banner136
banner191
Kıssadan hisseler anlatmak isteyip de anlatamadıklarımızı en güzel şekilde anlatır. Dilimize söz, duygularımıza tercüman olur.
Anlayışlı kimseler, ne denilmek istendiğini zaten anlarlar.
Anlayışı kıt kimseler ise ne kadar açık söylense, ne kadar tekrarlansa yine anlamazlar.
Hani bir atasözümüz vardır “Anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az” diye. Aşağıda anlatacağımız kıssadan hissede arı ve sinek üzerine olan güzel bir hikâyedir. Meramımız arıları övmek, sinekleri yermek değildir. Bizim açımızdan her canlı gibi arılarında, sineklerinde ekolojik yaşamda önemi çok büyüktür.
Bu tür hikâye ve kıssadan hisseler anlatanda da, okuyanda da güzel hisler bırakır.
Bu hikâyelerden, kıssalardan kendimize ders çıkarırız.
Önemli olan hissemize düşeni almaktır.
Arıları ve sinekleri bir şişeye koymuşlar. Şişenin taban tarafını ışığa doğru, açık olan ağız kısmını da karanlığa doğru yerleştirmişler. Arıların hepsi ışık olan tarafa doğru üşüşmüşler.
Ama şişenin tabanı kapalı olduğundan çıkmayı başaramamışlar.
Bu arada sinekler, şişenin ağzına doluşmuşlar ve karanlıkta dışarı çıkıp kaybolmuşlar. Ağzı açık olan şişenin karanlık tarafına doğru tek bir arı bile gelmemiş. Camın önünde ışığa doğru çabalarına devam etmişler.
İnsanın aklına hemen arıların akılsızca davrandıkları geliyor. Ancak daha derinlemesine düşününce, karşımıza bir anıt gibi dikilen gerçek çok farklı oluyor. Bilim adamlarına göre arılar olmazsa, insan yaşamı da olmaz.
Ayrıca nerede, hangi çiçek ile besleneceğini bilen, yüzlerce kovan arasında kendi kovanını bulan ve o kovanın yüzlerce peteği arasından kendininkine yumurtlamayı hiç şaşırmadan uygulayabilen bir canlıdır arı. Böylesine akıllı bir böcek nasıl olur da şişenin ağzını bulup çıkamaz değil mi? Akla ilk gelen soru bu elbette.
Işığa doğru yürüyenlerin önünde her zaman engeller olacaktır kuşkusuz...
Onlar, engellere rağmen ışıktan (gerçeği aramaktan) vazgeçmeyenlerdir.
Önlerinde ne tür bir engel olursa olsun bıkmadan çabalarını sürdürenlerdir.
Ve bu uğurda da gerektiğinde ölebilenlerdir.
Yürek, azim, sevgi, ilkeler, dürüstlüktür bunu yaptıran...
Kendine saygı, yaşadığı topluma saygıdır.
Sinekler, karanlıkta sıvışan böceklerdir. Karanlığa yürüyenlerdir. Karanlık düşüncelerdir. Şişenin ağzının karanlığa bakmasının onlarca hiçbir önemi yoktur. Sinsi, ilkesiz, yüreksiz, korkak varlıklardır. Sadece kendi yaşamları söz konusudur. Nerede yemek varsa, nerede rahat yaşayacaklarsa, nerede çok para kazanacaklarsa oraya giderler. Onlar için karanlık olmasının hiçbir önemi yoktur.
Arıyı kovalamak isterseniz savaşır. Engellere aldırmaz. Amacı sadece ışığa ulaşmaktır.
İğnesini sapladığında öleceğini bilerek savaşır. Ve değerleri için ölür.
Sinekler ise kendinden başkasını düşünmeyen, bencil, menfaatperest, ilkesiz zavallıları temsil eder. Kapıdan kovarsınız bacayı zorlar. Oradan kovarsınız yılışık bir şekilde yine kapınıza dayanırlar.
Yemeklerinize, kollarınızın üstüne tünerler.
Pis ayaklarıyla ezerler, kirletirler yaşadığımız her yeri...
Arılar yumurtalarını yalnızca kovanlarına bırakırlar.
Oysa sinekler her yere yumurtlar, her yerde ürerler.
Çöplüklerde, lavabolarda, bataklıklarda…
Onlar için yumurtalarını bırakacakları yerin bile hiç önemi yoktur.
Meselenin özü şudur;
Mücadele edenlerin önlerine engeller çıkacaktır. Önemli olan bıkmadan usanmadan hedefe gitmek için ortaya konulan mücadeledir. Bu hikâyede arılar birlikte mücadele etmeyi, sinekler ise bireysel kurtuluş hayalini temsil ediyor. Bize arıları örnek almak düşüyor.
Şimdi birlikte karar verelim.
Sinekler gibi karanlığa, ilkesizliğe, bencilliğe, haksızlığa mı talibiz?
Yoksa arılar gibi adalete, hakikate, aydınlığa ve güzelliğe mi?
Sonuç?
Sonuç sizin kararınız. Sinek olup karanlığa mı? Yoksa arı olup aydınlığa mı?
Engellere rağmen ışığa yürüyenlere, ışığa ulaşmak için çabalayanlara, insanca değerler yaratma adına mücadele edenlere ve ışık saçanlara selam olsun.
Arılar hakikate, ışığa, aydınlığa yürüyen dava erlerini temsil eder. O erler ki önlerine çıkan engellere aldırmaz mücadele eder, gerekirse ölümü dahi göze alırlar. Çünkü yürekli, azimli, onurlu, omurgalı, adil ve samimidirler. Başta kendilerine olmak üzere yaşadıkları topluma saygılıdırlar. Şahsi menfaatleri hep ikinci plandadır. Toplumun menfaatleridir onların gayeleri, değerlerinden inançlarından asla taviz vermezler.
Çeşit çeşit engeller onlar için aşılması gereken birer merhaledir sadece.
Çünkü onurlarından başka değerleri yoktur.
Selâm;
Bütün engellere rağmen yolundan dönmeyip hakikat uğrunda, adalet uğrunda, insan onuruna yaraşır bir yaşam uğrunda ter akıtanların ve ne pahasına olursa olsun yalandan, yalancıdan, ilkesizlerden uzak duranların üzerine olsun.
    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir Sağ 10 ay önce

Aydınlık yarınlara, " şişeyi " ( tüm imkansız sanılan engelleri ) parçalayarak çıkan Gazi Mareşal Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve vatansever arkadaşlarına sonsuz saygılarımla, minnet ve özlemle rahmet diliyorum...Bizlere aydınlık Cumhuriyetimizi ve pırıl pırıl ilkelerini armağan ve emanet ederek, huzur ile ebediyete yol aldılar...Karanlıklar aşıkları sinekler , halen aynı pislikler içinde çırpınmaya devam etmekteler...

Avatar
Halil 10 ay önce

Arının ayrı bir görevi var sineğin ayrı görevi vardır. Lüzumsuz hiçbir şeyi Allah yaratmaz.
Herkes aynı şeyleri düşünüp yaşamak zorunda değildir. Size doğru gelen bize yanlış bize doğru gelen size yanlış önemli olan insanları ötekilestirmemektir. Makam mevkii geçicidir.

Avatar
Mustafa Sönmez 10 ay önce

Yazar süblimal mesaj versen de o sineklerin yaradılışı boşa değildir.Çeşidine göre arı sokması bilinir de sinek sokmaz.Günde milyonlarca hayvan ölmektedir. Bu hayvanlar öldükten sonra çok tehlikeli olurlar. Bu leşler yüzünden binlerce hastalık bulaşma riski vardır. Fakat sinekler bu leşlerin içerisinde yumurtalarını yani larvalarını bırakırlar. Bu larvalar tekrar sinek olmak için enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bunu da o leşi tamamen yok edene kadar tüketerek elde ederler.
Bu sayede sinek binlerce hastalıktan kurtulmamıza yardımcı olur.Sadece yazı yazmak için yazmamalı.

Avatar
aykut yıldırım 10 ay önce

Kaleminize sağlık çok güzel anlatmışsınız. saygılar.