banner108
Yardım deyince ne anlıyoruz?
Yardım etmeyi seviyor muyuz?
Yardım kendiliğinden mi oluşuyor?
Diye sorduktan sonra, gelelim konumuza;
Yardımsever insan; bencil duygularından arınarak başkalarına faydalı olan kişidir.
Yardımseverlik ise; insanların sosyal hayatında önemli bir yere sahip olan, davranış biçimi ve kişilik özelliği olup başkalarına Allah rızası için yardımda bulunmak, onların ihtiyaçlarını gidermekten hoşlanmak ve bunu bir alışkanlık haline getirmek demektir.
Cenab-ı Allah'ın rızasını kazanmaya sebep olan en güzel duygu yardımsever olmaktır.
İyilik ve yardımseverlik hakkında her Cuma Namazı hutbenin sonunda imam-hatipler tarafından okunan şu ayet-i kerimeyi birçoğumuz duyarız ve biliriz.
“Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” (Nahl 90. ayet)
Yardımseverlik, insana huzur ve mutluluk veren bir duygudur.
İnsan olmamızın temel nedenlerinden biri fakir fukaraya yardım etmektir.
Peygamber Efendimiz (s.a.v) “İnsanların en iyisi insanlara en çok yardım edendir” diyerek, yardımsever olmanın önemini belirtmiş ve “Gülümseyerek bile olsa din kardeşine yardım et” diyerek gülümsemenin bile yardım olduğunu vurgulamıştır.
Unutmayalım ki; hayatta hepimiz bir başkasına muhtacız, bu yüzden bencil davranmak yerine “Altın kapılının ağaç kapılıya işi düşer” Atasözünden hareketle, muhtaç olan insanlara elimizden geldiğince yardım etmeye faydalı olmaya gayret göstermeliyiz.
“Zamanın kime dost kime düşman olacağı bilinmez” Bir gün bizimde yardıma muhtaç olacağımızı düşünerek başkalarına yardım etmemiz ve yardımsever olmamız gerekir. Bu yüzden empati kurarak, duyarlı ve yardımsever bireyler olmalıyız.
Bildiğimiz tüm hikâyeler hayatın içinden alınmıyor mu? İşte ibret veren bir hikâye;
Arkadaşlarımdan birkaçı yanıma gelerek:
— Fakir öğrenciler için yurt binası yapıyoruz, dediler. Ön ayak ol da biraz yardım toplayalım. Tekliflerini kabul ettim ve ertesi gün, zenginliğinden dolayı "ağa" lakabıyla tanınan bir iş adamını aradım. Para istediğimi anlayınca:
— Gerekeni yaparız, dedi. Gelirsen görüşürüz. Büyük bir hevesle bürosuna gittim ve sekreterinden izin alıp odasına girdim. Bina hakkında verdiğim bilgileri dinledikten sonra, cebinden bir 10 binlik çıkartıp:
— Buyur, dedi. Bizim de katkımız olsun. Şaşırmıştım. Ama yine de işi pişkinliğe vurup: — Sondaki sıfırlar biraz az olmadı mı, dedim. Hiç olmazsa yüz katını tahmin etmiştim. Pek aldırmamış görünerek:
— Şimdilik bu kadar yetsin, dedi. Toplu konut sitesi için yer almam gerektiğinden, fazla açılamıyorum.
— Ne kadar lâzım, diye sordum.
— İki yüz dönüm kadar, dedi. Bu işi becerir ve plânladığım arsaları kapatırsam, yurdunuza milyarlar bağışlarım. Eğer binaya ismimi verirseniz, o miktarı daha da arttırırım. Teşekkür ettikten sonra el sıkışıp ayrıldık ve kısa bir süre sonra da inşaata başladık. Bu sırada para sıkıntısı çektiğimizden ağayı bol bol hatırlıyor ve aldığı yerlerin kaç dönüme ulaştığını takip ediyorduk. Üç ay sonra yardımcısına telefon ettiğimizde:
— Ağanın yeri, çoğu göl kenarında olmak üzere yüz yirmi dönüme ulaştı, dedi. Şimdi sıra, gölün bitişiğindeki ormanlık bölgeye geldi. İnşaatın kabasını tamamladığımızda, adamı tekrar aradık.
— Ağanın yeri, göl kenarında ve çam ağaçları arasında olmak üzere yüz elli dönüme çıktı, dedi. Birkaç ay sonra bu iş tamamlanır. Milyarlara kavuşmak ümidiyle adama bir daha telefon ettiğimizde: AĞANIN YERİ Bir selvi ağacının altında olmak üzere iki metrekareye indi, dedi. Geçen hafta öldü, duymadınız mı?
Ağada olsak, paşada olsak, beyde olsak, gireceğiz bir gün, o iki metrekare yere!
Gece-gündüz demeden mal, mülk edinmek hırsıyla dünyaya sarılanlar,
Peki, ne götüreceğiz öbür tarafa,yaptığımız iyiliklerden başka.
Tıpkı Atasözünde söylendiği gibi,
 “Ne verirsen elinle; o gider seninle.”
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner124

banner129

banner116