı içerisinde Gaziantep'e bir elektrik üretim tesisinin muayenesi ve çalışmasının raporlandırılması için gitme fırsatım oldu. Gidip yapılan sistemleri gördüğümde,  Gaziantep 4. organize sanayi bölgesi fabrika sahipleri ve paydaşlarının, kendi bölgelerinin kalkınması için çok akıllıca çalışmaları hayata geçirdikleri ve dışa bağımsız kendi enerjilerini üretecekleri noktasına geldiklerini çok sevinerek gözlemleme fırsatı buldum.

İşi elektrik üretimine getirmeden önce gözlemlerim hakkında biraz bilgi vermek istiyorum. Gaziantep çevresinde hala yeni organize sanayi bölgelerinin kurulumu için çalışmalar devam etmekte olup 5 tane faaliyette ve 2 tane yapımı devam eden 7 adet OSB leri olacak. 6. OSB nin temelleri atıldı. Bunlara ek olarak; En çok bilinen ve Türkiye de küçük ve orta büyüklükteki işletmelere kredi sağlayan kurum olan Kosgeb in ismini aldığı ve ilk çalışmalarının yapıldığı Küsget sanayi sitesi büyüklüğünde, Küsget' te dahil 5 tanede sanayi sitesi mevcut. Ayrıca Gatem sanayi sitesi isminde gıda üretimi ve toptan satış yapan bir gıda sanayisi sitesi var. Şu an için en büyük OSB leri 4. OSB' si, 5. OSB yapıldığında 4 ten büyük olacak tabi 6. cıda bir önceki 5. OSB den büyük olacak çünkü Organize Sanayi Müdürlüğü bu şekilde bir karar almış. Yeni yapılacak olan sanayi bölgesi bir öncekinden büyük olacak şeklinde. Bu durumda Gaziantep' teki OSB nin büyüklük sıralaması 5-4-3-2-1 şeklinde oluyor ve yeni yapılacak olan her defasında öncekinden daha çok tesis barındırıyor. Bunların hepsi devletimizin ve sermaye sahibi üretime hevesli vatandaşımızın el ele meydana getirdikleri istihdam eserleri. Tabi bunları Elbistan sanayicisinin ufkunu açmak için ve yatırım yapmanın o kadar da zor olmadığını göstermek için anlatıyorum. Gaziantep özellikle halıcılık ve tekstil alanında ülkemizin ve bölgenin çok önemli bir üretim merkezi konumunda. Bu çalışkanlığı görmek hem umut verici hem de gururlandırıcı bir gelişme olmasının yanı sıra, Gaziantep ve sanayileşmede ismi duyulmuş diğer şehirlerimizdeki bu üretimperverliğin tüm yurda bilinçli bir şekilde teşviki ve yayılması ise sıkıntısını çektiğimiz işsizlik gerçeği ile mücadelenin temel ilacı olacaktır. Organize sanayi bölgesinde ( OSB) fabrikalar yüksek karlılıklar yakalayabilmek ve  finansal giderlerini aşağıya çekebilmek amacı ile dünyadaki teknolojik gelişmeleri de takip edip üretim aşamalarına uygulamaya çalışıyorlar. Yani Araştırma- Geliştirme ( Ar-Ge) çalışmaları da emekleme aşamasında olsa dahi ivme kazanarak ve güçlenerek artıyor. Okulların, özellikle üniversitelerin sanayi ile olan ilişkisi iki taraf içinde olumlu yönde ilerliyor. Bu konuda ülkemizde henüz yaygınlaşmaya başlayan geri dönüşüm sistemlerini kendi yapılarına entegre ediyorlar. Bu örneklerden biriside, atık su tesisi kurmak ile kalmayıp, bu tesiste oluşan atık çamuru enerji üretiminde değerlendirme çalışmalarıdır.

Organize sanayi bölgeleri hakkında dip not olarak bilgi verirsek; Organize sanayi bölgelerini OSB müdürlükleri yönetirler; Kendi içlerinde bağımsız bir yönetim anlayışına sahip yapılardır, osb'leri kendi belirlediği yönetim kurulu ile beraber karar alıp uygulayan kendi kanunları olan belediyelerdir aslında. Örneğin İzmir Atatürk OSB ' si ortalama 35000 kişiyi istihdam eder. İster bu sayı ile isterseniz çalışanların aileleri ile ortalama 140000 kişilik bir aile ekonomisinin karşılığı sayılabilir. Yaptığı üretimin ve ürettiği katma değerin karşılığı ise çok büyük paralara karşılık gelir. Örnek verdiğim OSB ülkemiz için orta büyüklükte bir belediye yapısını teşkil eder kapasitededir.

Gaziantep organize sanayi yönetimi de karar alarak 4. OSB de ilk defa Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ tarafından kurulan bu çamur yakma tesisini ve çalışmaların görmüş, daha büyük kapasitelisini kendi bünyesine kazandırmıştır. İlerleyen aylarda geçici kabulünden sonra test üretimine geçecek tesisin yakıtı ise çamur. 4.Osb sınırları içerisinde kullanılan atık suyu kanalizasyon ile bölgeden uzaklaştırmak yerine  çeşitli temizleme ve damıtma aşamalarından geçirip tekrar kullanıyorlar. Kahramanmaraş il sınırından su getiren bir şehir için bu suyu en az israf ile kullanmak ayrı bir önem taşıyor. Su arıtma tesisi atığı çamurun kalorifik değerinin yüksek olup yanmaya elverişli olduğu görülünce bu çamur yakılarak ısı enerjisi elektrik enerjisine dönüştürülüyor. 2,5 Megawatt lık bir türbin-genaratör sistemi osb nin elektrik hattını besliyor. Bu geri dönüşüm operasyonu ile hem gerçekten çok kötü bir kokusu olan çamuru bertaraf ederken hem de osb nin elektrik ihtiyacı karşılanmış oluyor aynı zamanda yanma sonucu oluşan külde kamyonlara yüklenerek çimento fabrikalarına gönderilip ürün haline getiriliyor. Yetkililerin verdiği bilgiye göre yatırımın kendini amorti etme süresi ise 3 yıl. Bu sürenin sonunda üretilen her watt elektrik osb için bedava olacak.

Elbistan'ımız içinde projesi onaylanmış, ilerleyen yıllarda bölgemize kurulacak olan atık su arıtma tesisi aynı şekilde yanma değeri olan çamur üretecek. Tesisin oluşturacağı çamuru, yukarıda anlattığım sistem ile elektriğe; Doğal olarak sermayeye, istihdama, nitelikli iş gücüne ve kalkınmaya dönüştürecek bir sistemin kurulabileceğini hatırlatmak amacı ve umudu ile. İyi okumalar...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Uygulanması umuduyla 12 ay önce

Güzel tespitler. Umarım belirttiğiniz konular dikkate alınarak uygulamaya konulur.

Avatar
Abdurrahman YAZICIOĞLU 12 ay önce

TEBLİĞLER !!!