banner136

              Çalışkan, emektar, fedakar insanları enayi gören beleşçi bir asalağın sözleri üzerine bu yazıyı yazdım. Böyle kırıcı ve yorucu tipler, günlük yevmiye ile çalışanları aşağılaması ve yargılaması beni de yaraladı. Yıllar önce buna benzer ağır konuşmaları duymuş ve çok üzülmüştüm. O konuşanlar, bugün kınadıklarını yaşıyorlar ne yazık ki. O gün anlatamamıştım, bu günde anlatamıyorsun işte.
             Aldatmayı hüner sayanlara, sayı sayıyor gibi para kazananlara ve emektarların sırtında sofra kuranlara, gerçekleri anlatamıyorsun işte.
Bana göre insanın emeği, sermayenin kendisinden üstündür ve değerlidir. Anlayana...!
             Anlamak istemeyenlere ve başkalarının kesesinden bedel ödeyenlere anlatamazsın. 
Başkaları düşünce çürük tahtaya basmasaydın diyen, ama kendileri düşünce tahta çürüktü diyenlere kendinizi anlatamazsın. Hep kusur arayanlara gerçekleri anlatamıyorsun.
Dürüstlük kendini kandırmamaktır, yalansızlıktır. Doğruluk değer görmeli ama nerde...
              Açlık çekmeyene açlığı, susuzluk çekmeyene susuzluğu, haksızlığı yaşamayana hakkı anlatamazsın. Canlılara saygı duymayanlara ve her yerde sıraya önden girenlere anlatamazsınız!
              Hevesinin esiri olan, kinine yenilen ve haksız kavga ile kazanmaya alışanlara derdinizi anlatamazsınız. Çünkü onlar, zekâlarını hak ta ve ilimde değil, hile ve kazanmada kullanırlar. ‘’Hep desinler ’in’’ peşinde koşanlar, hep kendimi nasıl beğendiririm diyenler bunu anlayamazlar.
Sorunu yok sayanlara çözümü anlatamazsınız.
              Güçlüye karşı zayıfın yanında olmayana, yalana karşı doğrunun yanında olmayana ve zalime karşı mazlumun yanında yer almayana derdinizi anlatamazsınız. Çünkü anlamak istemiyorlar.
               Bir ideolojiye, bir partiye, bir mezhebe, bir tarikata, bir cemaate körü körüne bağımlı olanlar ve bu oluşumlardan menfaat devşirenler diğerlerini anlayamıyorlar.
               Nasihat vermek kolaydır. Nasihate uygun amel etmek ise güçtür. Yani başkalarına söylediğini yapmayanın söylediğinin bir anlamı yoktur. Bir insanın davranışının evrensel ölçüsü düşündüğü ve inandığı değil, yaptığıdır aslında.
Nezaket insanlığa dairdir, içinde sevgi, saygı, merhamet ve empati barındırır. İşte bu nezaketle nefsini terbiye edenler ancak sizleri anlayabilirler. Nefsini terbiye etmeyen nezaketsizler, anlayamazlar ki; anlatasın.
                Günün sözü: İnsanı layık olduğu yere ulaştırmak ve konumlandırmak gerekir.               
              
 
    
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet Ali Bahçeci 2 hafta önce

Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur. Necm suresi :39.ayet Değerli Hocam maalesef toplumda yozlaşma var, değerler anlamsızlaştırılıyor emek hiçe sayılıyor neden insanlar kendi algıladıkları biçimde varlığı anlamlı hale getiriyor, sahip olduğumuz değerleri anlamsızlaştırılıyor,o zaman iyinin kötünün ölçütü ne,günahın sevabın ölçütü ne,doğrunun yanlışın ölçütü ne,aklın işlevi ne bu algı insanı hata yapmaya,sürekli yapılan hatanın insanı nereye götüreceği belli.
İnsan ifade ettiğiniz gibi empati kurmazsa, kendini sorgulamazsa,hakikati ölçüt almazsa,helali haramı ayırt etmezse,nefsini terbiye etmezse,hakkı her şeyin üstünde tutmazsa ne diyelim.
Babam derdi ki yavrum! Kibir şeytana hastır,
Şeytanla dost olanın, âkibeti iflâstır.
Dünya hırsı doyurmaz, yedikçe aç kalırsın;
Kibirde yükselirsen, kabirde alçalırsın...
Cengiz Numanoğlu
Selam ve Dua ile kalın Hocam.

Avatar
Aykut Yıldırım 2 hafta önce

Kaleminize sağlık, bir kişi uyansa kardır bu devirde. Saygılar...

Avatar
Hüseyin Bakan 1 hafta önce

Hocam çok doğru söylüyorsunuz.maddiyat ön plana çıkınca toplum o nezaketi hiçe sayıyor.İnsanlara değer verilmiyor.Öyle kişiler ön plana çıkıyor ki insan insanlığından utanıyor.
sevgi ve saygılarımla.